بازگشایی دومین آسمان خراش بلند جهان در چین

زلیخا رحمانیان
زلیخا رحمانیان سه شنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۵
بازگشایی دومین آسمان خراش بلند جهان در چین

دومین ساختمان بلند شگفت‌انگیز دنیا در چین با تأخیر بازگشایی شد. این ساختمان یکی از مراکز مهم تجاری مالی در چین است.

برج شانگهای چین بلندترین آسمان‌خراش چین که پر از ساختمان‌های اداری است، بی‌سروصدا بازگشایی شد. بیش از ۶۰ شرکت فضای اداری خود را در ۱۲۸ طبقه‌ی برج راه‌اندازی می‌کنند. در میان این شرکت‌ها نام برخی از شرکت‌های مالی بزرگ در چین مانند Ant Financial که توسط Jack Ma (مؤسس میلیاردر شرکت Alibaba Group Holding Ltd.’s) تأسیس شده است، به چشم می‌خورد.

بلندترین برج جهان

از سمت چپ مرکز مالی شانگهای، برج شانگهای، برج Jinmao

زیرزمین ساختمان محلی برای خوردن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های بعد از کار است؛ اما نباید انتظار داشت که در این ساختمان ۲٫۴ میلیارد دلاری که گران‌ترین ساختمان در چین است و افتخار دومین ساختمان بلند در جهان را دارد، سریع‌ترین آسانسور جهان و برخی از پیشرفته‌ترین نرم‌افزارهای معماری جهان و فن‌آوری را مشاهده کرد.

چنگ لئو، سخنگوی برج، گفت:

ما می‌خواهیم مشخصات کمتری ارائه دهیم، ما قصد نداریم جشن بازسازی بزرگی برپا کنیم، حتی اگر همه چیز آماده باشد؛ زیرا ما برای عموم مردم بیش‌ازحد در معرض دید قرار گرفته‌ایم.

در اواسط سال ۲۰۱۵، آسمان‌خراش ۶۳۲ متری قرار بود افتتاح شود؛ اما به‌دلیل اندازه و پیچیدگی آن، موجب تأخیر در برقراری مقررات ایمنی آتش‌سوزی ساختمان شد؛ زیرا تاکنون ویژگی‌های چنین ساختمانی  تعریف نشده است. باوجود سرعت سریع رشد چین و فشار برای ایجاد کردن شانگهای به‌عنوان یک مرکز مالی جهانی، این تأخیر وجود داشت.

جیسون بار، استاد اقتصاد دانشگاه Rutgers در نیوجرسی که املاک و مستغلات را بررسی می‌کند، گفت: چین بسیار علاقه‌مند به ارتقا خود در سراسر جهان در آغوش رشد اقتصادی و سرمایه‌داری جهانی است. به‌طور مشخص در این برج نظام اقتصادی و سیاسی چین بسیار قوی و به سبک رژیم سرمایه‌داری غربی است.

مقررات

پیچیدگی برج، با پیچش دوطرفه طراحی شده برای کاهش نفوذ در باد و همچنین آسانسور آتش‌نشانی آن، نشان می‌دهد که مقررات چین در تلاش برای نگه‌داشتن سرعت توسعه فن‌آوری است.

با وجود صنایع فضایی هوایی که به ساخت‌وساز سخت‌افزارهای نظامی و حتی برخی از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های جهان می‌پردازند، متأسفانه سیستم نظارتی چین هنوز از مقررات چند دهه پیش پیروی می‌کند.

دان وینی افسر و عامل اصلی، شرکت طراحی معماری برج گفت:

در طول پروژه ما مجبور به طراحی چیزی بودیم که کد برای آن وجود نداشت؛ بنابراین باید برای آن کد می‌نوشتیم و این باعث شد ما ۷ سال عقب بیفتیم. کدهای جدید شامل استفاده از آسانسور برای تخلیه در اثر آتش‌سوزی بود که اولین بار برای یک ساختمان بلند در چین نوشته می‌شد.

منابع دولتی شهرداری شانگهای، یکی از سرمایه‌گذاران عمده برج می‌گوید:

برج، آوریل در معرض عموم مردم قرار گرفت؛ اما بازگشایی آن به‌دلیل رعایت نکات ایمنی آتش‌نشانی تا ژوئن به تعویق افتاد.

Ant Financial در پایان ماه مارس سه‌طبقه و نیم از این ساختمان را اشغال کرد و بزرگ‌ترین مستأجر در میان ۳۴ طبقه اشغال شده بود. شرکت Allianz SE مونیخ در ماه اوت و شرکت بیمه‌گر Lloyd’s لندن در ماه سپتامبر در آنجا باز شد.

Fitch Ratings Ltd گفت: «دفتر آن‌ها در ماه سپتامبر سال گذشته، حدود ۴ ماه پیش از اعلام مشکل ایمنی ساختمان باز شده است.»

مستأجرهای دیگر شامل شرکت‌های خدمات مالی و شرکت‌های حقوقی‌اند. چنگ گفت: یک هتل لوکس در بالای برج، توسط شرکت تابعه شرکت شانگهای جین جیانگ بین‌المللی (گروه)، قرارداد ولی ممکن است تا سال آینده باز نشود.

این ساختمان که در ارتفاع ۸۲۸ متری از برج خلیفه دبی قرار دارد، ۲.۳۷ میلیون فوت مربع فضای اداری به شانگهای اضافه می‌کند و می‌تواند ۳۴٬۷۶۷ نفر را نگه دارد. مبلغ ۲.۴ میلیارد دلار هزینه صرف ساخت این شرکت شده است و هم‌اکنون با بزرگ‌ترین مرکز تجاری جهانی در نیویورک به ارزش ۳.۹ میلیارد دلار و ۳ میلیون فوت مربع فضای اداری مقایسه می‌شود.

مقامات محتاط

تغيير نگرش نسبت به توسعه شهري و چندين فاجعه بزرگ در چين موجب شده است مقامات نسبت به پروژه‌های با چگالی بالا توجه زیادی داشته باشند. در سال ۲۰۰۹، مرکز فرهنگی تلویزیون پکن پس از آتش‌بازی در طول تعطیلات سال نو چین آتش گرفت. در سال ۲۰۱۰، یک آپارتمان بلند در شانگهای ۵۸ نفر را کشت. یک شب سال نو ۲۰۱۴ میلادی در رودخانه شانگهای، ۳۶ نفر کشته شدند که همه این‌ها موجب بازنگری در شیوه‌های ایمنی شده است.

برج چین

طراحی معماری برج شانگهای

طوفان‌های بلند مانند برج Grenfell در لندن در سال جاری که باعث کشته شدن ده‌ها تن از مردم شد و آتش ۲۰۱۵ شب سال نو میلادی در مرکز شهر دبی، دشواری در تخلیه ساختمان‌های بلند را برجسته کرده است.

طرحی در برج شانگهای به نام فضاهای آزاد وجود دارد؛ این فضای آزاد شفاف بین دیوارهای شیشه‌ای و داخلی باعث ایجاد خطر امنیتی شد که به‌طور بالقوه تبدیل به کانال‌هایی برای آتش‌سوزی می‌شد که می‌توانست کل ساختمان را بسوزاند. یک فضای خالی هوا می‌تواند علتی برای از کنترل خارج شدن آتش باشد. معماران در شانگهای در سیستم برج قفل هوا قرار داده‌اند.

به گفته Gensler، این ساختمان با ظرفیت کامل، ۲ ساعت و ۱۸ دقیقه طول می‌کشد تا تخلیه شود. اگر آسانسورها عملیاتی شوند، ۱ ساعت و ۴۸ دقیقه طول می‌کشد. میله‌های اضطراری بالابر برای جلوگیری از دود و فشارقوی دوگانه پشتیبانی و استفاده می‌شوند.

کاملاً امن

گینسلر وینی گفت: ما به‌دنبال این هستیم که بگوییم اینجا کاملاً امن است. هیچ‌کس نمی‌خواهد خطر هر چیزی را که اشتباه می‌کند بر عهده بگیرد.

بلندترین برج دنیا

نما شیشه‌ای برج شانگهای

Winey گفت: دیوار بیرونی شیشه‌ای Twist در برج شانگهای هرگز در این مقیاس آزمایش نشده و نیاز به نرم‌افزار پیشرفته مدل‌سازی دارد. او گفت که هر یک از بیش از ۲۰،۰۰۰ پانل شیشه‌ای ساخته شده است که باید با استفاده از لیزر دقیق اندازه‌گیری شود و این باعث کاهش سرعت ساخت‌وساز می‌شود.

مطالب مرتبط:

منبع bloomberg

دیدگاه