سوغات عشق آباد، یادگاری از جاده ابریشم

حمیده کریمی
حمیده کریمی پنجشنبه، ۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۵
سوغات عشق آباد، یادگاری از جاده ابریشم

عشق آباد، پایتخت ترکمنستان، شهری تاریخی و دیدنی است که سوغات و صنایع دستی متنوعی دارد؛ از ابریشم‌های دست‌بافت گرفته تا زیورآلات سنتی.

عشق‌‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان است و در نزدیکی مرز این کشور با ایران قرار دارد و پایتخت سیاسی ترکمنستان است.

عشق‌آباد  به لطف ساختمان‌هایی با معماری زیبا، موزه‌های متعدد، طبیعت زیبا و بکر و... یک مقصد عالی برای گردشگری به حساب می‌آید.

عشق آباد، شهری قدیمی است که سابقه‌ای طولانی در تولید انواع صنایع دستی دارد. این شهر روز‌به‌روز در حال مشهورتر شدن است و در سال‌های اخیر، گردشگری در این شهر، رونق گرفته است.

به همین دلیل در بازارها و فروشگاه‌های سراسر شهر، به‌راحتی می‌توانید انواع سوغات و صنایع دستی آن را پیدا کنید.

در ادامه تعدادی از مهم‌ترین سوغاتی‌های عشق‌آباد را معرفی می‌کنیم که می‌توانید برای عزیزان خود به‌عنوان یادگار سفر خریداری کنید.

پارچه‌های دست‌بافت Keteni

ترکمنستان، زادگاه نوعی پارچه‌ی ابریشمی دست‌بافت به نام Keteni است. در ترکمنستان، چندین قرن است که  پرورش کرم ابریشم و تهیه‌ی ابریشم رواج دارد. پارچه‌های دست‌بافت به خاطر دوامی که دارند در سراسر دنیا، طرفداران زیادی دارند. ویژگی خاص این پارچه‌ها، رنگ‌های خاص و متمایز آن‌ها است. لباس‌هایی که از این پارچه تهیه می‌شوند، هنوز هم به‌عنوان لباس سنتی توسط عروس‌ها در مراسم ازدواج مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هنوز هم تهیه‌ی Keteni در ترکمنستان رواج دارد. تهیه‌ کردن آن‌ها، درست مثل هر کار دست‌بافت دیگر، بسیار زمان‌بر است. هنرمندان و استادان این رشته، هنوز از ابزارهای سنتی برای کار خود استفاده می‌کنند.

فرش

سوغات عشق آباد

ترکمنستان را در سراسر دنیا، به فر‌های دستبافت شگفت‌انگزیش می‌شناسند. فرش دستبافت، یکی از صنایع دستی مشهور و نمادین مردم ترکمن است. در ترکمنستان، هر قوم و قبیله‌ای، تزیینات خاص خود را دارد و فرش برای آن‌ها بسیار حائز اهمیت است تا حدی که پرچم ملی این کشور، با نقش‌ونگار فرش تزیین شده است.

پرچم ملی ترکمنستان، با نقش‌ونگار فرش تزیین شده است

علاوه بر طرح‌های هندسی و ساده، فرش‌های ترکمن طرح‌های متنوعی مثل انواع حیوانات از جمله پرنده و شتر و اسب و گل و گیاه دارند. طرح فرش‌ها پر از راز نهفته است.

هرکدام از المان‌های آن، معنای خاصی دارد. فرش‌های دست‌بافت به‌معنای واقعی کلمه، یک اثر هنری کم‌نظیر هستند که البته قیمت‌های بالایی دارند ولی بدون شک، این همه هنر و صبر و سلیقه، ارزش هزینه کردن دارد.

کلاه خز

سوغات عشق آباد

اگر بودجه‌ی کافی برای خرید فرش ندارید، می‌توانید سوغاتی‌های ارزان‌تر بخرید. مثلا کلاه‌های خز سنتی که مخصوص منطقه‌ی ترکمنستان است و Telpek نام دارد. این کلاه‌ها را با پشم سفید گوسفند تهیه می‌کنند. نوعی کلاه بره‌ی سنتی هم در ترکمنستان رواج دارد که آن‌ها را هم می‌توانید به‌عنوان سوغات، خریداری کنید. مدل ترکمنی این کلاه‌ها فقط در ترکمنستان پیدا می‌شود.

ساز بادی Djul-djul

اگر دنبال یک سوغاتی خاص هستید، این ساز را بخرید. این ساز، نوعی ساز بادی ساخته شده از سرامیک است که فضای بیرونی آن را با نقش‌و‌نگارهای رنارنگ تزیین می‌کنند. معمولا به‌شکل حیوانات کوچک طراحی و تزیین می‌شود. این ساز سنتی در بازارها پیدا می‌شود و این روزها که اکثر کشورها در تلاش هستند تا سنت‌های خود را حفظ کنند، این ساز بیشتر از قبل در دسترس قرار دارد. این ساز، صدایی بسیار گوش‌نواز دارد که شبیه به آواز پرندگان است.

زیورآلات سنتی

سوغات عشق آباد

یکی از سوغاتی‌هایی که در بازارچه‌های ترکمنستان خواهید دید، زیورآلات سنتی است. زنان ترکمن معمولا زیورآلات بزرگ و سنگین استفاده می‌کنند که دارای طرح‌ها و نقاشی‌های سنتی است. این زیورآلات سنتی در زمان‌های قدیم، نشان افتخار و استقلال زنان ترکمن بوده است. طرح و نقش این زیورآلات بسیار متنوع است و حتما مدلی که بپسندید در بین آن‌ها پیدا می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

دیدگاه