بررسی تاسیس شبکه گردشگری در صدا و سیما

فاطمه رشیدی
فاطمه رشیدی سه شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰
بررسی تاسیس شبکه گردشگری در صدا و سیما

کمیته فنی‌ و‌ حقوقی شورای عالی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با موضوع «بررسی تشکیل شبکه گردشگری» در صدا‌ و‌ سیما  به میزبانی سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شده است.

«یحیی نقی‌زاده محجوب» دبیر کمیته فنی و حقوقی شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست کمیته فنی‌ و‌ حقوقی شورای عالی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، با اشاره به اهمیت گردشگری و ضرورت اطلاع‌رسانی و معرفی جاذبه‌های گردشگری و آثار فرهنگی‌تاریخی کشورمان بیان کرد:

آثار ارزشمند فرهنگی‌-تاریخی و نیز جاذبه‌های زیبای گردشگری باید بیش از پیش در سطح داخلی و بین‌المللی معرفی شود.

او افزود:

هدف اصلی از تشکیل این جلسه، ایجاد یک شبکه مستقل به‌نام «شبکه گردشگری» نیست. بلکه هدف مهم استفاده از ظرفیت‌های صدا‌ و‌ سیما در معرفی جاذبه‌های گردشگری و آثار فرهنگی در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی است.

او تصریح کرد:

در ماده هفت قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی آمده است که صدا‌ و‌ سیما در معرفی میراث‌فرهنگی فعالیت داشته باشد. ضمن این که ماده ۲ آئین‌نامه حفاظت از میراث‌فرهنگی نیز بر همکاری صدا‌ و‌ سیما در معرفی آثار تاریخی تأکید دارد.

نقی‌زاده ادامه داد:

این درحالی است که قانون حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع‌دستی نیز در مجلس تصویب شده است که بر اساس این قانون نیز صدا‌و‌سیما موظف به معرفی هنرهای سنتی و صنایع‌دستی ایران است.

او با بیان این که علاقه‌مند به همکاری با صدا و‌ سیما برای معرفی جاذبه‌های گردشگری، آثار فرهنگی‌تاریخی و هنرهای سنتی و صنایع‌دستی هستیم، افزود:

در این خصوص برای همکاری با صدا‌ و‌ سیما کاملا آمادگی داریم.

نقی‌زاده محجوب خاطرنشان کرد:

صدا‌ و سیما می‌تواند با توجه به ظرفیت‌های بسیار زیادی که در کشور وجود دارد، در تولیدفیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌های مختلف خود از این ظرفیت‌ها در هر سه حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استفاده کند.

«محمدرضا شریفی» مدیرکل طرح و هماهنگی تولید سیمای مرکز استان‌های سازمان صدا‌ و‌ سیما نیز در این نشست اعلام کرد:

ما آماده هرگونه همکاری با سازمان میراث‌فرهنگی هستیم و سازمان صدا‌و‌سیما خود علاقه‌مند به همکاری با این سازمان است.

او افزود:

البته موضوع «معرفی جاذبه‌های گردشگری» از دولت سازندگی در سازمان صدا‌ و‌ سیما به صورت جدی مورد توجه قرار گرفت و اکنون در دولت تدبیر و امید این توجه چند برابر شده و حجم برنامه‌های تولیدی در این حوزه بسیار بالا است.

شریفی تصریح کرد:

در حال حاضر برخی از نمایندگی‌های صدا‌ و‌ سیما در شهرها و استان‌های بخش عمده فعالیت‌شان تهیه برنامه در حوزه گردشگری است که به‌عنوان مثال می‌توان به صدا و سیمای کیش اشاره کرد.

مدیرکل طرح و هماهنگی تولید سیمای مرکز استان‌های سازمان صدا‌ و‌ سیما خاطرنشان کرد:

صدا‌ و سیما در حال حاضر با حوزه‌های سه‌گانه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همکاری بسیار خوبی دارد و در تولید برنامه‌های خود با کارشناسان این سه حوزه همکاری می‌کند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه