۱۰ مقصد برتر برای سفر با قایق و کشتی

فاطمه محمدی
فاطمه محمدی شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۰
۱۰ مقصد برتر برای سفر با قایق و کشتی

سفر با قایق و رفتن از شهری به شهر دیگر و رفتن به دل دریاچه‌ها یکی از جالب‌ترین نوع سفر است که طرفداران خود را دارد؛ بسیاری از نقاط دنیا برای سفر با قایق یا کشتی ایدئال هستند.

سفر با قایق و رفتن از شهر یا روستایی به شهر دیگر، یکی از زیباترین نوع سفرها است که طرفداران خود را دارد. در سراسر دنیا مکان‌هایی وجود دارد که به‌عنوان مقاصد برتر برای سفر با قایق شناخته شده‌اند. در این مطلب به سراغ ۱۰ مقصد برتر برای سفر با قایق و کشتی رفته‌ایم؛ با ما همراه باشید تا این مکان‌های زیبا را بشناسیم:

فیورد، نروژ

سفر با قایق و کشتی

آبدَره یا فیورد شاخابه باریک و ژرفی از دریا است که در خشکی پیش رفته باشد. آبدره معمولا دارای دیواره‌های پرشیب و تندی است. این دیواره‌ها در پی زیر آب رفتن دامنه‌های کوه‌ها یا ادامه فرسایش یخچالی زیاد و عمیق شدن یک دره ساحلی تشکیل یافته است. پدیده آبدره در کرانه‌های نروژ بسیار دیده می‌شود. واژه انگلیسی برای آبدره یعنی Fjord هم از زبان نروژی آمده است.

آبدره‌های نروژ از زیباترین جاذبه‌های طبیعی این کشور است. آبدره‌های نروژ و کرانه‌های آن مدت‌ها است که مقصد بسیاری از کشتی‌های تفریحی است. روستاهای زیبای زیادی در کرانه‌های نروژ وجود دارد که چشم‌انداز زیبایی برای این منطقه ساخته است. سالانه ۱۱ کشتی مدرن از شمال برگن به‌سمت آبدره‌های نروژ می‌روند.

خلیج هالونگ، ویتنام

سفر با قایق و کشتی

خلیج هالونگ به‌معنای اژدهای نزول کرده خلیج کوچکی واقع در استان کوانگ نن در شمال شرقی ویتنام است که از نظر اجرایی به شهر هالونگ، شهرک کام فا و بخشی از ناحیه وان دون تعلق دارد. این خلیج در فهرست میراث جهانی یونسکو جای داشته و یکی از مقاصد محبوب گردشگران است.

جزایر کوچک و بزرگی زیادی در اطراف خلیج هالونگ وجود دارد و پوشش جنگلی این ناحیه بسیار زیبا است. برای رفتن به سفری تفریحی و بازدید از جاذبه‌های زیبای منطقه کافی است که سری به اسکله‌های این خلیج بزنید تا روزی عالی برای خود بسازید. معمولا تورهایی که از سواحل و اسکله‌های این خلیج برگزار می‌شود، بین ۴ تا ۸ ساعت است.

رود آمازون، آمریکای جنوبی

سفر با قایق و کشتی

رود آمازون پرآب‌ترین رود دنیا است که در آمریکای جنوبی جریان دارد و به اقیانوس اطلس می‌ریزد. این رود در بزرگ‌ترین جنگل بارانی جهان، یعنی جنگل آمازون قرار دارد.

آب این رودخانه در هنگام ریختن به دریا بیشتر از مجموع آب ده رودخانه پرآب بعدی دنیا است. این رود انشعابات زیادی دارد که بخشی از آن به دریا ریخته و حدودا دو درصد از آب شیرین این رود به اقیانوس می‌ریزد. بستر این رود بسیار عریض و طویل است و از نظر درازا، یکی از طولانی‌ترین رودهای جهان است (۶۴۰۰ هزار کیلومتر درازا دارد).

بیش از یک‌پنجم آب‌های شیرین جهان از این رودخانه تأمین می‌شود. تورهای ۴ تا ۶ روزه برای گردش در این رود وجود دارد و قایق‌ها با سرعت کم حرکت می‌کنند تا شما از مناظر لذت ببرید.

رود فرانکلین، استرالیا

سفر با قایق و کشتی

قایقرانی در رودخانه خروشان فرانکلین کار آسانی نیست و برای این کار حتما باید در قایقرانی تخصص داشت. در منطقه حاشیه این رود گیاهان متنوعی رشد می‌کند و گونه‌های نادر گیاهی دیده می‌شود. برای رفتن به تورهای بازدید از رودخانه باید ماه‌های دسامبر و مارس به این منطقه سفر کنید.

پارک کوئتیکو، کانادا

سفر با قایق و کشتی

پارک کوئتیکو یکی از پارک‌های محلی در کانادا است که قایق‌رانی در آب‌های آن از گذشته مرسوم بوده است. در این پارک فعالیت‌هایی نظیر ماهیگیری و قایقرانی حرفه‌ای انجام می‌شود. مساحت پارک برابر با ۴۸۰۰ متر مربع است.

تالاب‌های کارالا، هند

سفر با قایق و کشتی

کارالا در واقع شبکه‌ای از تالاب‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌هایی است که به ساحل کارالا منتهی می‌شوند. گردش با قایق‌های چوبی در تالاب و سواحل کارالا یکی از محبوب‌ترین تفریحات در هندوستان است. در لنگرگاه‌های نزدیک این ساحل ماهیگیری در میان مردم محلی رایج است. یکی از محبوب‌ترین تورهای این ساحل، سفر ۸ ساعته از آلاپازا به کولام است.

تنگه میلفورد، نیوزیلند

سفر با قایق و کشتی

تنگه میلفورد یا آبدره میلفورد، شاخابه‌ای از دریای تاسمان واقع در جنوب غربی جزیره جنوبی نیوزیلند است. این تنگه که بخشی از پارک ملی فیوردلند را تشکیل می‌دهد، در اصل آبدره‌ای است که به هنگام طغیان دریا در دره‌ای یخچالی به وجود آمده است. پهنای این آبدره ۳ کیلومتر است و تا ۱۹ کیلومتر در درون‌خشکی گسترش یافته است. کوه‌هایی شیب‌دار تا ارتفاع ۲۷۵۶ متر در مسیر تنگه میلفورد قرار دارند که قله میتر به ارتفاع ۱۶۹۵ متر و قله پرومبوک به ارتفاع ۲۰۴۵ متر از جمله این کوه‌ها هستند. همچنین دیواره‌های دره تا عمق ۵۱۲ متری زیرآب فرورفته است.

گردش با قایق در این تنگه یک تا دو ساعت طول می‌کشد، طبیعت این ناحیه بسیار بکر و زیبا است و هر علاقه‌مندی را جذب می‌کند.

جزیره هوپینگ، یونان

سفر با قایق و کشتی

بیش از ۱۴۰۰ جزیره در دریاهای یونان وجود دارد و می‌توان گفت آمار جزیره‌های این کشور بیشتر از هر جزیره‌ای روی کره زمین است. قایق‌رانی در نزدیکی جزایر یونان یکی از تفریحات توریست‌ها است.

خلیج دیسکو، گرینلند

سفر با قایق و کشتی

شهر لولیسات در ۴۰ کیلومتری آبدره گرینلند است، این آبدره در طول روز حدود ۲۰ میلیون تن یخ تولید می‌کند. آب و هوای این منطقه بسیار سرد و طاقت‌فرسا است و برای تفریح باید از کشتی‌های کروز که در این منطقه رفت و آمد دارند، استفاده کرد.

جزایر گالاپاگوس، اکوادور

سفر با قایق و کشتی

جزایر گالاپاگوس گروه جزیره‌ای آتشفشانی در اقیانوس آرام، در ۹۲۶ کیلومتری غرب اکوادور است. این گروه جزیره روی خط استوا قرار گرفته و ازلحاظ جغرافیای سیاسی بخشی از اکوادور محسوب می‌شود. جزایر گالاپاگوس و آب‌های اطراف آن، یکی از استان‌های اکوادور و همچنین یک پارک ملی و یک منطقه محافظت‌شده دریایی را تشکیل می‌دهند. زبان رسمی در این جزایر اسپانیولی است و جمعیت آن‌ها کمی بیش از ۲۵۰۰۰ نفر است.

قایقرانی در آب‌های جزایر گالاپاگوس، تجربه‌ای رویایی و فراموش‌نشدنی است؛ طول تورهای تفریحی در این ناحیه حدود ۶۲۰ متر است و حیوانات متنوع زیادی در جزیره و آب‌های آن دیده می‌شود.

مطالب مرتبط:

منبع lonelyplanet

دیدگاه