حتما می‌دانید که مردان بزرگی در طول تاریخ سفرنامه‌های مختلفی را نوشته‌اند که برخی از آن‌ها نیز شهرت جهانی دارند. نوشتن سفرنامه باعث می‌شود که هم داستانی از سفرتان داشته باشید و هم آن را در اختیار سایرین قرار دهید تا از فرهنگ، شرایط زندگی، آب و هوا و موارد این چنینی آن سرزمین مطلع شوند.

اما سفرنامه نویسی تنها مخصوص بزرگان و عهد قدیم نیست. سفرنامه نویسی موضوع جذابی است که افراد از طریق آن می‌توانند تجربه‌های شیرین و تلخ سفر‌هایشان را در اختیار سایرین قرار دهند. استفاده از سفرنامه‌ها به سایر کاربران این امکان را می‌دهد تا از تجربیات دیگران استفاده کرده و سفر بهتر و لذت‌بخش‌تری داشته باشند.

وب‌سایت کجارو که در حوزه گردشگری فعالیت می‌کند بستری را آماده کرده است که کاربران از طریق آن می‌توانند سفرنامه خودشان را بنویسند و از طریق این سایت در اختیار دیگران قرار دهند. این سفرنامه‌ها با نام خودتان منتشر خواهد شد. شما می‌توانید به آدرس الکترونیکی Kojaro.story@gmail.com سفرنامه‌ها و ویدیوهایتان را ارسال کنید.

همچنین کاربران پیش از سفر به یک شهر می‌توانند سفرنامه‌های موجود از آن شهر را در سایت کجارو مطالعه کنند و با اطلاعات بیشتری سفرشان را انجام دهند. پس اگر شما نیز سفر‌های زیادی داشته‌اید و علاقه‌مند به ثبت تجربیات خود و اشتراک‌گذاری آنها با دیگران هستید، لحظه‌ای درنگ نکنید و هر آنچه از سفرهایتان به خاطر دارید را برای سایرین در قالب سفرنامه بنویسید. ما و کاربرانمان منتظر سفرنامه‌های جالبتان هستیم.

اگر از سفر خود سفرنامه ویدیویی تهیه کرده‌اید، یا تصاویر و ویدیوهایی از جاذبه‌های گردشگری، هتل محل اقامت، رستوران و... دارید، آنها را نیز برای ما ارسال کنید تا در مقاله‌تان مورد استفاده قرار بگیرند.

سفرنامه

 نوشته سفرنامه نیازمند رعایت اصولی است تا ساختار کلی آن زیبا و کاربردی باشد. در ادامه با این اصول آشنا خواهیم شد.

چه مواردی را در سفرنامه بنویسیم؟

سفرنامه در واقع نوعی داستان سفر است. پس می‌توانید تمام اتفاقاتی را که ممکن است برای سایرین در خصوص سفرتان جالب و کاربردی باشد را ذکر کنید. اما مراقب باشید که کل سفرنامه شما تبدیل به خاطره‌نویسی شخصی نشود.

به ریزترین ویژگی‌های آن شهر یا جاذبه گردشگری نیز در متن خودتان اشاره کنید. نوشتن اطلاعاتی در خصوص میهمان‌نوازی، خلق و خوی مردم، خوراکی‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها، فرهنگ شهری، زیبایی شهر، ترافیک، حمل و نقل عمومی، آب و هوا و تمام مواردی که در سفر به شهر یا جاذبه گردشگری مورد نظر متوجه آن شده‌اید، سفرنامه‌تان را منسجم و کاربردی‌تر خواهد کرد.

حتما توصیه می‌کنیم که در سفرنامه‌هایتان ویدیوی مربوط به آن مکان را هم که خودتان ضبط کرده‌اید، برایمان بفرستید. این موضوع باعث کاربردی‌تر شدن سفرنامه شما نیز می‌شود.

در سفرنامه نویسی می‌توانید اطلاعاتی در خصوص موقعیت مکانی شهر، جاذبه‌های گردشگری موجود در آن شهر یا نزدیک به آن مکان، بزرگ مردان آن شهر، زبان و لهجه، تارخچه‌ای از مقصد و موارد این چنینی را بنویسید. ترکیب این اطلاعات با سفرتان و اتفاقاتی که با آن روبرو شده‌اید می‌تواند برای سایرین بسیار کاربردی باشد.

برای مثال می‌توانید روش سفرتان را به آن منطقه بنویسید که هوایی بوده است یا زمینی و در طول آن متوجه چه مزایا و معایبی شده‌اید. اشاره به کیفیت جاده‌های منتهی به آن شهر، تعداد پرواز‌های موجود و فاصله آن‌ها با یکدیگر، کیفیت هتلی که در آن ساکن بودید از جمله موارد مهمی هستند که بهتر است در سفرنامه ذکر شود.

اشاره به قیمت خدمات در شهر، توری که از طریق آن سفر کردید، سوغاتی‌های خریداری شده نیز می‌توانند باعث زیباتر شدن سفرنامه شوند. حتی می‌توانید بگویید که خرید چه محصولاتی به صرفه‌تر است یا مثلا بهترین برنامه‌ریزی برای استفاده بهینه از زمان و بازدید از مهم‌ترین جاذبه‌های مقصدی که به آن سفر کرده‌اید، چیست؟

عکاسی

به مناسبت‌ها و هدف خود از سفر توجه کنید! مثلا اگر در ماه محرم به شهری سفر کرده‌اید، بهتر است که از آداب مذهبی آن شهر نیز در سفرنامه‌تان اطلاعاتی را ارائه کنید و حتی عکس‌هایی از آن مراسم را نیز در داخل سفرنامه‌تان قرار دهید.

در نوشتن سفرنامه به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

یکی اصلی‌ترین مواردی که باعث می‌شود سفرنامه شما زیباتر شود، قرار دادن تصاویر و ویدیو‌های زیبایی است که خودتان در آن سفر گرفته‌اید. این تصاویر و ویدیو‌ها باعث می‌شوند که سایرین هرچه بیشتر با محیط آن منطقه آشنا شوند و اطلاعات بسیاری را در این خصوص به دست آورند. اما توجه داشته باشید که منظورمان از این تصاویر، عکس‌های خانوادگی یا تصویری زیبا از فرزند دلبندتان نیست. بلکه باید خود شهر یا آن جاذبه گردشگری سوژه تصاویرتان باشد.

در انتخاب تصاویر نیز سعی کنید زیباترین و باکیفیت‌ترین تصاویر را برای ما ارسال کنید تا زیبایی سفرنامه‌تان بیشتر شود. توصیه می‌شود که دوربین عکاسی یا دوربین موبایلتان را در بهترین حالت تنظیم کنید تا نتیجه تصاویری که می‌گیرد، عالی باشند.

ویرایش تصاویر ثبت شده می‌تواند در زیباتر کردن آن‌ها موثر باشد و نتیجه نهایی را بهتر کند. اما استفاده بیش از حد از فیلتر‌های مختلف نیز باعث می‌شود که تصویر، واقعیت موجود را نشان ندهد. پس بهتر است در صورت لزوم تنها ویرایش مختصری روی تصاویرتان انجام دهید.

چه نکاتی را در زمینه شیوه نگارش رعایت کنیم؟

سفرنامه

بخش سفرنامه کجارو برای عموم مردم طراحی شده است و لازم نیست که برای نوشتن سفرنامه‌تان یک نویسنده حرفه‌ای یا مسلط به اصول دقیق نگارشی باشید. بلکه با هر سطحی از این اطلاعات نیز می‌توانید سفرنامه خودتان را در کجارو بنویسید و منتشر کنید. اما بهتر است در نگارش آن به نکات مختصری که در ادامه ذکر می‌شود توجه نمایید تا سفرنامه‌تان زیباتر شود:

استفاده نکردن از کلمات عامیانه: بهتر است که در سفرنامه‌تان کمتر از کلمات عامیانه استفاده نکنید. همچنین استفاده از کلمات پیش پا افتاده محاوره‌ای باعث پایین آمدن کیفیت سفرنامه‌تان خواهد شد.

استفاده از کلمات ساده: سعی کنید در نوشتن سفرنامه تا حد امکان از کلماتی استفاده کنید که برای تمام کاربران قابل فهم باشد و بتوانند از سفرنامه شما استفاده کنند. از پیچیده‌نویسی پرهیز کنید.

احترام به فرهنگ‌ها و قوانین عرف جامعه: در نوشتن سفرنامه حتما توجه داشته باشید که نباید فرهنگ خاصی را تخریب کنید یا از تصاویری استفاده کنید که مطابق با عرف جامعه نیستند. همچنین نباید به مقدسات هیچ دین و مذهبی نیز توهین شود.

نشانه گذاری: سعی کنید سفرنامه‌تان نشانه گذاری مناسبی داشته باشد. استفاده از نشانه گذاری صحیح باعث می‌شود که سایر کاربران بتوانند به سادگی سفرنامه‌تان را مطالعه کنند.

نکته: تمام نشانه گذاری‌ها نظیر نقطه، ویرگول و موارد این چنینی باید به کلمه قبلی چسبیده باشند و کلمه بعدی با یک فاصله نوشته شود. مانند: تهران دارای هتل‌ها، رستوران‌ها، بیمارستان‌ها و جاذبه‌های گردشگری بسیاری است.

سفرنامه‌ها و ویدیوهای خود را به آدرس الکترونیکی زیر ارسال کنید:

kojaro.story@gmail.com