فاجعه بارترین زلزله هایی که شهرهای پرجمعیت را لرزاندند، کدامند؟

مینا رهبری
مینا رهبری سه شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۰
فاجعه بارترین زلزله هایی که شهرهای پرجمعیت را لرزاندند، کدامند؟

در جای‌جای کره‌ی زمین زلزله‌های بزرگی به وقوع پیوسته است که تنها برخی از آن‌ها منجر به فاجعه‌ای انسانی شده‌اند. در این مقاله به معرفی فاجعه‌بارترین زلزله‌ها در شهرهای بزرگ می‌پردازیم.

زمین‌لرزه‌ها بزرگ‌ترین معمای قدیمی بشر است؛ اگر یک درخت در جنگلی بیفتد و هیچ کسی آنجا نباشد که صدایش را بشنود، خبرش جایی منعکس می‌شود؟ 

برخی از بزرگ‌ترین زلزله‌هایی که در تاریخ ثبت شده‌اند، در مناطقی از جهان به وقوع پیوسته‌اند که تقریبا هیچ انسانی در آن وجود نداشته است. دو تا از ۱۰ زلزله‌ی بزرگی که از سال ۱۹۰۰ تا به امروز به وقوع پیوسته، در سیبری اتفاق افتاده است؛ اما این ۵ زلزله‌ای که در این مقاله معرفی می‌کنیم، در شهرهای پرجمعیت اتفاق افتاده و فاجعه به بار آورده است. 

۵. بم، ایران

زلزله بم

بم با ۲ هزار سال قدمت، یکی از شهرهای باستانی ایران است که در زمان وقوع زلزله در سال ۲۰۰۳، نود هزار نفر جمعیت داشت. زمانی که در آن سال زلزله‌ای به بزرگی ۶٫۶ ریشتر بم را لرزاند، ۷۰ درصد ارگ بم، بزرگ‌ترین سازه‌ی خشتی جهان، به همراه بخش عظیمی از شهر نابود شد. 

۴. کوب، ژاپن

زلزله کوب ژاپن

زلزله‌ی بزرگ هانشین که در سال ۱۹۹۵ به وقوع پیوست، ۲۰ ثانیه طول کشید و ۷٫۳ ریشتر قدرت داشت. انفجار شدید در اتصال ۳ صفحه تکتونیک باعث به بار آمدن ۲۰۰ میلیارد دلار خسارت و ۷ هزار کشته شد. این زلزله هنوز هم که هنوز است، یکی از فاجعه‌بارترین بلایای طبیعی است که بر سر یک ملت آمده است. 

۳. گواتمالاسیتی

زلزله گواتمالاسیتی

اجازه ندهید اسم «لرزه» شما را فریب دهد. زلزله‌ای که تقریبا تمام گواتمالاسیتی را در سال ۱۹۷۶ نابود کرد، در واقع ۱۶۰ کیلومتر آن‌طرف اتفاق افتاده بود، اما به قدری قدرتمند بود که در مناطق اطراف و دورافتاده نیز احساس شد. قدرت این زمین‌لرزه ۷٫۵ ریشتر بود و هزاران پس‌لرزه داشت که هر یک از این پس‌لرزه‌ها باعث تلفات و مرگ و میر افراد زیادی شد. 

۲. Skopjie، یوگسلاوی

زلزله Skopjie، یوگسلاوی

Skopjie در سال ۱۹۶۳ در یوگسلاوی قرار داشت و اکنون دیگر یوگسلاوی وجود ندارد. این شهر در آن زمان تحت نظارت osip Broz Tito قرار داشت. در این سال زلزله‌ای ۶٫۱ ریشتری این شهر را لرزاند؛ این فاجعه به قدری بزرگ بود که واکنش‌های بین‌المللی را برانگیخت. ۳۵ کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد درخواست کردند که امدادرسانی به Skopjie در الویت قرار گیرد. حتی ارتش آمریکا نیز که در اوج جنگ سرد قرار داشت، برای کمک‌رسانی به این شهر اعلام آمادگی کرد. 

۱. سان‌فرانسیسکو

زلزله سان فرانسیسکو

آخرین مورد فهرست ما که فاجعه‌بار ترین زلزله‌ی روز زمین بوده، مربوط به سان‌فرانسیسکو است که در سال ۱۰۹۶ به وقوع پیوست. این زلزله ۸٫۳ ریشتر قدرت داشت و می‌توان آن را طوفان کاترینای آن دوران نامید. این زمین‌لرزه به سادگی یک شهر آمریکایی را به مدت چند سال از نقشه حذف کرد! شهر به کلی ویران شد و بعدها آن را دوباره از نو ساختند. شوک اولیه‌ی این زلزله، خیلی زود جای خود را به آتش‌سوزی و سپس غارتگران داد. ارتش برای پاسخگویی به این مساله احضار و معلوم شد که حتی سربازان نیز در «آزادسازی» وسایل به جا مانده شرکت کرده بودند!

اگر شما هم از فاجعه‌بارترین زلزله‌هایی که در تاریخ به وقوع پیوسته‌اند، اطلاع دارید، اطلاعات خود را در اختیار ما بگذارید. 

مطالب مرتبط:

منبع scribol

دیدگاه