بهترین زمان سفر به توکیو؛ پایتخت شکوفه‌های گیلاس ژاپن

نگین توکلی
نگین توکلی دوشنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۵
بهترین زمان سفر به توکیو؛ پایتخت شکوفه‌های گیلاس ژاپن

در مورد بهترین زمان سفر به توکیو، پایتخت پر جمعیت کشور ژاپن و جزئیات آب و هوایی این شهر زیبا، چه میزان اطلاعات دارید؟ 

شاید بهترین کلمات برای توصیف شهر توکیو، پایتخت پرجمعیت ژاپن، «متحرک و سرزنده» باشد. این کلانشهر ژاپنی همواره به صورت دیوانه‌واری در حال حرکت و جنب و جوش است؛ صدای پاهای جمعیتی که در پیاده‌روها راه می‌روند، تمرکز ماشین‌ها در خیابان‌ها، سر و صدای قطارهای زیرزمینی و کشتی‌های کروز در حال رفت و آمد در بندرها، هرگز این شهر را آرام رها نمی‌کنند. توکیو، از پیشرفت، مصرف‌گرایی و حرکت، تغذیه می‌شود و رو به جلو می‌رود.

توکیو

سفر به توکیو، تجربه‌ای منحصر به فرد برای شما خواهد بود. به خاطر داشته باشید پارک‌های شهری در فصل شکوفه گیلاس، پر از جمعیت است. از موزه‌ها و مکان‌های تاریخی در سطح جهانی توکیو بازدید کنید، عکس‌های بسیاری بگیرید، حتما سوشی‌های توکیو را امتحان کرده و تا می‌توانید خرید کنید.

منتظر چه هستید؟ توکیو با دنیایی از تجربیات متفاوت در انتظار شما است.

بهترین زمان سفر به توکیو بر اساس آب و هوا

توکیو

بهترین زمان سفر به توکیو، بین ماه‌های مارس و آوریل (۱۰ اسفند تا ۱۰ اردیبهشت) و سپتامبر تا نوامبر (۱۰ شهریور تا ۹ آذر) است. فصل رنگارنگ پاییز با دمایی معتدل، فصلی مناسب برای سفر به توکیو به شمار می‌آید.

فصل بهار نیز مانند پاییز فصل خوبی برای سفر است، اما بدانید به جای منظره برگ‌های ریزان پاییزی و درختان رنگارنگ نارنجی و قرمز با شکوفه‌های فوق‌العاده گیلاس روبه‌رو خواهید شد.

فصل تابستان، فصل داغ گردشگری با صف‌های طولانی در موزه‌ها و متروهای شلوغ همراه است. اگر می‌توانید از سفر در این زمان از سال به توکیو صرف نظر کنید، زیرا آب و هوا بسیار گرم و مرطوب و همچنین قیمت هتل‌ها بسیار بالا است.

فصل زمستان، درست مخالف تابستان، آب و هوا خنک اما قابل تحمل است. البته باید بدانید از تمام پتانسیل پارک‌های توکیو در این فصل نمی‌توانید استفاده کنید.

بهترین زمان سفر به توکیو بر اساس فصول

فصل پاییز: ماه‌های سپتامبر تا نوامبر (۱۰ شهریور تا ۹ آذر)

توکیو

فصل پاییز در توکیو با کاهش تدریجی رطوبت، دما و جمعیت گردشگران فصل تابستان همراه است. در بیشتر فصول سال، محدوده دمایی، ۱۵٫۶ تا ۲۱٫۱ درجه سانتی‌گراد است، اما در ماه سپتامبر (۱۰ شهریور تا ۸ مهر)، مسافران ممکن است دمای ۲۶٫۷ درجه سانتی‌گرادی را نیز تجربه کنند. ماه سپتامبر و اکتبر (۹ مهر تا ۹ آبان)، بیشترین بارش را در طول سال تجربه می‌کنند، پس اگر در این زمان از سال به توکیو سفر می‌کنید، حتما چتر به همراه داشته باشید.

اگر برنامه سفر شما در ماه‌های اکتبر و نوامبر (۱۰ آبان تا ۹ آذر) است، حتما یک ژاکت گرم سبک به همراه داشته باشید زیرا دما در طول شب تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد و گاهی تا ۴٫۴ درجه سانتی‌گراد افت می‌کند.

فصل زمستان: ماه‌های دسامبر تا فوریه (۱۰ آذر تا ۹ اسفند)

توکیو

فصل زمستان، کم بازدیدترین فصل گردشگری توکیو است، اما انتظار نداشته باشید که قیمت هتل‌ها نزول قابل توجهی داشته باشد. قیمت هتل‌ها در توکیو تقریبا در طول سال ثابت و گران است.

دما در طول روز در محدوده ۴٫۴ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است، اما در طول شب، شهر یخبندان می‌شود. در خاطر داشته باشید در نزدیکی سال جدید، قیمت‌های هتل‌ها بسیار بالا می‌رود و بیشتر موزه‌ها از چند روز قبل‌تر از تعطیلات تا چند روز بعد آن، بسته هستند.

فصل بهار: ماه‌های مارس تا می (۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد)

توکیو

دما در فصل بهار، بسیار دلپذیر و در محدوده ۱۵٫۶ تا ۲۱٫۱ درجه سانتی‌گرادی است. پارک‌‌ها در این زمان از سال، مملو از رنگ می‌شوند. شکوفه‌های مشهور گیلاس ژاپنی در هفته آخر مارس تا اوایل ماه آوریل (نیمه اول فروردین)، در پارک‌های شهر، قابل مشاهده هستند. ساکنین شهر توکیو در این رویداد ویژه به پارک‌های شهری می‌آیند، پس آمادگی روبه‌رویی با جمعیت بسیار را داشته باشید.

در طول هفته طلایی (مجموعه‌ای از تعطیلات عمومی کشور)، آماده روبه‌رو شدن با یک کابوس باشید، زیرا تمام ساکنین شهر به صورت گروهی برای جشن گرفتن به خیابان‌ها می‌آیند.

برای سفر در این زمان از سال نیز بهتر است یک ژاکت سبک به همراه داشته باشید. میانگین حداقل دما در این فصل ۴٫۴ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است و در ماه مارس (۱۰ اسفند تا ۱۱ فروردین)، حداکثر دمای روز ۱۰ درجه سانتی‌گراد است.

فصل تابستان: ماه‌های ژوئن تا آگوست (۱۱ خرداد تا ۹ شهریور)

توکیو

اگر در فصل تابستان به توکیو می‌آیید، نه تنها با جمعیتی زیاد روبه‌رو می‌شوید، بلکه باید آماده تحمل گرمایی سخت و طاقت‌فرسا نیز باشید.

توکیو با دمای ۲۱٫۱ تا ۲۶٫۷ درجه سانتی‌گراد در این فصل، گرم، چسبناک و پر از گردشگر است. شما همچنین با روزهای بارانی زیادی در این فصل روبه‌رو خواهید شد؛ ماه‌های ژوئن و ژوئیه (۱۱ خرداد تا ۹ مرداد)، به عنوان فصل باران ژاپن در نظر گرفته می‌شوند.

بهترین زمان سفر به توکیو بر اساس فستیوال‌ها و رویدادها

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل پاییز

فستیوال بین‌المللی فیلم توکیو

توکیو

فستیوال بین‌المللی فیلم توکیو که از سال ۱۹۸۵ در توکیو در ماه‌های اکتبر و نوامبر برگزار می‌شود، در کنار فستیوال بین‌المللی فیلم شانگهای، یکی از بزرگ‌ترین فستیوال‌های رقابتی فیلم در قاره آسیا است.

روز فرهنگ

توکیو

روز فرهنگ، یک روز تعطیلی ملی در ژاپن است که هر سال، در تاریخ ۳ نوامبر (۱۲ آبان)، برگزار می‌شود و هدف آن ارتقای فرهنگ، هنر و تلاش‌های دانشگاهی است.

فستیوال شیچی گوسان (Shichi-Go-San Festival)

توکیو

شیچی گو سان (هفت، پنج، سه) یک مراسم سنتی و جشنواره‌ای یک روزه در ژاپن است که سالانه برای جشن گرفتن رشد دختران سه و هفت ساله و پسران سه و پنج ساله، در ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) برپا می‌شود.

ان روز در ژاپن تعطیل ملی است و به طور کلی سعی می‌شود در نزدیک‌ترین آخر هفته برگزار شود.

در این روز دختران سه و هفت ساله و پسران سه و پنج ساله را به منظور دعا کردن برای تندرستی خود به زیارتگاه‌های محلی یا معابد می‌برند.

روز شکرگزاری کار (Labor Thanksgiving Day)

توکیو

روز شکرگذاری کار، یکی از تعطیلات ملی کشور ژاپن است که هر سال، در تاریخ ۲۳ نوامبر (۲ آذر) برگزار می‌شود. قانون، این تعطيلات در شهرها را به مناسبت يادآوری کار و توليد و همچنین تشکر از یکدیگر، تعیین کرده است.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل زمستان

تولد امپراتور

توکیو

تولد امپراتور یک تعطیلات ملی در تقویم ژاپنی است که در روز تولد امپراتور حاکم، آکی هیتو (امپراتور کنونی ژاپن و صدوبیست‌وپنجمین امپراتور این کشور از دودمان یاماتو)، یعنی ۲۳ دسامبر (۲ دی) جشن گرفته می‌شود. وی متولد سال ۱۹۳۳ است و قرار است در روز ۳۰ام ماه آوریل سال ۲۰۱۹ از قدرت کناره‌گیری کند. او تنها حاکم کنونی جهان است که عنوانش به انگلیسی امپراتور (Emperor) ترجمه می‌شود. این بدین معنا است که پس از آن سال، تاریخ این تعطیلات ملی در ژاپن، تغییر خواهد کرد.

روز سال نو

توکیو

سال نو در تاریخ ۱۰ام دی، با آتش بازی و مهمانی‌های بسیار در توکیو برگزار می‌شود و مردم، سال جدید را در این تعطیلات ملی، جشن می‌گیرند.

روز ملی تاسیس (National Foundation Day)

توکیو

روز ملی تاسیس، یکی از تعطیلات ملی ژاپن در تاریخ ۱۱ام فوریه (۲۲ بهمن) است. این جشن که هر سال برگزار می‌شود، در جهت بزرگداشت تاسیس کشور ژاپن و به قدرت نشستن اولین امپراطوری آن، امپراتور جینمو، در سال ۶۶۰ قبل از میلاد مسیح است.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل بهار

انیمیشن ژاپنی (AnimeJapan)

توکیو

فستیوال انیمیشن ژاپنی، یک نمایشگاه برای مخاطبین انیمیشن‌های ژاپنی است که از مارس ۲۰۱۴، به صورت سالیانه در حال برگزاری است. این فستیوال، مخاطبین بسیاری را به سمت شهر توکیو می‌کشاند.

نمایشگاه هنری توکیو (Art Fair Tokyo)

توکیو

نمایشگاه هنری توکیو با مجموعه‌ای از آثار هنری آنتیک، قدیمی و هنر معاصر، هر سال در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی اصلی توکیو در ماه مارس تا آوریل برگزار می‌شود.

هفته طلایی (Golden Week)

توکیو

هفته طلایی در تاریخ ۲۹ آوریل تا ۵ می (۹ تا ۱۵ اردیبهشت)، هفته‌ای مشتمل بر تعطیلات ملی کشور ژاپن است. در طول این هفته، بسیاری از اماکن اداری و موزه‌ها بسته هستند.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل تابستان

فستیوال آتش‌بازی رود سومیدا (Sumida River Fireworks)

توکیو

آتش‌بازی بزرگ رود سومیدا یا سومیداگاوا هانابی دائیکائی یکی از جشن‌های آتش بازی در توکیو پایتخت ژاپن است. محل برگزاری این جشن در اطراف رود سومیدا در آساکوسا و موکوجیما در منطقه سومیدا است. این جشن هر ساله در آخرین شنبه ماه جولای (۶ مرداد) برپا می‌شود. برپایی این جشن به ۱۷۳۲ میلادی برمی‌گردد، ولی بارها برگزاری آن متوقف شده ‌است. این جشن از سال ۱۹۷۸ میلادی بطور مداوم، هر سال برگزار شده ‌است. در حال حاضر تعداد شرکت‌کنندگان این جشن در حدود یک میلیون نفر است. این آتش بازی در کنار آتش بازی خلیج توکیو و آتش بازی جینگوگائیئن، سه آتش بازی اصلی توکیو هستند.

بهترین زمان سفر به توکیو بر اساس هزینه هتل‌ها

توکیو

همان طور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، بهترنی زمان سفر به توکیو بر اساس هزینه هتل‌ها، ماه‌های ژانویه، ژوئن و آگوست است.

رتبه‌های توکیو

گزارش رتبه‌بندی مسافرت جهانی و اخبار یو.اس، بر اساس تجزیه و تحلیل نظرات کاربران و متخصصان است. 

رتبه‌های توکیو به شرح زیر است:

  • ششمین مقصد برتر گردشگری در آسیا

ژاپن؛ آب و هوا و اقلیم

توکیو

نمودار میانگین دما و بارش ماهیانه در توکیو

در ادامه، با جداولی از میانگین بارش و دما در ماه‌های مختلف سال و همچنین به تفکیک هفته‌های مختلف، به شما ارائه خواهیم کرد تا بهترین زمان سفر را به‌صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

 ماه دما (سانتی‌گراد)  میزان بارش (سانتی‌متر)
ژانویه۸٫۳۴٫۸
فوریه۸٫۹۷٫۴
مارس۱۲٫۲۱۰٫۷
آوریل۱۷٫۲۱۳٫۵
می۲۱٫۷۱۴٫۷
ژوئن۲۴٫۴۱۶٫۵
ژوئیه۲۸٫۳۱۴٫۲
آگوست۳۰۱۵٫۲
سپتامبر۲۶٫۱۲۳٫۴
اکتبر۲۰٫۶۲۰٫۸
نوامبر۱۵٫۶۹٫۷
دسامبر۱۱٫۱۵٫۶

میانگین ماهیانه دما و بارش در توکیو

توصیف اقلیم کشور ژاپن، ساده نیست؛ این شبه جزیره بزرگ، بسیار طویل و پوشیده با کوهستان است. اقلیم و آب و هوا از شمال تا جنوب این کشور، یکسان نیست.

در شمال ژاپن، تابستان‌ها کوتاه، زمستان‌ها طولانی و بارش برف، بسیار رایج است. بارش برف در غرب کشور معمولا رخ می‌دهد، ولی در جنوب کشور، آب و هوا گرم و مرطوب است.

در انتهای تابستان، حمله تایفون‌ها (طوفان و گردباد) به همراه بارش‌های سیلابی، غیر معمول نیست.

ماههفته اول (دما و بارش)هفته دومهفته سومهفته چهارم
ژانویه۷٫۶ سانتی‌گراد- ۴٫۶ سانتی‌متر۶٫۹ سانتی‌گراد- ۴٫۴ سانتی‌متر۶٫۲ سانتی‌گراد- ۴٫۲ سانتی‌متر۵٫۵ سانتی‌گراد- ۴ سانتی‌متر
فوریه۸٫۸ سانتی‌گراد- ۶٫۸ سانتی‌متر۸٫۶ سانتی‌گراد- ۶٫۱ سانتی‌متر۸٫۵ سانتی‌گراد- ۵٫۵ سانتی‌متر۸٫۳ سانتی‌گراد- ۴٫۸ سانتی‌متر
مارس۱۱٫۴ سانتی‌گراد- ۹٫۹ سانتی‌متر۱۰٫۶ سانتی‌گراد- ۹٫۱ سانتی‌متر۹٫۷ سانتی‌گراد- ۸٫۲ سانتی‌متر۸٫۹ سانتی‌گراد- ۷٫۴ سانتی‌متر
آوریل۱۶ سانتی‌گراد- ۱۲٫۸ سانتی‌متر۱۴٫۷ سانتی‌گراد- ۱۲٫۱ سانتی‌متر۱۳٫۵ سانتی‌گراد- ۱۱٫۴ سانتی‌متر۱۲٫۲ سانتی‌گراد- ۱۰٫۷ سانتی‌متر
می۲۰٫۶ سانتی‌گراد- ۱۴٫۴ سانتی‌متر۱۹٫۵ سانتی‌گراد- ۱۴٫۱ سانتی‌متر۱۸٫۳ سانتی‌گراد- ۱۳٫۸ سانتی‌متر۱۷٫۲ سانتی‌گراد- ۱۳٫۵ سانتی‌متر
ژوئن۲۳٫۷ سانتی‌گراد- ۱۶٫۱ سانتی‌متر۲۳٫۱ سانتی‌گراد- ۱۵٫۶ سانتی‌متر۲۲٫۴ سانتی‌گراد- ۱۵٫۲ سانتی‌متر۲۱٫۷ سانتی‌گراد- ۱۴٫۷ سانتی‌متر
ژوئیه۲۷٫۳ سانتی‌گراد- ۱۳٫۶ سانتی‌متر۲۶٫۴ سانتی‌گراد- ۱۳٫۱ سانتی‌متر۲۵٫۴ سانتی‌گراد- ۱۲٫۵ سانتی‌متر۲۴٫۴ سانتی‌گراد- ۱۱٫۹ سانتی‌متر
آگوست۲۹٫۶ سانتی‌گراد- ۱۵ سانتی‌متر۲۹٫۲ سانتی‌گراد- ۱۴٫۷ سانتی‌متر۲۸٫۷ سانتی‌گراد- ۱۴٫۵ سانتی‌متر۲۸٫۳ سانتی‌گراد- ۱۴٫۲ سانتی‌متر
سپتامبر۲۵٫۱ سانتی‌گراد- ۲۱٫۴ سانتی‌متر۲۴٫۲ سانتی‌گراد- ۱۹٫۳ سانتی‌متر۲۳٫۲ سانتی‌گراد- ۱۷٫۳ سانتی‌متر۲۲٫۲ سانتی‌گراد- ۱۵٫۲ سانتی‌متر
اکتبر۱۹٫۲ سانتی‌گراد- ۲۰٫۲ سانتی‌متر۱۷٫۹ سانتی‌گراد- ۱۹٫۵ سانتی‌متر۱۶٫۵ سانتی‌گراد- ۱۸٫۹ سانتی‌متر۱۵٫۱ سانتی‌گراد- ۱۸٫۲ سانتی‌متر
نوامبر۱۴٫۴ سانتی‌گراد- ۶٫۹ سانتی‌متر۱۳٫۱ سانتی‌گراد- ۴٫۲ سانتی‌متر۱۱٫۹ سانتی‌گراد- ۱٫۴ سانتی‌متر۱۰٫۶ سانتی‌گراد- ۱٫۴ سانتی‌متر
دسامبر۱۰ سانتی‌گراد- ۴٫۶ سانتی‌متر۸٫۹ سانتی‌گراد- ۳٫۶ سانتی‌متر۷٫۷ سانتی‌گراد- ۲٫۵ سانتی‌متر۶٫۶ سانتی‌گراد- ۱٫۵ سانتی‌متر

میانگین هفتگی دما و بارش در توکیو

فصل پاییز، با آب و هوایی معتدل و فضای رنگارنگ شهری، ایده‌آل‌ترین زمان سفر به ژاپن است. شما احتمالا فصل پاییز را به بهار ترجیح می‌دهید. البته باید بدانید فصل بهار، دارای جذابیت غیر قابل انکار شکوفه‌های درختان گیلاس است که توسط تمام شاعران ژاپنی شرح داده شده است. در این زمان از سال، کشور ژاپن، مملو از گردشگر است. پس آماده روبه‌رو شدن با جمعیت بسیاری باشید.

چه زمانی به توکیو برویم

ماهحداقل دمای میانگینحداکثر دمای میانگینحداقل دمای ثبت شدهحداکثر دمای ثبت شدهتعداد روزهای بارانی
ژانویه۱-۹۸-۲۱۵
فوریه۰۱۰۸-۲۶۶
مارس۳۱۳۶-۲۴۱۰
آوریل۹۱۸۱-۳۰۱۰
می۱۳۲۳۲۳۰۱۰
ژوئن۱۸۲۵۸۳۵۱۲
ژوئیه۲۲۲۹۱۳۳۶۱۰
آگوست۲۳۳۱۱۶۳۹۹
سپتامبر۲۰۲۷۱۱۳۵۱۲
اکتبر۱۴۲۲۲۳۳۱۱
نوامبر۷۱۷۳-۲۶۷
دسامبر۲۱۲۷-۲۴۵

حداقل و حداکثر دما در توکیو

هزینه روزانه توریستی در توکیو

توکیو

هزینه یک روز اقامت در توکیو حدودا ۲,۰۶۰,۰۰۰ تومان است. هزینه‌های تخمین زده شده برای یک نفر در یک روز شامل موارد زیر است:

۱. برانچ (وعده صبحانه که دیر خورده می‌شود و جای دو وعده ناهار و صبحانه است) در رستوران سه ستاره

۲. شام در رستوران سه ستاره

۳. یک شب اقامت در هتل سه ستاره

 این هزینه‌ها بسته به این که در ماه‌های داغ سال یا کمتر توریستی به توکیو سفر می‌کنید، تغییر می‌کند. تخمین هزینه بالا در ماه‌های داغ در توکیو انجام شده است تا برای برنامه‌ریزی در سفر، به عنوان منبع از آن استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه