مرد نمکی شماره ۴ ثبت ملی شد

سیامک احدی
سیامک احدی یکشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۵
مرد نمکی شماره ۴ ثبت ملی شد

مرد نمکی شماره ۴ سالم‌ترین و کامل‌ترین مومیایی مکشوفه از معدن نمک چهرآباد زنجان ثبت ملی شد.

«یحیی رحمتی» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت:

در جلسه شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی کشور مرد نمکی شماره ۴ که سالم‌ترین و کامل­‌ترین مومیایی مکشوفه از معدن نمک چهرآباد با قدمتی ۲ هزار و ۳۰۰ ساله است، ثبت ملی شد.

رحمتی افزود:

با وجود آسیب‌دیدگی به هنگام مرگ تقریبا بیشتر قسمت‌­های بدن سالم باقی مانده است که شامل مجموعه استخوان‌ها و بافت نرم وی است که بر اثر از دست دادن آب بدن کاملا خشک شده است.

مرد نمکی

وی با اشاره به اینکه این مرد نمکی به هنگام کشف جسد در وضعیت دمر قرار داشت، ادامه داد:

هم‌اکنون این مرد نمکی در موزه مردان نمکی عمارت ذوالفقاری زنجان نگهداری می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت:

دست­‌های مرد نمکی شماره ۴ از ناحیه آرنج خم شده دست چپ روی زمین و دست راست در حالت تقریبا مشت شده بود و پای راست به صورت نیمه باز و پای دیگر جمع شده در زیر شکم قرار داشت.

وی افزود که با وجود شکستگی جمجمه در چند قسمت دلیل مرگ بر اساس تحقیقات انجام یافته فشار بر قفسه سینه و پارگی قلب در نتیجه ریزش تونل‌­ها و ریزش خاک و آوار روی وی بوده است.

رحمتی بیان کرد که بر اساس تحقیقات انجام گرفته مشخص شد این مومیایی طبیعی، پسر جوانی بوده که به هنگام مرگ حدود ۱۶ سال داشته است. قد این مومیایی ۱۷۰ تا ۱۷۵ سانتی‌متر است و بر گوش­‌هایش حلقه‌هایی از جنس نقره دیده می‌شود.

رحمتی با اشاره به اینکه موهای سر مرد نمکی کوتاه و به رنگ خرمایی است یادآور شد:

به همراه این جوان مومیایی‌شده اشیای جالب توجهی نیز کشف شده که یکی از این اشیا چاقوی فلزی با دسته استخوانی است که در غلافی چرمی به کمربند پارچه‌ای او بسته شده است از اشیای دیگر می­‌توان به دو کوزه کوچک سفالی سالم اشاره کرد.

به گفته رحمتی، همچنین طناب­‌های گیاهی، یک مهره کوچک با لعاب آبی، یک پی سوز سالم دودزده، ۱۱۱ تکه سفال و ... نیز همراه این جسد یافت شده است.

رحمتی در پایان در مورد پوشش مرد نمکی گفت:

از ویژگی‌های بسیار مهم این مومیایی طبیعی، لباس کامل است که بر تن او دیده می­‌شود، این لباس از بالا پوشی بلند، یک شلوار و کفش چرمی تشکیل شده است.

مطالب مرتبط:

منبع فارس

دیدگاه