کاخ سفید، خانه موقت روسای جمهور آمریکا

سمیه اکبری
دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰
کاخ سفید، خانه موقت روسای جمهور آمریکا

کاخ سفید آمریکا معروف‌ترین کاخ و بنای ایالت متحده امریکا محسوب می‌شود و شاید کمتر کسی بداند چه اتفاقاتی در خانه‌ای که قدرتمندترین رئیس‌جمهوری دنیا در آن زندگی می‌کند، رخ می‌دهد. با کجارو همراه باشید.

ساختمان سفیدی که با تصور شرقی ما از عظمت و شکوه یک کاخ فاصله دارد و خانه بزرگی در پلاک ۱۶۰۰ خیابان پنسیلوانیا (Pennsylvania Avenue NW) در شهر واشنگتن است، دفتر کار و محل اقامت رییس‌جمهوری آمریکا و خانواده‌اش است.

کاخ سفید

 طبقه دوم و سوم این کاخ اقامتگاه خانواده رییس‌جمهوری است که بسته به دوره ریاست جمهوری چهار یا هشت سال در آن زندگی می‌کنند.

کاخ سفید

امروزه کاخ سفید به سه قسمت منزل رییس‌‌جمهور در مرکز، شاخه غربی کاخ و شاخه شرقی کاخ تقسیم شده است. ساختمان کاخ سفید شامل شش طبقه‌ است: طبقه همکف، طبقه اول، طبقه دوم، طبقه سوم و دو طبقه زیرزمین که مساحتی برابر ۵۱۰۰ مترمربع را پوشش می‌دهد. کاخ سفید ۱۳۲ اتاق و ۳۵ سرویس بهداشتی، شش آشپز تمام‌وقت و روزانه حدود ۵۰۰ بازدیدکننده دارد. کاخ سفید در مالکیت سازمان پارک‌های ملی است.

پیشینه

این ساختمان بین سال‌های ۱۷۹۲ و ۱۸۰۰ با ماسه سنگ‌های سفید به سبک معماری جرجی هم‌زمان با ساخت شهر نیویورک ساخته شد.

کاخ سفید

نخستین عکس شناخته شده از کاخ سفید به سال ۱۸۴۶ میلادی

جان آدامز اولین رئیس‌جمهوری آمریکا بود که در کاخ سفید اقامت کرد و از آن دوران کاخ سفید همواره محل اقامت رئیس‌جمهوری وقت آمریکا بوده است. هنگامی که توماس جفرسون (۱۸۰۱) در کاخ سفید اقامت یافت، با کمک مهندس معمار بنجامین هنری لاتروب بنای بیرونی کاخ را با افزودن دو ستون گسترش داد.

کاخ سفید

آتش سوزی کاخ سفید در سال ۱۸۱۴

کاخ سفید در سال ۱۸۱۴ (در طول جنگ ۱۸۱۲) توسط ارتش بریتانیا صدمه فراوان دید و محتویات آن به تاراج رفت ولی کمی بعد از ویرانی اقدام به بازسازی آن شد. در اکتبر سال ۱۸۱۷ رئیس‌جمهوری آمریکا جیمز مونرو در کاخ سفید که فقط قسمتی از آن بازسازی شده بود اقامت یافت. کاخ سفید در طول سالیان متمادی چندین بار بازسازی و گسترش یافته است.

نام‌گذاری

بنای کاخ سفید در ابتدا قصر ریاست جمهوری یا عمارت ریاست جمهوری نامیده می‌شد. این بنا برای اولین بار در سال ۱۸۱۱ کاخ سفید نام گرفت. به روایتی در زمان بازسازی، این بنا را سفید کردند تا آثار سوختگی آن را بپوشانند و از آن زمان سفید نامیده شد. این روایت بی‌اساس است زیرا این بنا از زمان ساخت آن در سال ۱۷۹۸ سفید رنگ شده بود.

کاخ سفید

این بنا در متون رسمی «عمارت هیئت اجرایی» نامیده می‌شد. اما در زمان ریاست جمهوری تئودور روزولت ۱۹۰۱ نام غیر‌رسمی کاخ سفید واشنگتن روی نامه‌های رسمی آن چاپ شد. در سفرنامه‌های فعلی هم لغت کاخ سفید و واشنگتن در وسط صفحه چاپ می‌شود که به زمان کابینه فرانکلین دلانو روزولت بر می‌گردد. نظریه دیگری این است که نام کاخ سفید از نام مزرعه عمارت سفید (White House Plantation) که محل اقامت مارتا کاستیس واشنگتن (Martha Custis Washington) بود گرفته شده‌ است. مزرعه عمارت سفید در بخش نیو کنت (New Kent County) در ایالت ویرجینیا (Virginia) واقع شده بود و در قرن هجدهم رئیس‌جمهوری و همسرش در آن زندگی می‌کردند.

شاخه غربی

کاخ سفید

دفتر رئیس‌جمهوری (دفتر بیضی شکل) و دفتر کارمندان رتبه بالای او با اتاقی برای ۵۰ کارمند و همچنین اتاق هیئت دولت که ملاقات‌های رئیس‌جمهوری با هیئت دولت در آنجا صورت می‌گیرد، در شاخه غربی کاخ سفید واقع شده است.

شاخه شرقی

اتاق شرقی در طبقه اول، بزرگ‌ترین اتاق در اقامتگاه رییس‌جمهوری آمریکا و معمولا محل برگزاری رویدادهای رسمی در کاخ سفید است.

کاخ سفید

شاخه شرقی که دارای یک دفتر اضافی است، در سال ۱۹۴۲ به کاخ سفید اضافه شد. این قسمت از کاخ سفید در سال ۱۹۷۷ علاوه بر استفاده‌های سابق آن برای اولین بار دفتر کارکنان همسر رئیس‌جمهوری آمریکا روزالین کارتر را نیز در خود جای داد؛ از آن پس به‌طور رسمی دفتر همسر رئیس‌جمهوری نام گرفت.

کاخ سفید

شاخه شرقی در طول جنگ جهانی دوم به‌منظور پنهان کردن ساختمان پناهگاه زیرزمینی که برای مواقع اضطراری ساخته شده بود، بنا شد. پناهگاه زیرزمینی مرکز عملیات اضطراری ریاست جمهوری نام گرفت.

معماری کاخ سفید

در سال ۱۷۹۱ زمانی که معمار شناخته شده پیر شارل لافانت (Pierre L’Enfant) طرح‌هایش را برای پایتخت جدید آمریکا، واشنگتن دی سی آماده می‌کرد، کاخ ریاست جمهوری یکی از اصلی‌ترین بخش‌های این طرح بود. پیر شارل لوفان‌ مهندس و طراح ساختمان شهری است که به خاطر طراحی شهر واشینگتن دی سی در جهان شناخته شده است.

کاخ سفید

وی همچنین با طراحی دوباره شهر نیویورک و بازسازی تالار شهر به‌عنوان نخستین کنگره فدرال شهر به شهرت زیادی دست پیدا کرد. علاوه بر آن لافانت مدال‌ها، سکه‌ها و خانه اشراف را نیز طراحی می‌کرد.

با برگزاری یک مسابقه برای طراحی کاخ ریاست جمهوری، ۹ طرح ارائه شد که یکی از این طرح‌ها توسط رئیس‌جمهوری آینده آمریکا، توماس جفرسون (Thomas Jefferson)، ارائه شده بود. او طرح خود را با نام مستعار فرستاد. برنده این مسابقه معمار ایرلندی جیمز هوبان (James Hoban) شد. اما با این وجود جورج واشنگتن برخی تغییرات را در طرح جیمز هوبان پیشنهاد داد. ساخت کاخ سفید در زمان دوران ریاست جمهوری خود جورج واشنگتن به اتمام نرسید و اولین رییس‌جمهوری که در این کاخ سکونت کرد جان آدامز بود.

لافانت طراح پایتخت آمریکا

لافانت در سال ۱۷۹۱ از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا مامور طراحی پایتخت جدید آمریکا شد، شهری که سال‌های بعد به نام‌ همان رئیس‌جمهوری شهر واشینگتن نام گرفت. لافانت اعتقاد داشت ساخت این شهر نه‌تنها طرحی است برای ابداع نقشه شهری و ساختمان‌های درون آن، بلکه پروژه‌ای است به بزرگی ساخت یک پایتخت منحصربه‌فرد.

این نقشه شامل محل قرار گرفتن خانه کنگره (کاپیتول) که ساخت آن بر عهده جنکیس هیل قرار گرفته بود و کاخ ریاست جمهوری - در کنار رودخانه پوتیمیک - بود.

پیش‌بینی لافانت از کاخ ریاست جمهوری (کاخ سفید) خانه‌ای با ابعاد پنج برابر آنچه که در زمان وی وجود داشت به‌همراه باغ‌های عمومی و ویژگی‌های ساختمانی منحصربه‌فردی بود که حاکی از آرمان‌گرایی این معمار بزرگ بود. همچنین برای تاکید بر اهمیت مرکز قانون‌گذاری جدید، محل قرارگیری کاخ کنگره را در عرض جغرافیایی صفر در نظر گرفته بود.

اخراج از پروژه

با این حال طرح‌های فاخر و پرزرق‌و‌برق وی با مخالفت ماموران عالی رتبه‌ای مواجه شد که تلاش داشتند بودجه محدود خود را بر ساخت ساختمان‌های فدرال متمرکز کنند و در این مورد به‌دلیل حمایت توماس جفرسون این وزرا از قدرت بیشتری بهره می‌بردند.

در همین دوران اندرو الیکوت از اعضای شورای تعیین مرز‌ها و گستره پایتخت اعضای علی‌رتبه کنگره را قانع کرد که لافانت قادر به اجرای نقشه‌هایش نیست و در حالی که او طرح‌های خود را در چندین نسخه منتشر کرده بود، کنگره حمایت مالی خود را از او دریغ کرد. هم‌زمان الیکوت به کمک برادرش به بازنگری نقشه و طرح‌های لافانت پرداخت و در عین حال از حمایت‌های جفرسون نیز بهره می‌برد. همین امر باعث نا‌امیدی و لجبازی‌های این شهرساز و نقشه‌کش ماهر شد که در ‌نهایت باعث شد جرج واشینگتن لافانت را از پروژه اخراج کند.

این معمار ورشکسته فرانسوی که اکنون اعتبار و آبروی خود را نیز از دست داده بود هیچ دستمزدی برای طرح‌ها و نقشه‌های واشینگتن دی سی دریافت نکرد و بخش عمده‌ای از سال‌های پایانی عمرش را صرف اقناع کنگره برای احیای دستمزد از دست رفته‌اش کرد. دستمزدی نزدیک ده‌ها هزار دلار که زمانی موفق به دریافت آن شد که مجبور شد تمام آن را صرف تسویه بدهی‌هایش کند.

نکاتی جالب در مورد کاخ سفید

دانلود ویدیو

کاخ سفید به‌عنوان یکی از بناهایی که همیشه مورد توجه سیاسی بوده است تنها به‌ظاهر آن شناخته شده است اما مطمئنا دانستن برخی مطالب راجع این بنا جالب توجه خواهد بود.

 • این بنا دارای  ۶ طبقه، ۱۳۲ اتاق، ۳۲ حمام و دستشویی، ۴۱۲ در، ۱۴۷ پنجره، ۲۸ جایگاه مهار آتش، ۷ راه پله مجزا، ۳ آسانسور است. علاوه بر این مطالب که ذکر شد دارای زمین بازی تنیس، محل دو و میدانی  و پیاده‌روی، استخر شنا، اتاق بیلیارد، و سالن بولینگ است.
 • اما از آنچه که برای کاخ سفید فرستاده می‌شود می‌توان به ۶۵۰۰۰ نامه در هر هفته اشاره کرد که تنها ۱۰ عدد از آن‌ها توسط خود رئیس‌جمهوری آمریکا خوانده می‌شود. بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تماس، ۱۰۰۰ فکس و ۱۰۰ هزار ایمیل در روز به رئیس‌جمهوری ارسال می‌شود.
 • تنها دو زوج در کاخ سفید با هم ازدواج کردند. تیریکا نیکسون، دختر ریچارد نیکسون که به ازدواج ادوارد کاکس در آمد. آنتونی رودهام نیز، برادر هیلاری کیلینتون که با خانم نیکول باکسر ازدواج کرد. (نیکول باکسر فرزند سناتور باربارا باکسر است.)
 • تقریبا هر روز ۶۰۰۰ نفر از کاخ سفید دیدن می‌کنند.
 • پاپ ژان پا دوم، اولین پاپی بود که برای دیدن کارتر در سال ۱۹۷۹ به کاخ سفید قدم گذاشت.
 • کاخ سفید در سال ۱۸۱۲ در حین جنگ توسط نیرو های انگلیسی به آتش کشیده شده است.
 • دو ساختمان دیگر عینا مشابه کاخ سفید در فرانسه و ایرلند ساخته شده است. ساختمان موجود در فرانسه مرکز گردشگری است و ساختمان واقع در ایرلند، به‌عنوان ساختمان مجلس است.
 • ساختمان کپیتول در واشنگتن با نمایی مشابه در تصورات عمومی به‌جای کاخ سفید اشتباه گرفته‌ می‌شود.
 • پنج آشپز تمام‌وقت در کاخ سفید هستند. در واقع آشپزخانه آن می‌تواند پذیرای بیش از ۱۰۰۰ مهمان باشد.
 • ۵۷۰ گالن رنگ سفید نیاز است تا نمای ساختمان با رنگ سفید پوشیده شود.
 • شایعاتی حاکی از آن است که این بنا دارای دیوار دفاعی لیزی و سپر دفاعی ضدموشک است.
 • سگ شکاری و پشمالوی کاخ سفید، میلی، تابه‌حال ۸۸۹۱۷۶ هزار دلار درآمد داشته که ۴ برابر در آمد رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سال ۱۹۹۱ است.
 • تنها ۴ تکاور تیرانداز از کاخ سفید دفاع می‌کنند که از میان ۱۸۰ گردان تکاور انتخاب می‌شوند.
 • وضعیت کاخ سفید در اینترنت بدین شرح است:

                  توییتر :۱,۷۸۹,۲۵۳ عضو

                 فیس بوک : ۶۶۱,۱۶۰ نفر عضو

 • همچنی وب‌سایت whitehouse.Gov از لحاظ رده‌بندی گوگل بالاترین رده را دارد.
 • نكته جالب توجه دیگر این است كه بسیاری از اتاق‌های كاخ سفید را با نام رنگشان می‌شناسند اتاق آبی، كه بیضی شكل است اتاق پذیرایی رئیس‌جمهوری و خانواده‌اش است. اتاق سرخ با اشیائی از دوران امپراتوری آراسته شده است. اتاق سبز با اشیایی از دوران ریاست جمهوری جان آدامز و توماس جفرسون تزیین شده است. مهمان‌خانه گل سرخ در طبقه بالا وجود دارد كه رئیس‌جمهوری و خانواده‌اش در آن زندگی می‌كنند.

  کاخ سفید

اتاق آبی

کاخ سفید

اتاق سبز

کاخ سفید

اتاق سرخ

زندگی خصوصی پشت دیوارهای کاخ سفید

خدمه کاخ سفید در سایه مهم‌ترین سیاست‌مدار جهان، رییس‌جمهوری ایالات متحده پنهان‌اند. اخیرا اما کیت اندرسن براور، کوشیده است آن‌ها را از سایه بیرون بیاورد.

کاخ سفید

کتاب او با عنوان اقامتگاه، دنیای پنهان کاخ سفید (The Residence: Inside the Private World of the White House) روایت زندگی آدم‌هایی است که در نزدیک‌ترین فاصله به قدرتمندترین رییس‌جمهوری دنیا و خانواده‌اش زندگی کرده‌اند، مانند رییس‌جمهوری آمریکا محل کارشان کاخ سفید است اما تاکنون درباره خاطرات‌شان در رسانه‌ها حرفی نزده‌اند.

کاخ سفید

به گفته اندرسن:

آن‌ها طبق یک قانون نانوشته نباید جلوی هیچ صحنه‌ای باشند. اگر دوربینی در کار باشد، نباید مقابلش باشند.

یکی دیگر از کارکنان گفته است در روز بازنشستگی‌اش از او خواسته شده کاغذی را امضا کند و متعهد شود دست‌کم تا ۲۰ سال دیگر کتاب خاطراتی نخواهد نوشت.

آن‌ها محرم اسرار کاخ سفید هستند. رون ریگان پسر رونالد ریگان به خاطر می‌آورد که پدر و مادرش به خدمه اطمینان داشته‌اند و نیازی نمی‌دیده‌اند در حضور آن‌ها پنهان‌کاری یا ملاحظه‌کاری کنند.

خانم اندرسن نویسنده کتاب اقامتگاه می‌گوید:

این کاخ ۹۶ خدمه ثابت دارد و ۲۵۰ نفر هم به‌صورت پاره‌وقت برایش کار می‌کنند.

در سال ۱۹۴۱ بودجه کاخ سفید ۱۵۲ هزار دلار بود، این بودجه الان حدود ۱۳ میلیون دلار است. هر سال ۷۵۰ هزار دلار هم هزینه تعمیرات سالانه آن می‌شود.

 تونی ساووی که تا سال ۲۰۱۳ مدیر اجرایی کاخ سفید بوده می‌گوید فرصت‌های شغلی کاخ سفید آگهی نمی‌شوند. تقریبا همه کسانی که مصاحبه می‌شوند از طرفت دوستان یا اعضای خانواده‌شان پیشنهاد می‌شوند.

 کیت اندرسن براور برای نوشتن این کتاب علاوه بر بیش از صد نفر خدمه سابق کاخ سفید، با سه بانوی اول پیشین این کاخ، لورا بوش (همسر جورج بوش پسر)، باربارا بوش (همسر جورج بوش پدر)، روزالین کارتر (همسر جیمی کارتر) و چند نفر از فرزندان روسای جمهوری سابق آمریکا گفت‌وگو کرده است.

کاخ سفید

کیت اندرسن تلاش کرده در کتابش از خلال گفت‌وگو با خدمه کاخ سفید، چهره‌ای انسانی و قابل لمس از روسای جمهوری آمریکا ارائه کند، کسانی که مثل بقیه در روزهای سخت‌شان گریه می‌کنند (مثل کارتر در ماجرای گروگان گیری)، در لحظات خشم به جانب هم کتاب پرت می‌کنند (مثل هیلاری کلینتون در ماجرای رسوایی لوینسکی).

 گاهی همین خدمه به مهم‌ترین زوج جهان کمک کرده‌اند که از دل توفان بیرون بیایند تا دوباره وضع عادی شود. مثل وقتی که جان اف کندی کشته شد و بعد ژاکلین همسرش، بدون او به کاخ سفید برگشت یا وقتی همه دوربین‌ها روی بیل کلینتون تمرکز کرده بودند تا داستان رابطه خارج از ازدواجش را با یک زن بگوید.

دانلود ویدیو

هزینه زندگی در کاخ

خانواده رییس‌جمهوری آمریکا باید خودشان هزینه‌های زندگیشان را بپردازند و زندگی در کاخ سفید هزینه‌های سرسام آوری دارد. معمولا هرکدام از بانوان اول در گفت‌وگو با رئیس خدمه از آن‌ها می‌خواهند هزینه‌ها را پایین بیاورند.

هزینه خورد و خوراک خود خانواده و مهمان‌هایشان در روز سوگند ریاست جمهوری و تعطیلات نیز با خودشان است. گری والترز یکی از سرپیشخدمت‌ها می‌گوید همه بانوهای اول به‌جز باربارا بوش از شنیدن این موضوع شگفت‌زده می‌شدند و ناراضی بودند.

کاخ سفید

ژاکلین کندی گفته بود ما آن قدرها که در روزنامه ها می نویسند پولدار نیستیم، کمتر خرج کن

ترک کردن کاخ

کاخ سفید

خداحافظی از کاخ سفید و خدمه‌اش که هشت سال با خانواده رییس‌جمهوری آمریکا زندگی کرده‌اند کار ساده‌ای نیست.

نویسنده کتاب می‌گوید وقتی خدمه برای خداحافظی از جورج بوش پدر جمع شدند، رییس‌جمهوری آمریکا گریسته است. باربارا بوش، همسرش نیز گفته است که وقت خداحافظی خیلی احساساتی شده بود. او تک‌تک پیشخدمت‌ها را شخصا بغل کرده و از آن‌ها خداحافظی کرده است.

کاخ سفید

رونالد ریگان موقع خداحافظی به خدمه گفته که بعد از هشت سال که شما چراغ‌ها را برایم روشن و خاموش کردید حالا من یادم رفته چطور باید این کار را بکنم.

کاخ سفید

برگشتن به زندگی عادی بعد از این همه مدت کار سختی است.

عکس‌های منتخب کاخ سفید 

کاخ سفید

کاخ سفید

کاخ سفید

کاخ سفید

کاخ سفید

 

کاخ سفید

کاخ سفید

باراک اوباما یکی از محبوب‌ترین روسای جمهور آمریکا به شمار می‌آید و مردم آمریکا در آستانه انتخابات از اینکه چنین رئیس‌جمهوری خون‌گرمی را از دست می‌دهند بسیار غمگین هستند.

دیدگاه