حمل و نقل عمومی کرابی؛ تایلند

فاطمه محمدی
فاطمه محمدی پنجشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۵
حمل و نقل عمومی کرابی؛ تایلند

کرابی یکی از شهرهای زیبا و پرجاذبه جنوب کشور تایلند است که سواحل زیبایی آن شهره عام و خاص است. این شهر در کنار دریای آندمان قرار دارد و جاذبه‌های طبیعی زیبا و شگفت‌انگیزی دارد.

کرابی، شهری در جنوب کشور تایلند، بین دو جزیره پوکت و سامویی است که طبیعتی بکر و دست‌نخورده دارد. تورهای کرابی و تورهای تایلند از پرفروش‌ترین تورهای خارجی در ایران است. سواحل کرابی شن‌های سفید، آب گرم و شفاف و صخره‌های مرجانی زیبایی دارد. کرابی از مسیر زمینی،۷۸۳ کیلومتر با تایلند فاصله دارد. فرودگاه کرابی پروازهای مستقیم به شهرهای گوناگون انجام می‌دهد، اما در فصل‌های شلوغ فقط به پوکت، سامویی و بانکوک تردد می‌کند. کرابی آب و هوای گرمسیری دارد و در این کشور شما دو فصل را بیشتر نخواهید دید؛ گرم و خشک و خنک و مرطوب!

کرابی

کرابی مقصدی مناسب برای گذراندن تعطیلات است، طبیعت بکر این منطقه هر ماجراجویی را به وجد می‌آورد. در این مطلب به سراغ حمل و نقل عمومی در کرابی رفته‌ایم، با ما همراه باشید تا با نحوه رفت و آمد در کرابی آشنا شوید:

اگر هتل یا محل اقامت شما در نزدیکی مرکز شهر باشد، برای رفت و آمد به مشکل خاصی برنخواهید خورد و در مقابل درب ورودی بیشتر هتل‌ها سرویس‌های ارزانی برای رفتن به ساحل یا مراکز خرید وجود دارد؛ اما در نظر داشته باشید که اگر از آن دسته از افرادی هستید که ماجراجویی در سفر در اولویت شما قرار دارد و مکان‌های خاصی برای بازدید را در نظر دارید، باید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

اتوبوس‌های محلی

سانگ تائو(Songthaew)

اتوبوس‌های محلی یا سانگ تائو (Songthaew)، وسیله‌ای بین اتوبوس و تاکسی است که در تایلند استفاده می‌شود. این اتوبوس بهترین وسیله برای جابه‌جا شدن در داخل شهر است. اتوبوس‌های سانگ تائو ایستگاه‌های مشخصی دارند، ولی اگر در طول مسیر قصد پیاده شدن درجایی خاص را داشتید، کافی است که دکمه ایست را بفشارید. اگر نزدیک ایستگاه اتوبوس نیستید و راه زیادی تا ایستگاه دارید، کافی است برای اتوبوس دست تکان دهید تا بایستد و سوار آن شوید. واحد پول تایلند بات است و هر بات برابر با ۱۲۳ تومان است. هزینه سفر با اتوبوس‌های محلی از شهر ساحلی ائو نانگ (Ao Nang) تا کرابی برابر با ۵۰ بات است. حداقل زمان سفر با اتوبوس‌های محلی ۴۵ دقیقه است.

تاکسی‌های موتوری

کرابی

موتورسیکلت‌هایی که نقش تاکسی را بازی می‌کنند و برخی از آن‌ها هم جایگاهی برای نشستن مسافر در عقب خود دارند، در بیشتر شهرهای تایلند فعالیت دارند. قبل از سوار شدن به تاکسی‌های موتوری به خاطر داشته باشید که باید قیمت را با آن‌ها طی کنید، در غیر این صورت پس از رسیدن به مقصد نمی‌توان چانه زد. میانگین هزینه تاکسی‌های موتوری از ۲۰ تا ۵۰ بات است، این قیمت بستگی به میزان مسافت طی شده دارد. اگر سرعت رسیدن به مقصد از هر چیزی برایتان مهم‌تر است، تاکسی‌های موتوری را انتخاب کنید.

تاکسی

تاکسی

تاکسی‌های معمولی در کرابی مثل سایر کشورها فعالیت دارند، شما می‌توانید سوار یک تاکسی شوید و مسیر خاصی را با او طی کنید یا یک روز تاکسی را کرایه کنید، هزینه کرایه تاکسی از ۲۵۰۰ بات شروع می‌شود. هزینه سفر با تاکسی از او نانگ تا فرودگاه ۶۰۰ بات و از کرابی تا پوکت ۵۰۰ بات است. قیمت سایر مقصدهای پررفت و آمد در تابلو مربوط به تاکسی‌ها در خیابان نوشته شده است.

قایق‌های چوبی

کرابی

اگر قصد دارید تا یک روز را در دریا سپری کنید و از طبیعت و آب‌های زیبای کرابی لذت ببرید، می‌توانید قایق چوبی کرایه کنید. این قایق‌ها در تمام سواحل دیده می‌شود و برای کرایه کردن آن‌ها نیاز نیست به مکان خاصی مراجعه کنید. برای سفر با قایق‌های چوبی باید به مراکز فروش کوپن قایق در کنار سواحل مراجعه کنید و کوپن مخصوص سفرتان را تهیه کنید، سپس از قایق‌های چوبی استفاده کنید.

قیمت سفر با قایق‌های چوبی معمولا در تمام فصول سال یکسان است و سفر برای کودکان زیر ۱۲ سال رایگان است.

یک سفر معمولی با قایق، هزینه‌ای برابر با ۱۰۰ بات برای هر نفر دارد. قایق‌ها معمولا ۸ نفره حرکت می‌کنند و هزینه یک سفر ۸ نفره چیزی برابر با ۸۰۰ بات است. قیمت‌ها از ساعت ۶ عصر به بعد به نفری ۱۵۰ بات کاهش پیدا می‌کند.

امکان کرایه قایق برای استفاده شخصی با راننده هم وجود دارد. در این صورت دیگر نیازی نیست منتظر جمع شدن ۷ مسافر بعدی باشید.

کرابی

راه‌های زیادی برای جابه‌جا شدن در شهر کرابی و بازدید از جاذبه‌های دیدنی است، ولی بهترین و ارزان‌ترین راه، کرایه موتورسیکلت و سفر با آن است. به یاد داشته باشید زمانی که سوار موتور می‌شوید، هیچ بیمه‌ای برای شما در نظر گرفته نشده و در صورت بروز هرگونه اتفاق و تصادف، عواقب بر گردن خودتان است. قبل از کرایه موتورسیکلت، از راننده تقاضا کنید تا کارت شناسایی و گواهینامه‌اش را ببینید و سپس سوار موتور شوید. در روزهای گرم کرابی، موتورسیکلت بهترین گزینه است.

اجاره تاکسی روشی امن‌تر و راحت‌تر است، ولی هزینه بیشتری را هم در پی دارد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه