از جشنواره های دیدنی مونته نگرو بیشتر بدانید

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی سه شنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
از جشنواره های دیدنی مونته نگرو بیشتر بدانید

از جشنواره‌های دیدنی مونته‌نگرو می‌توان به جشنواره رقص دریا، جشنواره سول جنوبی، جشنواره فیلم مونته‌نگرو و جشنواره دریاچه اشاره کرد که لذت سفر به این کشور اروپایی را دوچندان می‌کنند.

با فرارسیدن بهار، مونته‌نگرو با جشنواره‌های متعدد و دیدنی سرزنده و شاداب می‌شود. این جشنواره‌ها در کل تابستان جریان دارند و جالب است بدانید که هر منطقه، جشن‌های منحصر به فردی دارد و برخی از آن‌ها در مکان‌های تاریخی و طبیعی خیره‌کننده برگزار می‌شوند. پس این جشنواره‌های دیدنی را از دست ندهید.

جشنواره رقص دریا

مونته نگرو

جشنواره رقص دریا (Sea Dance Festival)، برترین جشن موسیقی مونته‌نگرو به‌شمار می‌رود که هر سال در ماه ژوئیه برگزار می‌شود. مردم از سراسر اروپا برای حضور در این جشنواره می‌آیند تا ۳ روز را به رقص و شادی در ساحل جاز (Jaz Beach) بپردازند. هنرمندان مطرح جهانی و هنرمندان آتیه‌دار و جویای نام در این مراسم شرکت می‌کنند. هر سال حدود ۸۰ هزار نفر برای رقص و موسیقی خود را به این مراسم می‌رسانند.

جشنواره سول جنوبی

مونته نگرو

جشنواره سول جنوبی (Southern Soul Festival)، یکی از جشنواره‌های موسیقی مونته‌نگرو است که در ساحل کوپاکابانا (Copacabana Beach) در ژوئن هر سال برگزار می‌شود. این جشنواره بیشتر به موسیقی‌های زیرزمینی می‌پردازد که ترکیبی از موسیقی سول، جاز،‌ هاوس و فانک است. ساحل کوپاکابانا همچنین محلی عالی برای سرف کایت نیز محسوب می‌شود و بازدیدکنندگانی که به این جشنواره آمده‌اند، می‌توانند به کایت سرفینگ و رقص و استراحت در ساحل شنی بپردازند.

جشنواره فیلم مونته نگرو

مونته نگرو

جشنواره فیلم مونته نگرو (Montenegro Film Festival)، قدمتی ۳۰ ساله دارد و در ابتدا با عنوان جشنواره فیلم یوگسلاوی آغاز به کار کرد تا اینکه با فروپاشی یوگسلاوی و اتحاد کشورهای صربستان و مونته‌نگرو، به جشنواره فیلم مونته نگرو تغییر نام داد. این جشنواره در شهر قدیمی «هرسگ نوی» برگزار می‌شود و سالن تئاتر اصلی آن، یک قلعه‌ی قدیمی به نام «برج خونین» (Bloody Tower) مشرف به خلیج کوتور است و تعدادی تئاتر روباز نیز در بخش‌های مختلف این شهر قدیمی به نمایش آثار می‌پردازند. این جشن در ماه آگوست هر سال، فیلم‌ها و فیلم‌های مستندی از سراسر دنیا را به نمایش می‌گذارد. همه فیلم‌ها زیرنویس انگلیسی دارند و بعد از نمایش، شرکت‌کنندگان می‌توانند از کافه‌ها و موسیقی زنده استفاده کنند.

جشنواره دریاچه

مونته نگرو

جشنواره دریاچه (Lake Fest)، بهترین جشنواره موسیقی راک در مونته‌نگرو به حساب می‌آید که هر سال در دریاچه کروپاک (Lake Krupac) در نیکسیک برگزار می‌شود و حدود ۲۰ هزار نفر در آن شرکت می‌کنند. در این جشنواره ۳ روزه، اکثر هنرمندان محلی و گروه‌های نوستالژی یوگسلاوی به هنرنمایی می‌پردازند و یاد روزهای خوب قدیمی را زنده می‌کنند. شرکت‌کنندگان می‌توانند به رایگان در محوطه‌ی اطراف جشنواره (جنگل پیرامون دریاچه)، چادر بزنند. رویدادهای دیگری نظیر جمع‌آوری زباله، کارگاه‌های آموزشی درباره محیط زیست و آگاهی‌رسانی در این زمینه نیز در این مراسم به چشم می‌خورد.

فاسینادا

مونته نگرو

فاسینادا (Fascinada)، طولانی‌ترین جشنواره مونته‌نگرو به‌شمار می‌رود که قدمتی بیش از ۵۰۰ سال دارد. این جشنواره به مناسبت ساختن جزیره‌ی ساخته دست انسان به نام «بانوی صخره‌ای ما» بوده که درست در ساحل پراست روی آب شناور است. قایق‌های کوچک ماهیگیری که با شاخه‌های درخت صنوبر تزیین شده‌اند، در ۲۲ ژوئیه هر سال در امتداد شهر حرکت می‌کنند و گروهی از خوانندگان محلی آکاپلا آن‌ها را همراهی می‌کنند و به سمت این جزیره می‌روند. مردهای محلی قایق‌رانی می‌کنند و زنان محلی از ساحل برای آن‌ها دست تکان می‌دهند. وقتی به جزیره می‌رسند، ‌سنگ‌هایی را به آب دریا می‌اندازند تا سالگرد ساخت این جزیره را جشن بگیرند و آن را قوی نگه دارند.

جشنواره میموزا

مونته نگرو

جشنواره میموزا (Mimosa Festival) نشان از پایان روزهای تاریک زمستان و آغاز بهار دارد و با شکوفه‌های زرد رنگ میموزا جانی تازه به کشور می‌بخشد. این جشن شامل رژه سنتی دختران و گروه موسیقی در شهر است. در امتداد ساحل Baosici، ماهی‌های کبابی و نوشیدنی به رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد و با اجرای موسیقی سنتی «آواز عشق و دریا» لذت این جشن را دوچندان می‌کنند. در نهایت هم یک توپ بزرگ کاغذی را به نشانه‌ی بیماری‌های سال گذشته در آتش می‌اندازند و به روزهای آینده چشم امید دارند.

کارناوال بودوا

مونته نگرو

کارناوال بودوا (Budva Carnival) طی سه روز برگزار می‌شود و یکی از جشنواره‌های معروف ماه مه در مونته‌نگرو به حساب می‌آید که با جشن‌ها و رژه‌های لباس‌های خاص و سنتی، تئاترها و کنسرت‌های متعدد در فضای باز همراه است. رژه شرکت‌کنندگان با لباس‌های خاص شامل رقابت بین گروه‌هایی از ایتالیا، اسلوونی، ترکیه، مقدونیه، صربستان و بوسنی و هرزگوین می‌شود که برای کسب جایزه بهترین لباس با هم رقابت می‌کنند.

مردم زیادی برای حضور در این مراسم به سواحل مونته‌نگرو می‌آیند. در این جشنواره توجه خاصی به کودکان شده است و با نمایش‌های عروسکی و جشن‌های ماسک،‌ کودکان را نیز سرگرم می‌کنند.

مطالب مرتبط:

منبع theculturetrip

دیدگاه