حمل و نقل عمومی در وان ترکیه

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی پنجشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۰
حمل و نقل عمومی در وان ترکیه

شهر وان در شرق ترکیه قرار دارد و به‌واسطه‌ی تاریخ غنی خود یکی از مقاصد در سفر به ترکیه محسوب می‌شود. در ادامه به حمل و نقل عمومی این شهر می‌پردازیم.

شهر وان با داشتن دریاچه، سواحل زیبا، ورزش‌های آبی، کوه‌های فوق‌العاده چشم‌نواز و... قطعا می‌تواند سفر خوشی را برای هر گردشگری به‌همراه داشته باشد. این شهر فاصله‌ی زیادی با ترکیه غربی دارد و به همین دلیل سفر به آن با اتوبوس یا خودرو توصیه نمی‌شود. قطار هم گزینه مناسبی نیست، زیرا باید مدت زمان زیادی در راه باشید، پس بهترین گزینه برای سفر به وان از طریق هواپیما است. ترکیش ایرلاین هر روز از استانبول و هفته‌ای دو بار از آنکارا به شهر وان پرواز دارد.

وان ترکیه

وان شهر نسبتا کوچکی است و وسیله‌های حمل و نقل عمومی آن اتوبوس، مینی‌بوس و تاکسی است که قیمت‌های آن به شرح زیر است:

  • مینی بوس ۱٫۵ لیر
  • اتوبوس ۱٫۵ لیر    
  • تاکسی (مسیرهای مستقیم و کوتاه) ۱۰ لیر
  • تاکسی (مسیرهای طولانی به‌ازای هر کیلومتر) ۳ لیر

اتوبوس

اتوبوس‌های وان هر روز در چندین نوبت به آنکارا، استانبول و شهرهای بزرگ ترکیه تردد می‌کنند. با مراجعه به وب‌سایت «Kamil Koc» می‌توانید از قیمت و زمان بلیط‌ها مطلع شوید.

وان ترکیه

دولموش (Dolmus) یا همان مینی‌بوس نیز دائما از مرکز شهر وان به تاتوان رفت و‌ آمد می‌کند و مسیر ۱۰۰ کیلومتری را در ۲ ساعت طی می‌کند. در ضمن دولموش‌ها با طی مسیر ۱۸۵ کیلومتری شهر دُغو بایَزید (Doğubeyazıt)، مسافران را در عرض دو ساعت و نیم جابه‌جا می‌کنند. هر چند در سال ۲۰۱۷ این جاده کوتاه بسته شد و باید زمان طولانی‌تری را برای رسیدن به این شهر بگذرانید.

گذرگاه مرزی ایران، در فاصله ۱۰۰ کیلومتری در کاپی‌کوی-رازی، برای وسایل نقلیه سبک باز است، اما (از سال ۲۰۱۶) هیچ اتوبوس از این مسیر عبور نمی‌کند. شما می‌توانید با خودروی شخصی یا دولموش‌های ترکیه از مرز رازی به وان بروید. هزینه‌ی دلموش‌ها از مرز تا شهر وان حدود ۳۰ هزار تومان است. 

قطار

وان ترکیه

ایستگاه قطار وان به‌عنوان ایستگاه اصلی این شهر بود که از نوامبر ۲۰۱۷ از ارائه خدمات به مسافران معذور است. قطارهای مستقیم دو بار در هفته از آنکارا به تاتوان (ساحل غربی دریاچه وان) تردد می‌کنند. این سفر ۲۶ تا ۲۷ ساعت طول می‌کشد، هر چند اغلب با تاخیر همراه است. واگن‌های تخت‌دار یا تخت‌خواب‌شو از امکانات این قطارها محسوب می‌شود، ولی هیچ بوفه‌ای ندارد.

از ایستگاه‌های اصلی این مسیر می‌توان به کایزری، سیواس، مالتیا و الازیگ اشاره کرد. برای اطلاعات  بیشتر می‌توانید به وب‌سایت راه‌آهن ترکیه « tcdd.gov.tr» مراجعه کنید، اما در جریان باشید که جدول زمانی و سیستم رزرو آنلاین، خدمات خود را در روزهای متفاوتی در اختیار شما قرار می‌دهند. در ضمن ایستگاه راه‌آهن آنکارا تا اوایل سال ۲۰۱۸ برای بازسازی تقریبا بسته خواهد بود، اما اتوبوس‌هایی به مقصد ایرمک در ۶۰ کیلومتری شرق شهر وان جایگزین شده‌اند.

قطارهای اکسپرس معمولا بعدازظهر به تاتوان می‌رسند و به این ترتیب می‌توانید تا شب به شهر وان برسید. قطار برگشت به آنکارا حدود ساعت ۷ صبح حرکت می‌کند. یک قطار بین‌المللی (ترانس آسیا اکسپرس) نیز تا ژوئیه سال ۲۰۱۵ به‌صورت هفتگی از آنکارا به تاتوان و بعد ایران تردد می‌کرد، یعنی با یک کشتی از روی دریاچه وان می‌گذشت و در ادامه از وان به تبریز و تهران می‌رفت. این خدمات بنابر دلایل مختلفی نظیر مسائل امنیتی و بازسازی مسیر به حال تعلیق درآمد.

یک خط سریع‌السیر از سمت شرق آنکارا در حال ساخت است که شاید تا سال ۲۰۲۳ به اتمام برسد. البته قرار است خط آهنی نیز در اطراف دریاچه‌ی بین وان و تاتوان ساخته شود.

وان به‌عنوان پایانه غربی خط آهن قطارهای مسافری و باری از ایران است، هر چند در حال حاضر به حالت تعلیق درآمده است. کشتی حمل قطار از دریاچه تاتوان نیز در این شهر وجود دارد، زیرا هیچ خط ریلی در اطراف دریاچه کشیده نشده است. این موضوع باعث قطع شدن اتصال ریلی بین اروپا و شبه قاره هند خواهد شد؛ چراکه دریاچه تاتوان ایستگاه نهایی به آنکارا و استانبول به شمار می‌رود.

هواپیما

وان ترکیه

فرودگاه فرید ملن (Ferit Melen) در ۵ تا ۱۰ کیلومتری جنوب شهر وان و در نزدیکی دریاچه وان قرار گرفته است و پروازهای منظمی به استانبول آتاتورک، استانبول صبیحه گوکچن، آنکارا، آدانا، ازمیر و آنتالیا دارد.

وان ترکیه

حمل و نقل از فرودگاه به مرکز شهر وان به این ترتیب است: تاکسی‌هایی که درست بیرون ترمینال قرار دارند. اتوبوس‌های شهری که هر دو ساعت یک بار از جاده مقابل ترمینال حرکت می‌کنند. با ۳۰۰ متر پیاده‌روی تا جاده اصلی می‌توانید سوار دولموش شوید که حدودا در عرض ۱۵ دقیقه شما را به شهر می‌رسانند. دولموش‌هایی که از شهر به فرودگاه می‌روند، در حوالی هتل آکدامار مستقر هستند.

کشتی

وان ترکیه

کشتی‌ها سه بار در روز در ساعات مشخصی بین تاتوان و وان تردد می‌کنند. زمان عبور از روی دریاچه ۴ ساعت است. نسل جدیدی از کشتی‌ها از دسامبر سال ۲۰۱۵ در این دریاچه مشغول به فعالیت شدند که بزرگ‌ترین نوع کشتی در ترکیه به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط:

دیدگاه