۱۰ موزه برتر سال ۲۰۱۷ از منظر معماری

فاطمه رشیدی
فاطمه رشیدی شنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۵
۱۰ موزه برتر سال ۲۰۱۷ از منظر معماری

سال ۲۰۱۷ با افتتاح چندین موزه و مرکز فرهنگی پیشگام در جهان همراه بود. مراکزی که اغلب به‌دلیل ایده‌های جسورانه و بلندپروازانه در مدت زمانی کوتاه در میان پروژه‌های برتر معماری جهان در این سال شناخته می‌شوند.

نشریه «دیزاین بوم» به رسم هر ساله خود که در آخرین ماه از ماه های سال میلادی به معرفی فهرست ده‌تایی برترین پروژه‌های معماری جهان می‌پردازد، امسال این فهرست را به موزه‌ها و مراکز فرهنگی برجسته که در ۱۲ ماه گذشته به بهره‌برداری رسیده‌اند، اختصاص داده است.

لوور ابوظبی اثر «ژان نوول»

در اواسط ماه نوامبر، لوور ابوظبی، طراحی شده توسط معمار فرانسوی ژان نوول، درهای خود را به روی عموم علاقه‌مندان گشوده است.

این پروژه در جایگاه یک «شهر موزه» شامل ۵۵ ساختمان و ۲۳ گالری است.

طرح اصلی این مرکز یک گنبد بزرگ است که ۱۸۰ متر قطر دارد و به نظر می‌رسد در بالای ساختمان موزه شناور است. ساختار هندسی پیچیده این طرح شامل ۷ هزار و هشتصدو پنجاه ۷۸۵۰ ستاره است که در ابعاد و زوایای مختلف در هشت لایه مختلف تکرار می‌شود.

این سقف گنبدی از طریق حفره‌های هندسی که مابین این قطعات پدید آمده بازتاب‌های زیبا و چشم نوازی را شکل داده که توسط طراح این مجموعه «باران نور» نام گرفته است.

موزه لوور ابوظبی

معماری موزه لوور ابوظبی

خانه لگو اثر «بیارکه انگلس»

در ماه سپتامبر، خانه لگو (LEGO) با طراحی بیارکه انگلس در «دانیش تاون» دانمارک که زادگاه لگو است، به بهره‌برداری رسید.

طراحی این مرکز که از قطعات لگوی معروف الهام گرفته شده است، ۲۱ مکعب سفید را در یک بلوک بزرگ شامل می‌شود.

این مجتمع کارگاه‌های خلاق ساخت لگو را به‌صورت رایگان برای عموم مردم تدارک دیده است. انتظار می‌رود که این مجموعه هر ساله نزدیک به ۲۵۰ هزار بازدیدکننده را به خود جلب کند.

«کرک کریستین‌سن» مالک این موزه معتقد است؛ خانه لگو رویای علاقه‌مندان به این محصول را در یک تجربه استثنایی به بار خواهد نشاند.

خانه لگو

معماری خانه لگو

موزه هنر معاصر آفریقا اثر «توماس هیثرویک»

موزه هنرهای معاصر آفریقا با طراحی توماس هیثرویک در ماه سپتامبر درهای خود را به روی علاقه‌مندان گشود.

این موزه که عنوان بزرگ‌ترین موزه اختصاص یافته به هنر معاصر آفریقا در جهان را به خود اختصاص داده است، در آفریقای جنوبی واقع شده است.

ساختمان موزه در ۹ طبقه و در مساحتی نزدیک به ۹ هزار و پانصد فوت مربع احداث شده است. این موزه در حقیقت از گسترش و نوسازی یک سیلوی قدیمی که در سال ۱۹۹۰ میلادی بلااستفاده مانده بود، پدید آمده است. این بنای تاریخی با تفسیر استودیوی هیثرویک به نماد «پیشرفت اقتصادی» در این کشور تبدیل شده است.

موزه هنرهای معاصر آفریقا

طراحی موزه هنرهای معاصر آفریقا

موزه مدرسه عالی؛ ونیز

موزه مدرسه (Misericordia) در ونیز یک ساختمان تاریخی است که بخش مهمی از میراث فرهنگی و هنری شهر را تشکیل می‌دهد.

این بنا امسال توسط «آلبرتو تورسلو» و «گروپو اومانا» تحت بازسازی عمده‌ای قرار گرفته است و در نتیجه یک نمایشگاه بزرگ هنری را به این شهر افزوده است.

این ساختمان که در سال ۱۵۸۳ میلادی ساخته شده، به‌عنوان یکی از هفت مدرسه عالی این شهر فعالیت می‌کرده که تا ۲۰۰ سال پس از آن هم مرتبا در حال گسترش بوده است.

مدرسه ونیز پس از سقوط جمهوری «ونیتین» بلااستفاده مانده بود و از اوایل ۱۸۰۰ میلادی به‌عنوان سربازخانه، سپس به‌عنوان یک انبار و در نهایت به‌عنوان محل آرشیوهای دولتی مورد استفاده قرار گرفت.

موزه مدرسه ونیز

نمای موزه مدرسه ونیز

گالری مکعب سفید؛ کنگو

گالری «مکعب سفید» که توسط استودیو OMA طراحی شده است، امسال در جمهوری دموکراتیک کنگو افتتاح شد.

این موسسه در شهر لوزانا واقع در ۶۵۰ کیلومتری جنوب شرقی پایتخت کشور قرار دارد و به‌دنبال جذب حمایت مالی و آگاهی لازم برای کارگران مزرعه و ایجاد یک مدل اقتصادی و اکولوژیکی جدید است.

افتتاح این مرکز آغاز یک برنامه تحقیقاتی پنج ساله را در دستور کار گردانندگان آن قرار داده است.

گالری مکعب سفید

گالری مکعب سفید

موزه هنر بتین اثر «رنزو پیانو»

در ماه ژوئن امسال، یک مرکز هنری با طراحی رنزو پیانو در سانتاندر اسپانیا به بهره‌برداری رسید.

«موزه بتین» اولین ساختمان پیانو در اسپانیا است که در سه نمایشگاه اصلی فعالیت دارد.

اولین نمایشگاه به اتومبیل «هولر» اختصاص داده شده است، دومین بخش مجموعه‌ای از نقاشی‌های «فرانسیسکو گویا» را به نمایش می‌گذارد و در بخشی دیگر مجموعه دائمی هنر معاصر اسپانیا به نمایش ارائه می‌شود.

علاوه بر این، هنرمند اسپانیایی «کریستینا ایگلسیاس» یک اینستالیشن تعاملی را در این مرکز فرهنگی ارائه کرده است.

موزه هنر بتین

موزه هنر بتین

موزه ویکتوریا و آلبرت؛ لندن

با پایان یافتن بیش از چهار سال عملیات بازسازی ۷ موزه «ویکتوریا و آلبرت» لندن، این پروژه حالا با عنوان بزرگ‌ترین مداخله معماری در طول یک قرن اخیر را به خود اختصاص داده است.

موزه «ویکتوریا و آلبرت» که در سال ۱۸۵۲ در جنوب لندن تاسیس شده است، از برترین موزه‌های جهان به جهت داشتن ذخایر غنی آثار هنری به شمار می‌رود.

موفقیت این موزه بیشتر مرهون پروژه بازسازی گالری‌ها و همچنین برپایی چندین نمایشگاه بسیار پرفروش است، ضمن اینکه این موزه در سال ۲۰۱۰ به رکورد جذب بیش از ۴۹۳ هزار بازدیدکننده از ۸۷ کشور جان دست یافت.

موزه ویکتوریا و آلبرت بندن

نمای موزه ویکتوریا و آلبرت

مرکز فرهنگی «تئوپانزولکو»

«ایزاک بروی» طراح مرکز فرهنگی «تئوپانزولکو» است.

مرکز فرهنگی «تئوپانزولکو» شامل یک سالن تماشایی با ۹۰۰ صندلی در مجاورت سایت باستان‌شناسی «کوئینووا» در مکزیکو است.

این ساختمان شیب موجود در سایت را در برمی‌گیرد و دارای یک سالن اجتماعات بی‌نظیر در پشت بام است و از منظر پانوراما روی خرابه‌های هرم ساخته شده توسط بومیان سرخ پوست این منطقه مجاور است.

مرکز فرهنگی تئوپانزولکو

نمای داخلی مرکز فرهنگی تئوپانزولکو

موزه کاساما؛ توکیو

در ماه اکتبر، موزه «کاساما» با نمایش بیش از ۶۰۰ اثر از این هنرمند در توکیو افتتاح شد. «موزه کاساما» اولین موسسه‌ای است که به‌طور کامل به «کاساما» اختصاص داده شده است.

کاساما یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین هنرمندان معاصر جهان است و این موزه اختصاصی فرصتی برای شناخت مسیر هنری او و تبدیل شدن به یکی از مشهورترین هنرمندان برجسته قرن بیستم را در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارد.

موزه کاساما

نمای داخلی موزه کاساما در توکیو

بنای یادبود «سان یانگ»

بنای یادبود و موزه یانگ با طراحی استودیو «کوما» در‌ استان «جیون سانگ» کره جنوبی ساخته شده و به زندگی یانگ که در سال ۱۹۵۰ کشته شد، اختصاص دارد.

این موزه بتنی به‌عنوان یک یادبود فضایی نمادین در نظر گرفته شده است. طراحی و فضاهای نمایشگاهی آن توسط سه اصل اساسی مقاومت، فداکاری و صلح شکل گرفته است.

موزه سان یانگ

معماری موزه سان یانگ

مطالب مرتبط:

دیدگاه