بیشتر از نیمی از رزرو هتل ها حاصل تبلیغات در گوگل هستند

زینب موحدی
زینب موحدی دوشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۵
بیشتر از نیمی از رزرو هتل ها حاصل تبلیغات در گوگل هستند

آگهی‌های تبلیغاتی هتل‌ها در گوگل که در قسمت «گوگل هتل ادز» منتشر می‌شود، از لحاظ موفقیت در معرفی هتل‌ها به کاربران و تبلیغ رزرو آنلاین هتل‌ها، بسیار بهتر از رقبایی چون تریپ ادوایزر و تریواگو عمل کرده و جایگاه خود را به عنوان مرتبط‌ترین ابرجستجوگر به اثبات رسانده است.

«رویباک» (Roiback)، یک شرکت متخصص در امر کانال‌یابی برای برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان، اعلام کرده است که ۶۵٪ از رزروهای اولیه‌ی هتل‌ها که از طریق ابرجستجوگرها انجام می‌شود متعلق به پلت فرم «گوگل هتل ادز» (GHA) است که قیمت رزرو هتل را در زمان واقعی منتشر می‌کند. این تنها بخشی از ۱۲٪ از رزروهای قطعی هتل که از طریق ابرجستجوگرها انجام می‌شود و علاوه بر ۲۵٪ از رزروهایی است که حاصل فروش به روش‌های دیگر (تنظیمات سئو، تبلیغات مستقیم، واژه‌های تبلیغاتی و غیره) است.

بدین ترتیب، GHA با ۱۵۰٪ رشد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تنها ۲۶٪ پیشرفت را تجربه می‌کرد، به عنوان سودآورترین ابرجستجوگر دنیای دیجیتال لقب گرفت و در جایگاهی بالاتر از سایت‌هایی چون تریپ ادوایزر (Tripadvisor) و تریواگو (Trivago) ایستاد.

رویباک، بر اهمیت حداکثرسازی حضور دیجیتال هتل‌های مستقل و هتل‌های زنجیره‌ای در شرایطی که ۷۵٪ از مسافران تعطیلات خود را به صورت آنلاین رزرو می‌کنند تاکید می‌کند و بر مزیت‌های ارائه‌شده توسط ابرجستجوگرها صحه می‌گذارد.

رزرو هتل

فیلیپ براوو، سرپرست بازاریابی دیجیتال در رویباک، گفت:

تبلیغات گوگل همچنان مهم‌ترین کانال برای بازاریابی است؛ چرا که آن ۲۰٪ از کل را به خود اختصاص می‌دهد، ولی تبلیغات در «گوگل هتل ادز» (Google Hotel Ads) روزبه‌روز بر بخش بیشتری از این عرصه تسلط می‌یابد.

توصیه‌ی ما، ترکیب هر دو کانال با هم است، چون آگهی‌های تبلیغاتی در طول مرحله‌ی تحقیق در یک سیکل خرید سودمند هستند و تبلیغات گوگل هتل بیشتر به عنوان ابزاری در مرحله‌ی رزرو عمل می‌کند. با استفاده از یک استراتژی ترکیبی، هتل‌داران می‌توانند رقابت راحت‌تری با OTA ها (وب سایت‌های مسافرتی) داشته باشند و مشتریان را به قیمت بهتری از لحاظ انجام تبلیغات جذب خود کنند.

تبلیغات گوگل هتل

همچنین، این شرکت که دفتر مرکزی آن در پالما مستقر است، بر این موضوع تأکید می‌کند که بازده‌ی سرمایه‌گذاری (ROI) مشتریان آن که از تبلیغات گوگل هتل استفاده می‌کنند حدود ۹۰۰٪ است که به معنی بازگشت ۹ یورو در ازای هر یوروی سرمایه‌گذاری شده است. آن‌ها رزروهایی را که در هتل‌های مشابه از طریق GHA در تابستان گذشته و در بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته انجام شده بود با هم مقایسه کردند و به لطف بهینه‌سازی‌هایی که در بعضی موارد انجام شده است، متوجه افزایش ۷۷ درصدی در سطوح سودآوری شدند.

براوو، با اشاره به این نکته، گفت:

همین موضوع ثابت می‌کند که امسال، GHA نسبت به سال‌های گذشته در Google.com، گوگل مپ و گوگل دستینیشن (Google Destinations) بیشتر دیده شده است؛ همچنین، در تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های قابل حمل بسیار مورد توجه قرار گرفته است و تبدیل به متداول‌ترین ابرجستجوگر برای صنعت هتل شده است.

با توجه به آماری رویباک در این زمینه ارائه می‌دهد، نسبت لغو رزروها از طریق GHA نیز نسبت به سایر روش‌ها پایین‌تر است و تنها ۱۳٪ را شامل می‌شود که زیر نرخ لغو رزرو OTA است که بین ۲۰٪ تا ۴۰٪ است.

تبلیغات گوگل هتل

براوو ادامه می‌دهد:

تبلیغات گوگل هتل، راهی عالی برای ارتباط مستقیم با کاربران گوگل است که به دنبال محلی برای اقامت خود هستند. علاوه بر این، این امکان را به هتل‌داران می‌دهد که مشتری‌های بیشتری را جذب کنند و با ارائه‌ی خدمات و تخفیفات بیشتر به مشتری‌ها - پیش از اقامت، در حین اقامت یا پس از اقامت – آن‌ها را نسبت به خود وفادار بسازند. بدون شک، آن ابزاری برای کاهش وابستگی به توزیع‌کنندگان، عمده‌فروشان و OTA ها است.

یافته‌های تحقیقات بازار رویباک بر این نکته پافشاری می‌کند که در حدود ۵۰٪ از رزروهایی که از طریق GHA انجام شده است، متعلق به کشورهای اسپانیا، ایالات متحده، مکزیک، بریتانیا، کلمبیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و پرتغال است؛ اما در مجموعه، ۸۰ کشور منبع وجود دارند که این رزروها را انجام داده‌اند.

به این ترتیب، اگر هدف هتل‌ها از تبلیغات در این کانال تنها تنوع بخشیدن به بازارهای منبع آن‌ها و جذب مشتریانی از ملیت‌های خاص باشد، باید اذعان کرد که GHA، مناسب‌ترین ابزار برای دست یافتن به این هدف است. طبق گزارش رویباک، به طور میانگین هتل‌ها، پیشنهادهای GHA خود را به طور میانگین در حدود ۱۰ الی ۱۲ درصد حفظ می‌کنند و با این که به چهار روش مختلف می‌توان از GHA بهره برد، ولی مورد تقاضاترین آن‌ها مدل «پورسانتی» (GHACP) است.

تبلیغات گوگل هتل

براوو توضیح داد:

لازم به ذکر است که مدل GHACP تنها برای رزروهایی پورسانت پرداخت می‌کند که مصرف بشوند و برای رزروهایی که لغو می‌شوند هیچ مبلغی در نظر نمی‌گیرد؛ در حالی که مدل CPA حتی رزروهای لغو شده را هم در نظر می‌گیرد، چرا که آن همه‌ی پیش خریدهای انجام شده در طی یک ماه را محاسبه می‌کند. بنابراین، بسیار مهم است که تعداد لغوهای انجام شده را قبل از تصمیم‌گیری درباره‌ی میزان پورسانت پیشنهادی بررسی کنیم.

همچنین، باید به خاطر داشت که گوگل دیگر استفاده از این مدل را برای خدمات‌دهندگان دیگر مجاز نمی‌داند (مگر این‌که آن‌ها با دعوت نامه‌ای از طرف گوگل مشغول به کار شده باشند)؛ چرا که گوگل در حال تلاش است تا مدل CPA را تحت فشار بگذارد که ریسک ناشی از لغو رزرو را به دوش هتل‌داران بیندازد.

ما در رایبوک بیشتر از دو سال و حتی در همین فصل جاری از مدل پورسانتی استفاده می‌کردیم و همه شرکای ما می‌توانند این مدل را برای کار خود انتخاب کنند.

تبلیغات گوگل هتل

و بالاخره، رایبوک در رابطه با بیشتر دیده شدن GHA در دستگاه‌های تلفن همراه می‌گوید که ۴۰٪ از پیش‌خریدهایی که به این طریق انجام شده‌اند از طریق این دستگاه‌ها بوده است.

براوو این‌گونه به صحبت‌های خود خاتمه می‌دهد که:

این آمار، بسیار بیشتر از میانگین کل همه‌ی کانال‌های دیگر تبلیغاتی و آمار مربوط به فروش مستقیم است که دو مفهوم را به همراه دارد؛ در درجه‌ی اول، افزایش دیده شدن GHA در دستگاه‌های قابل حمل به اضافه‌ی افزایش بازدید‌ها از تلفن‌های همراه؛ و در مرحله‌ی دوم، راه حل GHA برای گوشی‌های تلفن همراه بسیار موثر بوده است و این امکان به کاربران داده شده است که رزرو هتل خود را روی گوشی‌های خود و بدون نیاز به کامپیوتر تکمیل کنند. این قابلیت در کانال‌های دیگر تبلیغاتی مهیا نیست.

مطالب مرتبط:

دیدگاه