تا ۱۵ سال آینده ایران خشک می‌شود

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۰
تا ۱۵ سال آینده ایران خشک می‌شود

به گفته‌ی مشاور عالی سازمان حفاظت محیط زیست، سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب آب از ذخایر زیر زمینی در جهان اضافه برداشت می‌شود که این رقم در کشورمان رشد فوق‌العاده‌ای دارد و با روند فعلی، ایران تا ۱۵ سال دیگر تبدیل به کویر می‌شود.

 یوسف حجت، در حاشیه همایش مدیران، مسئولان و رابطان محیط زیست کشور در تبریز گفت:

آب زاینده رود که ۲۵ سال پیش دو میلیارد متر مکعب در سال بود، اکنون به زیر یک میلیارد کاهش یافته است ضمن اینکه خشکی کارون شدت گرفته، به‌طوری که عمق آن در اهواز به یک متر رسیده و امروز دیگر قایق تسمه‌ای هم نمی‌تواند در آن حرکت کند، آن هم در رودخانه‌ای که از گذشته‌های دور امکان تردد کشتی در آن فراهم بود.

وی با اشاره به اینکه با ادامه وضعیت موجود ایجاد اتوبان زاینده رود و اتوبان کارون در آینده، دور از انتظار نخواهد بود، گفت:

جنگ آب از بحران های آینده نزدیک کشور است و خشکی از جنوب کشور شروع شده و به سرعت به‌سمت شمال کشور در حرکت است.

وی همچنین با بیان اینکه ۱۵ میلیارد هکتار از مساحت کره زمین خشکی است، ادامه داد:

۱۲ میلیارد هکتار از آن دارای ظرفیت زیستی است ولی رد پای زیستی بشر در 21 میلیارد هکتار دیده می‌شود.

مشاور عالی سازمان حفاظت محیط زیست درباره‌ی الگوی مصرف موجود گفت:

ظرفیت زیستی کره زمین جوابگوی چهار میلیارد نفر است ولی هفت میلیارد نفر در زمین زندگی می‌کنند که در صورت کاهش ۴۰ درصدی مصرف سرانه، زمین ظرفیت هفت میلیارد نفر را خواهد داشت.

وی با بیان اینکه عبور از ظرفیت زیستی یک بن‌بست است، افزود:

برای مقابله با آن یا باید جمعیت جهان نصف شود که عملا و در کوتاه مدت شدنی نیست یا باید مصرف سرانه نصف شود که با شرایط فعلی غیرممکن است .

به گفته‌ی حجت، مردم جهان مثل سرنشینان یک کشتی هستند که بیش از ظرفیت سوار شده‌اند و آب و غذای کافی ندارند به همین دلیل باید مصرف آب و مواد غذایی را به دقت برنامه‌ریزی کنند تا بیشتر زنده بمانند. همایش یک روزه مدیران، مسئولان و رابطان محیط زیست روز سه‌شنبه با هدف هم اندیشی در ارتباط با محیط زیست و چالش ها و راه های برون رفت از آن در تبریز برگزار شد. منبع: ایرنا

برچسب‌ها کویر

دیدگاه  

    تبلیغات