نابودی ۴۰۰ هزار نخل در اروندکنار: سد گتوند فاجعه آفرید

مینا داودی
سه شنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۸
نابودی ۴۰۰ هزار نخل در اروندکنار:  سد گتوند فاجعه آفرید

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان از نابودی ۴۰۰ هزار نخل در اروندکنار خبر داد و اظهار داشت که سد گتوند نیز یکی از عوامل موثر بروز این مشکل است.

احمدرضا لاهیجان‌زاده در ارتباط با در معرض خطر قرار گرفتن درختان نخل آبادان و خرمشهر به‌دلیل شوری آب اظهار کرد:

نخیلات منطقه آبادان و خرمشهر در انتهایی‌‌ترین قسمت رودخانه کارون و قبل از اتصال این رود به دریا قرار دارند، همچنین این منطقه جزر ومدی نیز هست و اگر کاهش آورد و دبی رودخانه را داشته باشیم، اثرات آن بر نخلستان‌های این دو منطقه بسیار چشگیر خواهد بود.

وی با بیان اینکه همیشه این پتانسیل در آبادان و خرمشهر وجود دارد که نادیده گرفتن برخی مسائل، سبب خشکی نخل‌های این مناطق و کاهش تولید خرما شود، اظهار کرد:

خشک‌سالی، انتقال آب از سرشاخه‌های رودخانه و بحث‌هایی که در ارتباط با سد گتوند وجود دارد، در حال حاضر تهدیدی برای نخیلات این مناطق هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان افزود:

سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی آماری را از منطقه اروند کنار ارائه داد که نشان می‌دهد؛ ۴۰۰ هزار نخل در سال ۹۳ در این منطقه خشک شده‌اند.

لاهیجان‌زاده ادامه داد:

بازنگری در طرح‌های انتقال آب و سد‌ها، تغییر در مدیریت آب مانند تغییر الگوی کشت وبالابردن راندمان آبیاری در کشاورزی که باعث کاهش مصرف آب و رسیدن آب شیرین بیشتری به این مناطق شود، می‌تواند از جمله راهکار‌هایی باشد که از بروز چنین مشکلاتی در آبادان و خرمشهر جلوگیری کند.

گفتنی است؛ پیش از این جواد سعدون‌زاده نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی نیز با هشدار در خصوص احتمال بروز فاجعه زیست محیطی در این شهرستان گفته بود که شوری آب دو میلیون اصله نخل در این شبه جزیره را در معرض نابودی قرار داده است. منبع: ایلنا

برچسب‌ها توریسم

دیدگاه  

    تبلیغات