۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

حمیده کریمی
حمیده کریمی چهار شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

بانکوک شهری شلوغ و پرانرژی است. جاذبه‌های فراوانی دارد که مورد توجه هزاران گردشگر بین‌المللی قرار می‌گیرد. ولی گردشگران در بانکوک اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند که باعث می‌شود از سفر به بانکوک نهایت لذت و استفاده را نبرند.

بانکوک شهری زیبا، فرهنگی، شلوغ و پرزرق‌وبرق است. این شهر یکی از پرهیجان‌ترین و جذاب‌ترین شهرهای دنیا است. اگر دوست دارید غرق زندگی پرسرعت و پرهیجان در بانکوک شوید، لازم است نکاتی را بدانید.

برای سفر به بانکوک، با کمک کجارو بهترین تور تایلند را رزرو کنید. با کجارو می‌توانید از بین بهترین و معتبرترین تورهای ارائه شده توسط آژانس‌های گردشگری معتبر، با توجه به شرایط سفرتان، بهترین و ارزان‌ترین تور را انتخاب کنید.

اگر قصد دارید به بانکوک سفر کنید، این نکات را به خاطر بسپارید. با کمک این نکات، می‌توانید سفری بهتر و بدون دغدغه‌تر داشته باشید و از جذابیت‌های این شهر بزرگ و شلوغ، بیشتر لذت ببرید. این شهر شلوغ به‌خاطر اینکه گردشگران فراوانی دارد و یکی از مهم‌ترین مقصدهای توریستی در تایلند است، گشت‌وگذار در آن با دغدغه‌هایی همراه است. هر چقدر شهری توریستی و شلوغ‌تر باشد، احتمال گیر افتادن در حقه‌های توریستی هم بیشتر است. پس در بانکوک مراقب این حقه‌ها هم باشید.

در سفر به بانکوک از این اشتباهات اجتناب کنید.

۱. بی‌احترامی به آرادب و رسوم محلی در بانکوک

۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که گردشگران گاهی ناخواسته مرتکب می‌شوند، بی‌احترامی به آداب و رسوم محلی در بانکوک است؛ مثلا ممکن است ناخواسته پای خود را سمت کسی بگیرید. این حرکت، یک عمل بی‌نهایت توهین‌آمیز در فرهنگ تایلندی است. در برخی شرایط، برای اینکه دچار چنین اشتباهاتی نشوید لازم است که از حساسیت‌های فرهنگ محلی آگاه باشید. به همین دلیل لازم است که قبل از سفر به هر جا نه تنها بانکوک، در مورد آداب و رسوم محلی آن مقصد تحقیق کنید تا بتوانید رفتار صحیحی در مجامع عمومی داشته باشید.

اولین نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که هرگز به پادشاه بی‌احترامی نکنید. پادشاه تایلند به شکلی غیر قابل باور در سراسر این کشور مورد تحسین و احترام همه قرار دارد.

یکی دیگر از نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید، پوشیدن لباس مناسب و داشتن رفتار مناسب هنگام بازدید از معابد در بانکوک است. در این معبدها باید کفش خود را در بیاورید، لباس‌هایی با آستین بلند بپوشید و حتما شلوار بلند بپوشید. زانو و آرنج شما در معابد باید پوشیده باشد. با احترام با این سازه‌های زیبا برخورد کنید. معابد، اماکن مذهبی مهمی در تایلند هستند. در واقع معبدها محل عبادت و زیارت هستند و با سایر جاذبه‌های گردشگری تفاوت دارند. پس احترام معابد را حفظ کنید.

۲. فاصله نگرفتن از جاذبه‌های مهم گردشگری

۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

یکی از مهم‌ترین اشتباهات گردشگران در تایلند این است که گشت‌وگذار خود را به جاذبه‌های گردشگری مهم این شهر محدود می‌کنند و فراتر از آن نمی‌روند. مراکز خرید بزرگ در بانکوک، بهترین فرصت هستند برای اینکه از آب‌وهوای گرم و مرطوب این شهر فرار کنید. در بازارهای محلی می توانید خرید کردن ارزان‌تر و همراه با چانه زدن را تجربه کنید؛ ولی فراموش نکنید که هر کسی که به بانکوک سفر می‌کند، از این نقاط و جاذبه‌ها دیدن خواهد کرد.

سعی کنید در سفر به بانکوک، علاوه بر اینکه جاذبه‌های مهم و دیدنی آن را می‌بینید، کمی از مسیر و مناطق توریستی رایج فاصله بگیرید و این شهر را با سبک و سیاق و مسیر خودتان بازدید و تجربه کنید. در مورد جاذبه‌های کمتر شناخته شده شهر تحقیق کنید و بازدید از تعدادی از آن‌ها را در برنامه سفر خود قرار دهید.

۳. صرف نظر کردن از محله قدیمی بانکوک

۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

یکی از مناطق بانکوک که معمولا گردشگران از بازدید این منطقه صرف نظر می‌کنند، منطقه قدیمی بانکوک است. در سراسر بانکوک کانال‌هایی جریان دارد که انشعاباتی از یک رود بزرگ‌تر هستند. با قایق‌های مخصوص می‌توانید از طریق این کانال‌ها در محله‌های قدیمی شهر بانکوک دور بزنید.

در این محله راه‌های آبی زیادی را خوهید دید که زندگی در همه آن‌ها جریان دارد. در منطقه قدیمی بانکوک، خانه‌ها در کنار کانال واقع شده‌اند. بازدید از این منطقه ارزشش را دارد تا سوار قایق شوید و سری به قسمت‌های قدیمی شهر بزنید.

۴. گیر افتادن در حقه‌های توریستی

۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

گیر افتادن در حقه‌های توریستی یکی از مشکلاتی است که برای گردشگران شهرهای بزرگ دنیا پیش می‌آید. در بیشتر شهرهای بزرگ و توریستی، حقه‌های توریستی خاصی وجود دارد؛ ولی در بانکوک که شلوغ است و همه چیز به سرعت جریان دارد، گیر افتادن در چنین شرایطی بسیار راحت و سریع اتفاق می‌افتد.  

در سفر به بانکوک، مراقب غریبه‌هایی باشید که با حقه‌ی کمک کردن به شما وارد گفت‌وگو می‌شوند و به شما اعلام می‌کنند که جاذبه‌ای که قصد بازدید از آن را دارید بسته است. سپس، تور دیگری را به شما توصیه می‌کنند که به گفته آن‌ها، بهتر از جاذبه قبلی است. معمولا به این دسته از افراد پول می‌دهند تا شما را به سمت کسب‌وکارهای دیگری هدایت کنند و شما را به جاذبه‌هایی ببرند که هیچ علاقه‌ای برای دیدن آن‌ها ندارید. از این طریق پول زیادی به خاطر ارائه تورهای بی‌کیفیت و بی‌اعتبار از گردشگران می‌گیرند.

راهنمایان این تورها معمولا هزینه‌های زیادی از گردشگران می‌گیرند. گیر افتادن در این حقه توریستی باعث می‌شود که هزینه سفرتان افزایش پیدا کند و علاوه بر این، فرصت بازدید از جاذبه مد نظرتان را از دست می‌دهید.

یکی دیگر از حقه‌های بزرگ توریستی در بانکوک که معمولا گردشگران در آن گرفتار می‌شوند، تاکسی‌مترهای خراب است. اگر وارد یک تاکسی شدید که تاکسی‌متر آن خراب بود احتمال آن زیاد است که راننده هزینه زیادی بابت کرایه تاکسی از شما بگیرد، بسیار بیشتر از آنچه که واقعا آن مسیر هزینه دارد.

همیشه اطمینان حاصل کنید که تاکسی مورد نظرتان تاکسی‌متر داشته باشد، روشن باشد یا اگر خاموش و خراب است، قبل از سوار شدن در مورد قیمت مسیر به توافق برسید و از قبل در مورد قیمت مسیر مورد نظرتان از دیگران پرس و جو کنید. با این کار ممکن است کمی پیدا کردن تاکسی مناسب طول بکشد ولی مقدار زیادی در هزینه‌های سفرتان صرفه‌جویی می‌شود و پول اضافه بابت تاکسی نمی‌پردازید.

۵. اکتفا به خیابان خائو سان به عنوان بانکوک واقعی

۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

اگر کوله‌گرد باشید احتمالا به توصیه دیگران بیشتر زمان سفر خود را به گشت‌وگذار در این خیابان و در رستوران‌ها و کافه‌های اطراف آن خواهید گذراند. وقتی جذب دیدنی‌ها و زرق‌وبرق این خیابان شوید، ترک کردن آن برایتان سخت می‌شود. ولی اگر از اهالی بپرسید به شما خواهند گفت که این خیابان، برخلاف آنچه که تبلیغ می‌شود، بانکوک واقعی نیست.

پس، بیشتر وقت خود را در این خیابان نگذرانید. گرچه غرفه‌های رنگارنگ و دیدنی خیابان و تعداد فراوان گردشگران بین‌المللی ممکن است برایتان جالب باشد؛ ولی بانکوک واقعی، در ورای این خیابان در گوشه و کنار شهر دیده می‌شود. لازم نیست یک‌جا بمانید و سفرتان را محدود کنید.

۶. صرف نظر کردن از بی‌تی‌اس اسکای‌ترین در بانکوک

۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

بی‌تی‌اس اسکای‌ترین (BTS Skytrain)‌ سیستم قطار شهری در بانکوک، تایلند است. این مترو که در سال ۱۹۹۹ تأسیس شده دارای ۲ خط، ۳۴ ایستگاه و ۳۶۴۵ کیلومتر طول است. استفاده از این سیستم حمل و نقل، بسیار سریع است. لازم نیست در ترافیک بمانید و به سرعت و بدون معطلی می‌توانید به مقصد مورد نظرتان برسید.

از دیگر مزایای آن می‌توان به ارزان بودن و سرراست بودن اشاره کرد. لازم نیست مدت‌ها با رانندگان تاکسی بحث کنید تا شما را به مقصد مورد نظرتان برسانند. البته این سیستم حمل و نقل عمومی کل شهر را پوشش نمی‌دهد؛ ولی برای بیشتر جاهای مهم و توریستی ایستگاه دارد.

۷. غذا خوردن فقط در رستوران‌ها

۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

اگر در بانکوک فقط در رستوران‌ها غذا می‌خورید سخت در اشتباهید و یکی از بزرگ‌ترین لذت‌های سفر به بانکوک را از دست داده‌اید. غذاهای خیابانی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های بانکوک برای گردشگران است. در سفر به این شهر حتما برای امتحان کردن غذای خیابانی وقت بگذارید. در محله‌هایی مثل محله چینی‌ها و یادبود پیروزی، تعداد کیوسک‌ها و غرفه‌های فروش غذای خیابانی بیشتر است.

این خیابان‌ها پر از غرفه‌های رنگارنگ و جذاب غذا است. البته غیر از این خیابان‌ها، تقریبا در همه گوشه و کنار شهر می‌توانید غذای خیابانی پیدا کنید. برای هر گردشگر با هر سلیقه‌ای غذایی در این غرفه‌ها پیدا می‌شود. از نودل‌های پرادویه گرفته تا سوپ ادویه، در بانکوک با کمتر از ۵ دلار می‌توانید غذای لذیذی تهیه و نوش جان کنید.

خوردن غذای خیابانی مزیت‌های فراوانی دارد. یکی اینکه بسیار ارزان است و دوم اینکه تنوع قابل ملاحظه‌ای دارد. غذاهای خیابانی به‌خصوص در غرفه‌های شلوغ، تازه و باکیفیت است.

۸. استفاده نکردن از قایق‌های رودخانه در بانکوک

۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

بر خلاف قایق‌های دم‌بلندی که در کانال‌ها وجود دارد و از آن می‌توانید برای گشت و گذار در شهر استفاده کنید، نوع دیگری از وسیله حمل و نقل آبی به اسم تاکسی‌های رودخانه وجود دارد که با آن‌ها می‌توانید خودتان را از نقطه‌ای به نقطه دیگر برسانید و برای گشت و گذار و تماشای جاذبه‌های اطراف مناسب نیستند. با کمک این تاکسی‌ها می‌توانید خودتان را به محله‌ها و جاذبه‌های مختلف شهر برسانید در حالی که نسیم خنک رودخانه می‌وزد.

روی تاکسی‌ها دنبال پرچم‌های رنگی بگردید که مسیر آن‌ها را مشخص می‌کند. از کارکنان هتل می‌توانید در مورد رنگ پرچم‌ها راهنمایی بگیرید.

۹. چانه نزدن برای خرید از فروشنده‌ها

۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

اگر در بانکوک بخواهید بیش از اندازه مودب باشید و برای خرید اجناس مورد نیاز خود چانه نزنید، کلاه بزرگی سرتان می‌رود. فرقی نمی‌کند که اهال چانه زدن هستید یا نه، در بانکوک برای اینکه قیمت اجناس را به قیمت واقعی‌شان نزدیک‌تر کنید باید چانه بزنید. البته این قضیه در مورد غرفه‌های فروش غذا صدق نمی‌کند. چون غرفه‌های غذا قیمت‌های معقول و مناسبی دارند. ولی در بقیه غرفه‌ها و مغازه‌ها باید چانه بزنید و مهارت‌های خود در چانه زدن را امتحان کنید.

از گل‌های تازه گرفته تا لباس، برای خرید هر چیزی در بانکوک خودتان را برای چانه زدن و مذاکره بر سر قیمت‌ها آماده کنید. اطمینان حاصل کنید که از نرخ تبدیل پول اطلاع دقیق و کافی دارید. چون پیشنهاد کردن قیمت‌های غیرواقعی و عجیب به فروشنده‌ها، چه عمدی باید و چه تصادفی، کار مودبانه‌ای نیست.

۱۰. تقدیم نکردن صندلی به راهبان

۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

وقتی در وسایل حمل  نقل عمومی هستید، مراقب صندلی های رزرو شده برای راهبان باشید. این صندلی ها با تصاویرو علامت مخصوصی که بالایشان قرار می‌گیرد مشخص شده‌اند که تصویر یک راهب را نشان می‌دهد که ردای زردی دور خود پیچیده است. می‌توانید روی این صندلی‌ها بنشینید؛ ولی اگر یک راهب بودایی را دیدید باید صندلی را خالی کنید تا راهب روی آن بنشیند.

۱۱. سوار شدن توک توک های گران

۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

توک توک‌ها یکی از وسایل قدیمی عبور و مرور در شهر هستند و عده‌ی زیادی متعقد‌اند که اگر سوار یکی از این توک توک‌ها نشوید، بانکوک واقعی را تجربه نمی‌کنید. سوار شدن توک توک‌ها و ویراژ دادن در بین ماشین‌ها و ترافیک، تجربه‌ای جذاب و جالب و البته خطرناک خواهد بود. یکی از مشکلاتی که گردشگران در بانکوک با آن مواجه می‌شوند این است که موقع سوار شدن توک توک‌ها، توک توک اشتباهی را انتخاب می‌کنند.

همیشه قبل از سوار شدن توک توک‌ها، سر قیمت آن‌ها به توافق برسید. رانندگان توک توک مشهور‌اند به اینکه بعد از سوار شدن مسافران، قیمت کرایه را بالا می‌برند. اجازه ندهید تا رانندگان در مقصدهای مختلف اطراف شهر بیهوده توقف کنند.

۱۲. سیگار کشیدن در مکان نامناسب

۱۲ اشتباهی که در سفر به بانکوک باید از آن دوری کنید

بانکوک طرح کلی برای سلامت شهروندان دارد که به دنبال آن، سیگار کشیدن در برخی مناطق، ممنوع است. در این مناطق سیگار روشن نکنید یا اگر این کار را انجام دادید، منتظر پرداخت جریمه باشید. در فرودگاه‌ها و تفریبا همه رستوران‌ها و کافه‌ها سیگار کشیدن ممنوع است. در نزدیکی ورودی‌های عمومی یا خروجی ساختمان‌ها سیگار نکشید؛ حتی اگر می‌بینید که اهالی این کار را انجام می‌دهند. در جاذبه‌های گردشگری بسیار شلوغ هم سیگار را کنار بگذارید.

در بعضی از محله‌های شهر، پلیس‌ها دائما در حال گشت‌زنی هستند تا از افرادی که سیگار می‌کشند جریمه دریافت کنند. مراقب این محله‌ها و مناطق باشید.

مطالب مرتبط:

منبع oyster

دیدگاه