دیوار حسادت، نشانه حماقت یک ایرلندی

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی جمعه، ۱۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۴
دیوار حسادت، نشانه حماقت یک ایرلندی

نجیب‌زاده‌ای ایرلندی به نام رابرت راشفور (Robert Rochfort) از روی حسادت دیواری ساخت که به دیوار حسادت مشهور شد و امروزه توانسته هزاران گردشگر را به خود جذب کند.

خانه و باغ‌های «بلویدیر» (Belvedere) در ساحل لاک اینل (Lough Ennell) ایرلند واقع شده و شامل چندین معماری‌ عجیب و غریب و احمقانه می‌شود که بزرگ‌ترین آنها دیوار حسادت (Jealous Wall) نام دارد.

دیوار حسادت ایرلند

شخصی به نام رابرت راشفور که هدف اصلی زندگی‌اش را انتقام و حسادت قرار داده بود اقدام به ساخت این بنا کرد، طراحی این سازه سه طبقه مشابه خرابه‌های به جا مانده از یک قلعه گوتیک قدیمی است. او اولین نجیب‌زاده‌ی بلویدیر و دوست نویسنده معروف ایرلندی، جاناتان سوییفت بود.

او همسر اولش را تنها یک سال پس از ازدواج به واسطه‌ی بیماری آبله از دست داد و بعد با دختری شانزده ساله به نام ماری ازدواج کرد که ثمره این ازدواج چهار فرزند بود. او مرد خانواده نبود و اغلب اوقات همسر و فرزندانش را در املاک خانوادگی خود رها می‌کرد و به لندن و دوبلین می‌رفت تا زندگی مجردی خود را دنبال کند.

دیوار حسادت

ماری نیز در طول این مدت به ملاقات برادر همسرش می‌رفت که در همان نزدیکی زندگی می‌کرد. گفته شده که رابرت به رابطه‌ی آنها مشکوک شده یا فقط برای اینکه از دست ماری خلاص شود، او را به زنا متهم کرد. به عنوان مجازات نیز او را در ملک خانوادگی خود محبوس کرد که به مدت ۳۱ سال در آنجا زندانی بود. خدمتکارانی که برای رسیدگی به وضعیت ماری گمارده بود حق صحبت با او را نداشتند، حتی فرزندان نیز اجازه ملاقات با مادرشان را نداشتند.

این دوران آنچنان به او آسیب زد که مثل ارواح سرگردان در خانه راه می‌رفت و با عکس‌های روی دیوار حرف می‌زد گویی که آنها انسان‌های واقعی هستند. بعد از مرگ رابرت در سال۱۷۷۴ بالاخره از زندان رها شد، ولی به دیوانه‌ای تبدیل شده بود که حتی پسران خود را نمی‌شناخت. رابرت حتی به برادر خود هم رحم نکرد، از او شکایت کرد و او را به زندان انداخت که در همانجا از دنیا رفت.

دیوار حسادت

وقتی رابرت به ایرلند بازگشت، عمارتی جدید ساخت و در آنجا زندگی کرد. چند سال بعد، برادر بزرگش که در خانه کنار عمارت او زندگی می‌کرد، اقدام به ساخت عمارتی مجلل‌تر از خانه زیبا و جدید رابرت کرد. رابرت که از حسادت به خود می‌پیچید، دیوار خیلی بزرگی بنا کرد تا دیگر خانه باشکوه برادرش دیده نشود. همین دیوار به نام دیوار حسادت معروف شد.

در ۱۳ نوامبر سال ۱۷۷۴ ، بدن بی‌جان رابرت در نزدیکی خانه‌اش پیدا شد. در اثر شکستگی جمجمه‌ و خونریزی شدید مرده بود، هر چند برخی معتقدند که او به قتل رسید. افرادی نیز می‌گویند که او حین پیاده‌روی در عمارت، سُر خورده و سرش به سنگ برخورد کرده است. به هر حال هر چه که مرگ او را رقم زده قطعاً برای ظالمی بی‌رحم نظیر او مناسب و سزاوار بوده است.

دیوار حسادت

پسر ارشدش پس از مرگ او اقدام به آزاد کردن مادرش کرد. او حتی عمارت پدرش را تخریب نمود و خانه کوچکی در همانجا ساخت، اما ماری نمی‌خواست آنجا بماند و به فرانسه رفت. در آن کشور راهبه شد و بقیه عمر خود را در انزوا گذراند.

روابط ناخوشایند خانواده راشفور و داستان غم‌انگیز زندانی شدن ماری یکی از بزرگ‌ترین روسوایی‌های قرن هجدهم ایرلند به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط:

منبع amusingplanet

دیدگاه