موارد ممنوعه همراه زائران حج تمتع ۹۷

زلیخا رحمانیان
زلیخا رحمانیان یکشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۰
موارد ممنوعه همراه زائران حج تمتع ۹۷

یکی از وسایلی که در سفرهای زیارتی به‌ویژه حج، ممکن است دردسرساز شود، وسایل الکترونیکی همچون تبلت و لپ‌تاپ است.

 یکی از موضوعاتی که سازمان حج و زیارت همواره در سفر حج تاکید دارد، پرهیز از به‌همراه داشتن اشیا ممنوعه پرواز است.

هفته گذشته فهرستی از داورهای ممنوعه در سفر حج تمتع سال ۹۷ اعلام شد، اما علاوه بر دارو، زائران باید به‌همراه نداشتن برخی دیگر از وسایل نیز توجه داشته باشند.

یکی از وسایلی که در سفرهای زیارتی به‌ویژه حج، ممکن است دردسرساز شود، وسایل الکترونیکی همچون تبلت و لپ‌تاپ است.

همراه داشتن این وسایل اگرچه ممنوعیت ندارند، اما به‌دلیل مباحث امنیتی در فرودگاه جده و مدینه موجب معطلی فرد و حتی کاروان می‌شود، بر همین اساس بهتر است زائران چنین ابزار و وسایلی را همراه نداشته باشند.

همچنین گاهی به‌دلیل امنیتی مسئولان فرودگاه امکان خروج وسایل الکترونیکی به خارج از فرودگاه را به زائران نمی‌دهند، بر همین اساس ممکن است علاوه بر معطلی و بروز مشکل، ابراز و وسایل افراد در فرودگاه مانده و حتی مفقود شود.

علاوه بر این، حمل کالای تجاری از جمله زعفران و سنگ‌های قیمتی و حتی مایعات (عرقیجات و آب) نیز به عربستان ممنوع است. زائران نباید ترشیجات، اسباب‌بازی‌های شبیه سلاح، گازها و اشیای برنده همراه خود داشته باشند. همچنین حمل اقلامی مانند آجیل و تنقلات موجب کُندی بازرسی پلیس می‌شود، بر همین اساس به زائران توصیه می‌شود، حتی‌الامکان از حمل این اقلام خودداری کنند.

به استناد ماده ۱۷ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوبه سال ۱۳۹۵ مجمع تشخیص مصلحت نظام، اگر از زائری انواع مواد مخدر و روان‌گردان به هر میزان کشف شود، ضمن جلوگیری از ادامه سفر و توقیف گذرنامه، وی در مرحله اول به‌مدت یک تا پنج سال و در مرحله دوم پنج تا ۱۵ سال ممنوع‌الخروج از کشور می‌شود.

همچنین ابعاد مصوب چمدان زائران خانه خدا در سال جاری ۶۵.۴۰.۳۰ و ۴۵.۳۵.۲۵ سانتی‌متر است و ساک دستی آن‌ها نیز باید در ابعاد ۳۵.۳۰.۲۰ سانتی‌متر باشد که زائران فقط مجاز به حمل یک ساک دستی کوچک به وزن ۵ کیلوگرم به داخل هواپیما هستند، بر همین اساس باید از آوردن بسته‌های اضافی به فرودگاه و داخل هواپیما خودداری کنند.

به گزارش فارس، امسال ۸۵ هزار و ۲۰۰ نفر از کشورمان به حج تمتع مشرف می‌شوند که اولین گروه زائران ۲۷ تیرماه به حج اعزام خواهند شد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه