ضروری‌ترین لوازم کوهنوردی و کمپینگ

بخش تبلیغات
بخش تبلیغات دوشنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۰
ضروری‌ترین لوازم کوهنوردی و کمپینگ

در خرید لوازم کوهنوردی و کمپینگ توجه به استانداردها و ویژگی‌های وسیله بسیار اهمیت دارد. ضروری‌ترین لوازم کوهنوردی و کمپینگ کدامند؟

وسایل کوهنوردی و کمپینگ این توانایی را دارند که تجربه‌ای را که می‌تواند روزهایی پر از ورزش و تناسب اندام را برایتان رقم بزند، تبدیل به بهترین یا بدترین تجربه کنند. ازاین‌رو در خرید لوازم کوهنوردی و کمپینگ توجه به استانداردها و ویژگی‌های وسیله‌ای که ساعت‌ها و بلکه روزها در سفر همراه همیشگی شما است، چیزی کم از خود ماجرا ندارد. در عین حال داشتن بعضی وسایل از ضروریات است که بدون آن‌ها سفر شما با مخاطرات بسیاری همراه خواهد شد.

کفش کوه

در کوهنوردی یا کمپینگی که در آن پیاده‌روی‌های طولانی دارید، داشتن کفش کوه مناسب اولین ضرورت است. بنابراین به‌جای اینکه از کفش‌های فرسوده و کهنه خود برای رفتن به کوه یا کمپینگ استفاده کنید، لازم است کفشی مناسب تهیه کنید که فشار بیش از حد به کمرتان وارد نکند، پایتان در آن آسوده باشد، در سراشیبی‌ها و سربالایی‌ها تعادلتان را حفظ کند.

اولین ویژگی کفش کوه، ساق‌دار بودن آن است که مچ پایتان را از خطر پیچ خوردگی در مسیر محافظت کند. دیگر اینکه متریال مورد استفاده در کفش باید ضدآب باشد تا در شرایط مختلف جوی پایتان را خشک نگه دارد. زیره کفش باید عاج‌دار و تهیه شده از لاستیک مقاوم باشد.

به گزارش ویرلن؛ وزن کفش هم اهمیت زیادی دارد و موقع خرید باید توجه داشته باشید که وزن زیادی نداشته باشد. معمولا کفش‌های استاندارد چیزی حدود ۳۰۰ گرم وزن دارند.

کوله‌پشتی

داشتن کوله‌پشتی استاندارد و اصولی در سفرهایی با پیاده‌روی طولانی یا سفرهای چندروزه ضروری است. وزن کوله نباید به کمر فشار بیاورد، جنس پارچه استفاده شده در آن بهتر است ضخیم و ضدآب باشد و دوخت محکمی داشته باشد، دسته‌های آن باید لایه ای از اسفنج فشرده داشته باشند تا شانه‌ها را کمتر اذیت کنند و بین کوله و بدن شما باید فاصله‌ای برقرار شود تا هوا جریان پیدا کند. کوله‌ای که می‌خرید باید متناسب با ارتفاع تنه شما باشد که این عدد در کاتالوگی که همراه کوله است، ذکر شده است.

کیسه خواب

اگر به کوهنوردی و سفرهای کمپینگی علاقه دارید، پیش می‌آید که شبی را در کوه یا در دامان طبیعت بگذارنید. همیشه نمی‌شود وسیله قرض گرفت یا از این و آن جور کرد. برای یک کوهنورد یا کسی که به سفر ماجراجویانه علاقه دارد داشتن کیسه خواب از ضروریات است. توجه به چندچیز در خرید کیسه خواب اهمیت دارد: ابعاد، وزن و دمای مناسب برای استفاده. آدم معمولا یک کیسه خواب می‌خرد و همیشه همان را همراه می‌برد؛ بنابراین لازم است کیسه‌خوابی تهیه کنید که در انواع شرایط جوی قابل استفاده باشد. بهترین کیسه‌خواب‌ها با پر، پُر شده‌اند؛ وزنی کمتر از یک کیلوگرم و ابعادی کوچک‌تر از یک خربزه متوسط دارند. البته برای وسیله‌ای با این ویژگی‌ها، مبلغ چندان کمی نباید بپردازید. برای به‌صرفه‌تر شدن خریدتان می‌توانید از کسانی که وسایل خود را در حد نو نگهداری کرده‌اند و حالا آگهی فروش لوازم کوهنوردی و کمپینگ خود را در سایتی مثل دیوار گذاشته‌اند خرید کنید.

زیرانداز مناسب

اگر به سفری با کیفیت باور دارید، نباید تهیه زیرانداز مناسب را فراموش کنید. در فهرست خرید لوازم کوهنوردی و کمپینگ خود حتما زیرانداز مناسب را بگنجانید. بعضی‌ها زیرانداز را سرسری می‌گیرند و هر ملحفه و پارچه‌ای را که دم دستشان باشد به‌عنوان زیرانداز برمی‌دارند و به سفر می‌برند. در حالی که اولین ویژگی یک زیرانداز خوب ضدآب بودن آن است تا در انواع شرایط آب و هوایی بتوانید از آن استفاده کنید. زیراندازها کاربردهای متفاوت دارند، اگر می‌خواهید برای زیر کیسه خواب از آن‌ها استفاده کنید، نوع بادی یا فومی آن بهتر از انواع دیگر است. زیراندازهای پارچه‌ای هم هستند که حجم کمی از کوله شما را می‌گیرند و بعضی از آن‌ها خاصیت ضدآب دارند.

چند راسته در تهران و بعضی شهرهای بزرگ و همچنین سایت‌های بی‌شماری به فروش لوازم کوهنوردی و کمپینگ مشغول هستند؛ اما با توجه به کمبود وقت و علاقه به خرید لوازم کوهنوردی و کمپینگ با صرفه‌ی اقتصادی، سایت دیوار از جمله جاهایی است که می‌توانید با هر نوع سلیقه، نیاز و بودجه، وسایل مورد نیاز خود را بی‌واسطه از علاقه‌مندان کوه و سفر تهیه کنید. داشتن این وسایل در سفری همراه با ورزش و تناسب اندام نقشی مهم ایفا می‌کند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه