بهترین زمان سفر به بانکوک؛ پایتخت مجسمه های بودا در تایلند

نگین توکلی
نگین توکلی شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۰
بهترین زمان سفر به بانکوک؛ پایتخت مجسمه های بودا در تایلند

اقلیم حاکم بر بانکوک، پایتخت مدرن و در عین حال باستانی کشور زیبای تایلند، گرمسیری است. برای تعیین بهترین زمان سفر و برنامه‌ریزی، مقاله زیر را بخوانید.

مسافران در سفر به بانکوک، پایتخت کشور زیبای تایلند، به سختی می‌توانند هویت این شهر را با یک کلمه توصیف کنند. اکثر افرادی که برای اولین بار به بانکوک سفر می‌کنند، این شهر را در مرزی میان گذشته و حال، می‌بینند. معابد باستانی و مراکز خرید مدرن، اجزای اصلی پایتخت تایلند، هستند و مانک‌های (راهبه) بودایی در خیابان‌های شهر، دیده می‌شوند. این تناقض بین مدرنیته و بخش باستانی بانکوک، می‌تواند هیجان‌انگیز باشد و در عین حال یک آشفتگی به نظر بیاید.

بانکوک

با توجه به چیزی که گفته شد، بانکوک با دارا بودن جوی پویا و پرشور، نیاز به انرژی بسیاری دارد. آب و هوای گرم و جمعیت انبوه گردشگران، همیشه در بانکوک، در انتظار شما هستند. بله، ممکن است در نگاه اول این طور به نظر بیاید که شهر پر از رطوبت و جمعیت است و سفر به اینجا نمی‌تواند خوشایند باشد، اما باید بدانید که بانکوک، پر از شگفتی‌هایی است که قطعا نباید از آن صرف نظر کنید.

بزرگ‌ترین بازار در فضای آزاد در جهان، آکواریومی در سطح جهانی در یک مرکز خرید ۸ طبقه، مجسمه طلایی بودا با ارتفاع ۴۶ متر و شمار زیادی از دیگر جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی بانکوک که آن‌ها را در سفر به بانکوک خواهید دید. برای بازدید از این شهر باستانی، همراه با تورهای بانکوک، برای یک سفر عالی، برنامه‌ریزی کنید.

بهترین زمان سفر به بانکوک بر اساس آب و هوا

بانکوک

بهترین زمان سفر به بانکوک، در ماه‌های نوامبر تا مارچ (۱۰ آبان تا ۱۱ فروردین) است، زمانی که گرما و رطوبت در پایین‌ترین حد خود قرار دارند. البته باید بدانید که اقلیم گرمسیری تایلند ممکن است دمای هوا را در هر روزی از سال، جدا از اینکه در چه فصلی قرار دارد، تا ۳۲٫۲ درجه سانتی‌گراد بالا ببرد.

برای بهترین قیمت هتل‌ها و بلیط‌ هواپیما، سفری در ماه‌های آوریل تا اکتبر (۱۲ فروردین تا ۹ ابان)، گرم‌ترین و پر بارش‌ترین زمان سال به بانکوک، ترتیب دهید. به غیر از صرفه‌جویی مناسب در هزینه‌ها در این زمان از سال، در مقایسه با زمستان که فصل داغ گردشگری بانکوک به شمار می‌آید، با کمترین میزان جمعیت در شهر روبه‌رو خواهید شد.

به خاطر داشته باشید فصل باد و بارش‌های موسمی بانکوک، از ماه می (۱۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد) آغاز می‌شود و تا ماه سپتامبر و اوایل ماه نوامبر (اوایل آبان)، ادامه دارد.

بهترین زمان سفر به بانکوک بر اساس فصول

فصل زمستان: ماه‌های نوامبر تا مارس (۱۰ آبان تا ۱۱ فروردین)

بانکوک

دمای هوا در طول روز در ماه‌های نوامبر تا مارچ، در محدوده ۲۶٫۷ تا ۳۲٫۲ درجه سانتی‌گراد متغیر است. میانگین حداقل دما نیز ۲۱٫۱ درجه سانتی‌گراد است.

در ماه‌های دسامبر تا ژانویه (۱۰ آذر تا ۱۱ بهمن)، دما تا ۱۵٫۶ درجه سانتی‌گراد پایین می‌آید. در حالی که ممکن است دما در طول روز بالا برود و آب و هوا را با گرمایی ناراحت‌کننده روبه‌رو کند، اما سطح رطوبت و بارش در حداقل خود قرار دارد و همین امر باعث می‌شود، این پنج ماه، بهترین زمان سفر به بانکوک بر اساس آب و هوا باشند.

در نظر داشته باشید، گردشگران بسیاری در این زمان از سال، به خاطر این آب و هوا به بانکوک سفر می‌کنند، پس آماده روبه‌رویی با جمعیت بسیار در سطح شهر باشید و حتما از چندین ماه زودتر، هتل خود را رزرو کنید.

فصل باد و بارش‌های موسمی: ماه‌های آپریل تا اکتبر (۱۲ فروردین تا ۹ آبان)

بانکوک

فصل باد و بارش‌های موسمی در بانکوک به صورت رسمی در ماه‌های می تا اکتبر رخ می‌دهد، اما بارش شدید باران در ماه آپریل آغاز می‌شود.

با فرا رسیدن ماه آپریل، سطح رطوبت و گرما در بانکوک افزایش می‌یابد. دما در این زمان از سال، در روزهای نادری به کمتر از ۳۲٫۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و بارش باران تنها کمی از این گرما را می‌تواند از بین ببرد.

برای صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر و روبه‌رویی با جمعیت کمتر می‌توانید در این زمان از سال به بانکوک سفر کنید. در بین ماه‌های جولای تا آگوست (۱۰ تیر تا ۹ شهریور)، با وجود سفرهای غربی‌ها به بانکوک در تعطیلات تابستانی‌شان، این شهر شاهد حضور گردشگران بیشتری است.

بهترین زمان سفر به بانکوک بر اساس فستیوال‌ها و رویدادها

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل زمستان

جشن معبد کوهستان طلایی (Golden Mount Temple Fair)

بانکوک

هر سال، در ماه نوامبر، با نزدیک شدن به جشن لوی کراتونگ (Loy Krathong)، معبد وات ساکت (Wat Saket) که در کوه طلایی قرار گرفته است، میزبان یک جشن در بانکوک است. در این فستیوال زیبا و رایگان می‌توانید از برنامه‌های فرهنگی متعدد، غرفه‌های غذا و موسیقی سنتی لذت ببرید.

جشن لوی کراتونگ

بانکوک

جشن لوی کراتونگ، یک فستیوال سیامی است که هر ساله در ماه نوامبر در پادشاهی تایلند و کشورهای همسایه برگزار می‌شود. ترجمه نام این جشن، «شناور کردن یک فانوس» و برگرفته از سنت ساختن سبدهای تزئین‌شده و شناور کردن آن‌ها در رودخانه است.

جشن لوی کراتونگ در عصرگاه روزی که در ماه ۱۲ام تقویم قمری تایلند ماه کامل است، برگزار می‌شود؛ بنابراین تاریخ این جشن، در هر سال متغیر است. شهروندان و گردشگران در طول این جشن، فانوس‌های پر از نور را به آسمان می‌فرستند.

سال نوی چینی

جشن سال نوی چینی در اوایل ماه ژانویه در کشور تایلند و شهر بانکوک، با آتش‌بازی و سرگرمی‌های مختلف برگزار می‌شود.

ماکا بوچا (Makha Bucha)

بانکوک

ماکا بوچا یکی از تعطیلات رسمی کشورهای منطقه میکونگ مانند کامبوج و تایلند است. تاریخ این جشنواره مهم بودایی بستگی به چرخه قمری دارد.

سال‌ها قبل، در این روز، ماه کامل سومین ماه تقویم قمری (ماه فوریه)، هفت ماه پس از اینکه بودا، تعالیم خود را آغاز کرد، بیش از هزار مانک برای شنیدن موعظه‌های وی، گرد هم آمدند. بودا با انتخاب این راهب‌ها، یک رویداد کلیدی را در توسعه دین بودایی، رقم زد.

مردم تایلند در این روز، صبح زود از خواب برمی‌خیزند و به معابد می‌روند و با انجام مراسم مذهبی چون گرد معابد چرخیدن و بردن گل، احترام خود را به بودا ابراز می‌کنند.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل بارش‌های موسمی

سونگکران (Songkran)

بانکوک

سونگکران، جشن سال نو تایلندی است که در ماه آپریل هر سال برگزار می‌شود. معنای سونگکران، در زبان تایلندی به معنی حرکت کردن و تغییر مکان است و علت نامگذاری آن حرکت خورشید در منطقه البروج است. در این روز همچنین جشن آب برگزار می‌شود که در واقع شروع فصل باران بوده و به باور مردم تایلند، این آب بداقبالی را از آن‌ها شسته و دور می‌کند.

این سنت در جامعه تایلندی بسیار با ارزش است. در روز جشن اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن آب خوشبو برروی دست‌های آن‌ها نشان دهند و در مقابل از دعای آن‌ها برای خوشبختی و سعادت برخوردار شوند. در بعدازظهر این روز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن، همه مردم از پیر و جوان به یکدیگر آب می‌پاشند.

جشن سونگکران سال ۲۰۱۸، در تاریخ ۲۴ الی ۲۶ فروردین، برگزار می‌شود.

روز بودا (Visakha Bucha)

بانکوک

روز بودا روزی است که به باور بوداییان، شخص بودا به درجه شکستن چرخه تولدهای ادواری و به رستگاری (نیروانا) رسیده ‌است. در این روز بودایی‌ها به معابد می‌روند و با تقدیم هدایا به راهبان، از آن‌ها می‌خواهند که برایشان دعا کنند. روشن کردن شمع و عود، به صدا درآوردن زنگ‌های ناقوسی‌شکل، تبرک شدن با آب‌های دعا خوانده، غسل مجسمه‌های بودا و پیشکش کردن غذا، لباس و میوه به راهبان از جمله آیین و رسوم متداول در روز وساک است.

روز بودا که در شب ماه کامل از ماه وایساخا (یا در ماه آپریل یا می) اتفاق می‌افتد، بزرگداشت سالگرد تولد بودا، بنیانگذار بودیسم است.

فستیوال بین‌المللی رقص و موسیقی

فستیوال بین‌المللی رقص و موسیقی بانکوک که از سال ۱۹۹۹ در حال برگزاری است، هر سال، گردشگران بسیاری را به این شهر زیبا، می‌کشاند. رقصنده‌های مختلف، شرکت‌های باله کلاسیک و گروه‌های رقص معاصر، و همچنین برخی از گروه‌های ارکستر معتبر و شرکت‌های تئاتر در جهان در این فستیوال، حضور خواهند داشت.

اجراها در استیج مرکز فرهنگی بانکوک، پایتخت تایلند در ماه سپتامبر انجام می‌شوند.

بهترین زمان سفر به بانکوک بر اساس هزینه هتل‌ها

بانکوک

بهترین زمان سفر به بانکوک بر اساس هزینه هتل‌ها، فصل باد و بارش‌های موسمی: ماه‌های آوریل تا اکتبر (۱۲ فروردین تا ۹ آبان) است.

رتبه‌های بانکوک

گزارش رتبه‌بندی مسافرت جهانی و اخبار یو.اس، بر اساس تجزیه و تحلیل نظرات کاربران و متخصصان است. 

رتبه‌های بانکوک به شرح زیر است:

  • هفتمین مقصد گردشگری زمستانی مقرون به صرفه
  • ۱۱امین مقصد گردشگری برتر آسیا

تایلند؛ آب و هوا و اقلیم

بانکوک

نمودار میانگین دما و بارش ماهیانه در بانکوک

در ادامه، با جداولی از میانگین بارش و دما در ماه‌های مختلف سال و همچنین به تفکیک هفته‌های مختلف، به شما ارائه خواهیم کرد تا بهترین زمان سفر را به‌صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

 ماه دما (سانتی‌گراد)  میزان بارش (سانتی‌متر)
ژانویه۳۱٫۷۰٫۸
فوریه۳۲٫۸۲
مارس۳۳٫۹۳٫۶
آوریل۳۵۵٫۸
مه۳۳٫۹۱۹٫۸
ژوئن۳۲٫۸۱۶
ژوئیه۳۲٫۲۱۶
آگوست۳۲٫۲۱۷٫۵
سپتامبر۳۱٫۷۳۰٫۵
اکتبر۳۱٫۱۲۰٫۶
نوامبر۳۰٫۶۶٫۶
دسامبر۳۰٫۶۰٫۵

میانگین ماهیانه دما و بارش در بانکوک

جنوبی‌ترین بخش‌های کشور تایلند شاهد آب و هوای استوایی است، در حالی که مناطق مرکزی و شمالی کشور، شاهد اقلیم گرمسیری به همراه باد و بارش‌های موسمی هستند.

بخش شمالی کشور با وجود تپه‌ها و پوشش کوهستانی در قسمت‌هایی از آن، آب و هوایی متفاوت از دیگر مناطق کشور که در ارتفاعات کمتر قرار دارند، روبه‌رو است.

بخش عمده کشور تایلند به خصوص در ماه‌های می تا اکتبر، شاهد بارش‌های متوالی و فراوان است.

در طول فصل بارش‌های موسمی، بادهای اقیانوس هند، هوای گرم، مرطوب و ابری را برای تایلند به ارمغان می‌آورند.

در ماه‌های نوامبر تا آپریل، فصل خشک کشور تایلند، بخش شمال شرقی کشور با بادهای موسمی که از چین به تایلند وارد می‌شوند، روبه‌رو است.

ماههفته اول (دما و بارش)هفته دومهفته سومهفته چهارم
ژانویه۳۱٫۴ سانتی‌گراد- ۰٫۷ سانتی‌متر۳۱٫۲ سانتی‌گراد- ۰٫۷ سانتی‌متر۳۰٫۹ سانتی‌گراد- ۰٫۶ سانتی‌متر۳۰٫۶ سانتی‌گراد- ۰٫۵ سانتی‌متر
فوریه۳۲٫۵ سانتی‌گراد- ۱٫۷ سانتی‌متر۳۲٫۳ سانتی‌گراد- ۱٫۴ سانتی‌متر۳۲ سانتی‌گراد- ۱٫۱ سانتی‌متر۳۱٫۷ سانتی‌گراد- ۰٫۸ سانتی‌متر
مارچ۳۳٫۶ سانتی‌گراد- ۳٫۲ سانتی‌متر۳۳٫۴ سانتی‌گراد- ۲٫۸ سانتی‌متر۳۳٫۱ سانتی‌گراد- ۲٫۴ سانتی‌متر۳۲٫۸ سانتی‌گراد- ۲ سانتی‌متر
آپریل۳۴٫۷ سانتی‌گراد- ۵٫۳ سانتی‌متر۳۴٫۵ سانتی‌گراد- ۴٫۷ سانتی‌متر۳۴٫۲ سانتی‌گراد- ۴٫۲ سانتی‌متر۳۳٫۹ سانتی‌گراد- ۳٫۶ سانتی‌متر
می۳۳٫۶ سانتی‌گراد- ۱۶٫۳ سانتی‌متر۳۳٫۴ سانتی‌گراد- ۱۲٫۸ سانتی‌متر۳۳٫۱ سانتی‌گراد- ۹٫۳ سانتی‌متر۳۲٫۸ سانتی‌گراد- ۵٫۸ سانتی‌متر
ژوئن۳۲٫۵ سانتی‌گراد- ۱۵٫۱ سانتی‌متر۳۲٫۳ سانتی‌گراد- ۱۴٫۱ سانتی‌متر۳۲ سانتی‌گراد- ۱۳٫۲ سانتی‌متر۳۱٫۷ سانتی‌گراد- ۱۲٫۲ سانتی‌متر
جولای۳۲٫۱ سانتی‌گراد- ۱۶ سانتی‌متر۳۱٫۹ سانتی‌گراد- ۱۶ سانتی‌متر۳۱٫۸ سانتی‌گراد- ۱۶ سانتی‌متر۳۱٫۶ سانتی‌گراد- ۱۶ سانتی‌متر
آگوست۳۲٫۲ سانتی‌گراد- ۱۷٫۱ سانتی‌متر۳۲٫۲ سانتی‌گراد- ۱۶٫۸ سانتی‌متر۳۲٫۲ سانتی‌گراد- ۱۶٫۴ سانتی‌متر۳۲٫۲ سانتی‌گراد- ۱۶ سانتی‌متر
سپتامبر۳۱٫۶ سانتی‌گراد- ۲۷٫۳ سانتی‌متر۳۱٫۵ سانتی‌گراد- ۲۴ سانتی‌متر۳۱٫۳ سانتی‌گراد- ۲۰٫۸ سانتی‌متر۳۱٫۲ سانتی‌گراد- ۱۷٫۵ سانتی‌متر
اکتبر۳۱ سانتی‌گراد- ۱۸٫۱ سانتی‌متر۳۰٫۸ سانتی‌گراد- ۱۵٫۷ سانتی‌متر۳۰٫۷ سانتی‌گراد- ۱۳٫۲ سانتی‌متر۳۰٫۵ سانتی‌گراد- ۱۰٫۷ سانتی‌متر
نوامبر۳۰٫۵ سانتی‌گراد- ۳٫۱ سانتی‌متر۳۰٫۴ سانتی‌گراد- ۰٫۴ سانتی‌متر۳۰٫۲ سانتی‌گراد- ۳٫۹ سانتی‌متر۳۰٫۱ سانتی‌گراد- ۷٫۴ سانتی‌متر
دسامبر۳۰٫۶ سانتی‌گراد- ۱ سانتی‌متر۳۰٫۶ سانتی‌گراد- ۲٫۶ سانتی‌متر۳۰٫۶ سانتی‌گراد- ۴٫۱ سانتی‌متر۳۰٫۶ سانتی‌گراد- ۵٫۶ سانتی‌متر

میانگین هفتگی دما و بارش در بانکوک

در مناطق مرکزی و جنوبی کشور، تفاوت اقلیمی کمی، وجود دارد، اما به طور کلی می‌توان گقت بخش شمال شرقی، سردتر است.

گرم‌ترین ماه‌های سال، آوریل و مه هستند.

تابش آفتاب با زمانی حدود ۴ الی ۵ ساعت در روز، در ماه‌های ژوئن و سپتامبر، در حداقل مقدار خود قرار دارد. در بقیه روزهای سال، آفتاب در طول روز، حدودا ۹ الی ۱۰ ساعت می‌تابد.

فصل بارش در تایلند به علت ترکیب گرما و آب و هوای مرطوب، فصلی نامناسب برای سفر به این کشور زیبا به شمار می‌آید.

اقلیم حاکم بر کشور تایلند با وجود فصل بارش در ماه‌های ژوئن تا اکتبر گرمسیری است، اما این زمان از سال، روزهای آفتابی زیبا و همچنین طوفان‌های گهگاه و افزایش بارش در شمال کشور، نیز دارد.

بخش جنوبی کشور در ماه‌های آوریل و ژوئن، خنک‌تر است. با سفر در ماه‌های نوامبر تا مارچ، قبل از فرا رسیدن هوای گرم و همچنین جمعیت انبوه گردشگران، از روزهای خود در تایلند لذت ببرید.

چه زمانی به بانکوک برویم

ماهحداقل دمای میانگینحداکثر دمای میانگینحداقل دمای ثبت شدهحداکثر دمای ثبت شدهتعداد روزهای بارانی
ژانویه۲۱۳۳۱۳۳۷۱
فوریه۲۳۳۴۱۳۴۲۱
مارس۲۵۳۵۱۷۳۹۳
آوریل۲۶۳۶۱۹۴۲۳
مه۲۶۳۵۲۲۴۰۹
ژوئن۲۵۳۴۲۱۳۹۱۰
ژوئیه۲۵۳۳۲۲۳۷۱۳
آگوست۲۵۳۳۲۲۳۸۱۳
سپتامبر۲۵۳۳۲۱۳۶۱۵
اکتبر۲۵۳۲۱۸۳۹۱۴
نوامبر۲۳۳۲۱۳۳۶۵
دسامبر۲۱۳۲۱۱۳۹۱

حداقل و حداکثر دما در بانکوک

هزینه روزانه توریستی در بانکوک

هزینه یک روز اقامت در بانکوک حدودا ۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان است. هزینه‌های تخمین زده شده برای یک نفر در یک روز شامل موارد زیر است:

۱. برانچ (وعده صبحانه که دیر خورده می‌شود و جای دو وعده ناهار و صبحانه است) در رستوران سه ستاره

۲. شام در رستوران سه ستاره

۳. یک شب اقامت در هتل سه ستاره

 این هزینه‌ها بسته به این که در ماه‌های داغ سال یا کمتر توریستی به بانکوک سفر می‌کنید، تغییر می‌کند. تخمین هزینه بالا در ماه‌های داغ در بانکوک انجام شده است تا برای برنامه‌ریزی در سفر، به عنوان منبع از آن استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه