حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان (قسمت دوم)

فاطمه اسفندیار
فاطمه اسفندیار یکشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۰
حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان (قسمت دوم)

سیستم حمل و نقل عمومی مونیخ دارای انواع وسایل نقلیه عمومی جهت رفاه حال شهروندان و گردشگران است تا سفری راحت و خاطره‌انگیز در عین حال مقرون به صرفه‌ای را تجربه کنند.

سیستم حمل و نقل عمومی مونیخ، آلمان شامل مترو (شبکه زیرزمینی) (U-Bahn)، قطارهای حومه (S-Bahn)، تراموا و اتوبوس است. ایستگاه‌های مترو با علامت U دارای آبی نشان داده می‌شوند. خطوط حومه‌ای S-Bahn با علامت «S» با رنگ قرمز مشخص می‌شوند. ایستگاه‌های تراموا و اتوبوس با علامت «H» با یک رنگ دایره‌ای سبز در پس زمینه زرد مشخص می‌شوند.

خطوط حومه‌ای S-Bahn از مرکز شهر عبور می‌کنند و ایستگاه مرکزی مونیخ (Hauptbahnhof) را به ایستگاه شرقی (Ostbahnhof) متصل می‌کنند، همچنین مقصدهای توریستی محبوب مانند Marienplatz و Karlsplatz را در محدوده خود دارند. 

قطار مونیخ

حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان

مونیخ دارای ایستگاه قطار مرکزی بزرگی است که دسترسی به آن آسان و استفاده از آن ارزان است، که آلمان را به عنوان کشور دارای بهترین سیستم قطار در اروپا مطرح کرده است. ایستگاه اصلی مونیخ Hofbahnhof قطار در سمت غرب منطقه توریستی مرکزی و ایستگاه قطار Ost در سمت شرق منطقه گردشگری مرکزی واقع شده است.

اگر بلیط خود را به صورت آنلاین تهیه کنید، می‌توانید تعداد محدودی بلیط را با قیمت پایین‌تر تهیه نمایید (بلیط‌های با قیمت پایین) که می‌تواند تا ۵۰٪ به شما نسبت به کرایه‌های معمول تخفیف دهد.

حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان

دریافت بلیط:

 اگر از قبل بلیط‌های خود را به صورت آنلاین تهیه کرده‌اید، باید از کارت اعتباری که بلیط‌ها را با آن تأیید کرده‌اید و خود بلیط یک کپی چاپی داشته باشید. اگر شما به بلیط چند نفره نیاز دارید، ولی فقط یک بلیط در دست داشتید، می‌توانید به خط «ERK» مراجعه کرده و شماره خود و بعد از آن تعداد مسافرین خود را بیان کنید.

مترو مونیخ

مونیخ U-Bahn

حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان

سیستم U-Bahn مونیخ یا همان مترو (به آلمانی: U-Bahn München) یک شبکه سریع حمل و نقل ریلی الکتریکی در شهر مونیخ آلمان است. «U-Bahn» واژه آلمانی Untergrundbahn یا «راه آهن زیرزمینی» است. U-Bahn مونیخ در سال ۱۹۷۱ شروع به کار کرد. این سیستم توسط شرکت Münchner Verkehrsgesellschaft (شرکت حمل و نقل مونیخ) یا MVG اداره می‌شود.

حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان

سیستم U-Bahn با انجمن حمل و نقل و تعرفه مونیخ یا MVV است و سیستم S-Bahn مونیخ مرتب در ارتباط است. سیستم U-Bahn مونیخ در حال حاضر شامل ۸ خط، ۹۶ ایستگاه (اگر با ۴ ایستگاه تعویض‌کننده خطوط که سطوح جداگانه‌ای خطوط مختلف دارند، حساب شوند ۱۰۰ ایستگاه دارد) و ۱۰۳٫۱ کیلومتر (۶۴٫۱ مایل) مسیر است.

 مونیخ S-Bahn

حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان

مونیخ S-Bahn (به آلمانی: S-Bahn München) سیستم حمل و نقل ریلی مونیخ آلمان است. «S-Bahn» واژه آلمانی برای Stadtschnellbahn (در معنای واقعی «راه آهن شهری سریع») است. S-Bahn مونیخ ویژگی‌های سیستم حمل و نقل و راه‌آهن سریع را شامل می‌شود.

حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان

شبکه S-Bahn مونیخ توسط شرکت S-Bahn München، که یک شرکت تابعه DB Regio Bayern است، اداره می‌شود؛ البته خود این شرکت هم یکی از زیر مجموعه‌های راه‌آهن ملی آلمان است.

حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان

این سیستم در حال حاضر در انجمن حمل و نقل و تعرفه مونیخ (MVV) ادغام شده است و در سراسر شهر به سیستم محلی U-Bahn متصل است. امروزه، S-Bahn در دسترس اکثر جمعیت منطقه Metropolitan مونیخ که حدود ۲٫۷ میلیون نفر بوده، قرار دارد.

 تراموا مونیخ

حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان

تراموا مونیخ شامل یک شبکه کامل در شهر مونیخ آلمان است. امروزه این سیستم توسط شرکت Münchner Verkehrsgesellschaft (شرکت حمل و نقل مونیخ یا MVG) اداره می‌شود و به طور رسمی و محاوره‌ای به نام تراموا شناخته می‌شود.

حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان

از سال ۲۰۱۲، شبکه تراموا روزانه شامل ۱۳ خط و طول ۷۹ کیلومتر (۴۹ مایل) و ۱۶۵ ایستگاه است. همچنین خدمات شبانه تراموا در چهار مسیر ارائه می‌شود. این شبکه توسط ۱۰۶ تراموا اداره می‌شود و ۹۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ و ۱۰۴ میلیون نفر را در سال ۲۰۱۲ جابه‌جا کرده است.

حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان

 بلیط‌ها و کرایه‌ها

شهر مونیخ به چهار منطقه تقسیم می‌شود و اکثر نقاط دیدنی (به غیر از Dachau و فرودگاه) در منطقه Innenraum (منطقه داخلی) قرار می‌گیرند.

حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان

سفرهای کوتاه (Kurzstrecke؛ چهار ایستگاه اتوبوس یا تراموا، یا دو ایستگاه U-Bahn یا S-Bahn) هزینه ۱٫۴۰ یورو (۴,۸۰۰ تومان)، سفرهای طولانی هزینه ۲٫۷۰ یورو (۹,۳۰۰ تومان) دارند. هزینه سفر برای کودکان بین ۶ تا ۱۴ ساله صرف‌نظر از طول سفر، ۱٫۳۰ یورو (۴,۵۰۰ تومان) است. گذرنامه روزانه ۶٫۲۰ یورو (۲۱,۴۰۰ تومان) برای هر فرد و ۱۱٫۷۰ یورو (۴۰,۵۰۰ تومان) برای حداکثر پنج مسافر باهم است.

گذرنامه هفتگی که IsarCard نامیده می‌شود، ۱۴٫ ۱۰ یورو (۴۸,۸۰۰ تومان) قیمت دارد. جابه‌جایی دوچرخه با این سیستم هزینه‌ای ۲٫۶۰ یورو (۹,۰۰۰ تومان) برای قطار U-Bahn و S-Bahn دارد، اما در طی ساعت‌های ۶ صبح تا ۹ صبح و ۴ تا ۶ بعدازظهر، این امکان وجود ندارد.

رانندگان اتوبوس بلیط‌های تک نفره و روزانه را می‌فروشند، اما بلیط‌های U-Bahn و S-Bahn و سایر وسایل نقلیه باید از دستگاه‌های فروش موجود در ایستگاه‌ها یا دفاتر MVV خریداری شوند. بلیط‌های تراموا از طریق دستگاه‌های فروش اتوماتیک به فروش می‌رسند.

حمل و نقل عمومی در مونیخ، آلمان

اکثر بلیط‌ها باید قبل از سوار شدن در دستگاه‌های موجود در ایستگاه (تایید کننده) و در اتوبوس و تراموا تایید شوند. جریمه مسافر بدون بلیط معتبر ۴۰ یورو (۱۳۸,۰۰۰ تومان) است. بلیط‌های مشابه برای هر نوع  از حمل و نقل عمومی معتبر است. اگر از قطار و تراموا و اتوبوس به طور همزمان استفاده می‌کنید، نیازی به تهیه بلیط‌های مختلف ندارید.

بلیط‌ها را می‌توان از دستگاه‌های فروش آبی رنگ، ایستگاه‌های U و S-Bahn، بسیاری از ایستگاه‌های تراموا و اتوبوس و کیوسک‌های روزنامه خریداری کرد. قبل از اولین استفاده، بلیط‌ها را باید در همین ایستگاه‌ها (U و S-Bahn) تأیید کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه