افتتاح پایگاه ملی «بافت تاریخی استرآباد»

فاطمه رشیدی
فاطمه رشیدی دوشنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۵
افتتاح پایگاه ملی «بافت تاریخی استرآباد»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان از افتتاح پایگاه ملی بافت تاریخی استرآباد (گرگان) به‌عنوان سومین پایگاه ملی استان در هفته آینده خبر داد.

به‌ گزارش از روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان، «ابراهیم کریمی» مدیرکل میراث‌فرهنگی این استان شامگاه یکشنبه ۱۹ آذر ۹۶ در دهمین جلسه کمیسیون گردشگری، خدمات شهری و زیست شهری شورای شهر گرگان اعلام کرد:

در حوزه بافت تاریخی استرآباد (گرگان) به‌دلیل اهمیت و ارزشی که این بافت دارد، بحث ثبت ملی و حفاظتی آن در دستور کار قرار گرفت.

او اضافه کرد:

به پیشنهاد این اداره‌کل برای اجرای مدیریت یکپارچه در مورد بافت تاریخی استرآباد (گرگان) در ذیل کمیته گردشگری گرگان، کمیته تخصصی در این مورد شکل گرفت که اعضای این کمیته شامل کار‌شناسان میراث‌فرهنگی استان، شهرداری، مسکن و شهرسازی، دفتر بهسازی اوقاف، شورای شهر و چند تن از استادان دانشگاه است.

کریمی با بیان این‌که امیدواریم با احیای بافت و مرمت و بهره‌برداری از آن، بافت آبرومندی داشته باشیم، خاطر نشان کرد:

این بافت منحصربه‌فرد است و به‌رغم آن‌که بافت‌های زیادی در کشور در انتظار پایگاه ملی هستند، تمام اعضای کمیته تخصصی سازمان میراث‌فرهنگی به این بافت به عنوان پایگاه ملی رای موافق دادند.

او در ادامه اشاره کرد:

دو هفته قبل پایگاه ملی بافت تاریخی استرآباد (گرگان) با رای اعضای کمیته تخصصی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور به‌تصویب رسید و برنامه ابلاغی بافت به جمع‌بندی رسید.

هفته آینده شاهد افتتاح این پایگاه به عنوان سومین پایگاه ملی استان گلستان خواهیم بود و همچنین یگان حفاظت ویژه این بافت ارزشمند تاریخی نیز برای حفاظت از مواریث گذشتگان راه‌اندازی می‌شود.

کریمی با اشاره به اعتبار تملک بناهای تاریخی در شهرداری افزود:

در شهرداری هزینه‌هایی را که برای تملک بناهای تاریخی وجود دارد باید صرف مرمت بافت و ایجاد بازارچه خرد کرد تا مسیر روشنی برای ما در احیای بافت تاریخی ایجاد کند.

او همچنین در ادامه به برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت در مورد احیای محورهای تاریخی در بافت اشاره کرد و ادامه داد:

اولویت اول اداره‌کل محور نعلبندان به سرچشمه است که برای احیا و مرمت در دست اقدام است.

کریمی در پایان به تملک بناهای تاریخی اشاره کرد و افزود:

تملک بناهای تاریخی در صورتی‌که اعتباری برای مرمت آن وجود ندارد مشکلی را از بافت تاریخی گرگان رفع نخواهد کرد.

اکنون ۳۵ ساختمان در معرض تخریب در بافت تاریخی شناسایی شده که اگر مبلغ تملک آن‌ها برای مرمت اختصاص یابد ۳۳ ساختمان تعمیر خواهد شد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه