موزه موری؛ اولین موزه هنر دیجیتال دائمی در ژاپن

رضا اردو
رضا اردو شنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
موزه موری؛ اولین موزه هنر دیجیتال دائمی در ژاپن

با ورود به موزه هنرهای دیجیتال موری می‌توانید تجربه‌ی حضور در مکان‌های بکر را داشته باشید.

وقتی در ماه ژوئن (خرداد)، موزه هنر دیجیتال موری (Mori) در توکیو افتتاح شد، اولین موزه‌ای در جهان بود که تنها به هنر دیجیتال اختصاص می‌یافت. پا گذاشتن در این گالری سه‌بعدی حس ماجراجویی در سرزمین جدیدی را به آدم می‌دهد.

داخل این موزه‌ هنر عظیم، که ۱۰ هزار متر مربع مساحت دارد، ۵۲۰ کامپیوتر و ۴۷۰ پروژکتور نصب شده که می‌توانند ۵۰ فضای دیجیتالی رویایی ایجاد کنند. این فضاها در کنار هم و در طول راهروها شکل می‌گیرند و به حرکت بازدیدکنندگان واکنش نشان می‌دهند. مجموعه شرکت ژاپنی تیم‌لب (teamLab) اداره‌ی پروژکتورها را بر عهده دارد؛ آن‌ها فضایی سورئال ایجاد می‌کنند که نشانگر لحظات آرامش‌بخش طبیعت (مثل شکفتن گل‌ها، برخورد موج‌ها و صدای پرندگان) است.

موزه در منطقه‌ی اودایبا (Odaiba) توکیو واقع شده است. بنا به گفته‌ی طراحان موزه، این فضای نمایشی مدرن یک هدف اصلی دارد آن هم این است که ببینند چگونه انسان‌ها در عصر دیجیتال با طبیعت ارتباط برقرار می‌کنند.

موزه ژاپن

راه دریا، لانه‌ی شناور

البته این اولین‌بار نیست که آثار هنر دیجیتال در معرض نمایش قرار می‌گیرد (قبلا در شهرهای هنری بزرگ مثل شانگهای، کیپ تاون، لندن و پاریس به نمایش درآمده است)، اما این موزه از این لحاظ که دائمی است و فضایش کاملا به این امر اختصاص داده شده اولین موزه در نوع خودش به حساب می‌آید (گرچه قطعا آخرین نخواهد بود).

موزه ژاپن

طرح مارپیچی موزه به پنج بخش تقسیم شده که در دو طبقه قرار دارند. این پنج بخش عبارت‌اند از: جهان بی‌مرز، جنگل ورزشکاران، پارک آینده، بیشه‌ی چراغ‌ها و چایخانه. فضاها مجموعه صحنه‌های سه‌بعدی ایجاد می‌کنند تا بازدیدکنندگان میانشان بگردند و چیزهای جدید کشف کنند.

موزه ژاپن

قطرات آب بر صخره

موزه ژاپن

قیمت بلیط‌های ورودی موزه هنر دیجیتال موری ۳۲۰۰ ین (حدود ۲۹ دلار) برای بزرگسالان و ۱۰۰۰ ین (حدود ۹ دلار) برای بچه‌ها است.

مجموعه تیم‌لب نمایش‌های دیگری نیز در ژاپن خواهد داشت:

ژاپن

«سیارات» (پاییز ۲۰۲۰) تویوسو، توکیو، ژاپن

نمایشگاه موقتی فضایی تا دو سال دیگر پابرجا است. در این نمایشگاه «فضا در حالت متحرک و سه‌بعدی‌اش» به نمایش درآمده است. این موزه تویوسو (Toyosu)، که در چند قدمی ایستگاه قطار شین-تویوسو (Shin-Toyosu) توکیو قرار دارد، پر از شگفتی‌های لمسی است. برای ورود، باید کفش‌ها را درآورید. (۲۹ دلار برای بزرگسالان، ۱۸ دلار برای بچه‌ها)

ژاپن

جنگلی که خانه‌ی خدایان است (تا ۲۸ اکتبر ۲۰۱۸)، چشمه‌های گرم تاکئو، کیوشو، ژاپن

در جزیره‌ی کیوشو (Kyushu) در منطقه‌ی ساگا (Saga)، با کمک هنر دیجیتال معبد تاکئو (Takeo)، هفتمین معبد قدیمی ژاپن را رنگی کرده‌اند. همچنین چشمه‌های آب گرم، غارها و بیشه‌های پارک میفونیاما راکوئن (Mifuneyama Rakuen) با این هنر تزیین شده‌اند. نمایشگاه تا مهر ۹۷ ادامه دارد. این پروژه به‌دنبال این است که بگوید تکنولوژی می‌تواند بدون آسیب رساندن به طبیعت آن را به هنر تبدیل کند. (۱۱ دلار برای بزرگسالان، برای بچه‌ها هم رایگان)

هنر ژاپن

فستیوال نور در تاداسو نو موری، معبد شیموگانو (۱۷ اوت تا ۲ سپتامبر ۲۰۱۸)، کیوتو، ژاپن

جنگل مقدس کیوتو، که معبد جهانی شیموگامو (Shimogamo) هم در آنجا قرار دارد، با تأسیسات دیجیتالی تخم‌مرغ‌شکل روشن خواهد شد. رنگ این لامپ‌های تخم مرغی با لمس دست عوض می‌شوند. اینها بخشی از فستیوال نور تاداسو نو موری (Tadasu no Mori) خواهند بود. (دوشنبه-جمعه ۹ دلار، شنبه-یکشنبه ۱۱ دلار)

مطالب مرتبط:

منبع afar

دیدگاه