۵ استان کشور در خطر خشکسالی

فاطمه رشیدی
فاطمه رشیدی دوشنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۵
۵ استان کشور در خطر خشکسالی

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به کاهش بارندگی‌ها و بحران کم آبی در کشور، نسبت به کمبود بارش در بیش از ۴۰ درصد از استان‌های کشور هشدار داد.

رئیس سازمان هواشناسی از کاهش بارندگی‌ها در بعضی از استان‌های کشور خبر داد. «داود پرهیزکار» با بیان این مطلب افزود:

از ابتدای مهرماه تا هفتم آذرماه سال جاری مجموع بارش‌های کشور ۲۱/۶ میلی‌متر بوده که این مقدار در مقایسه با سال گذشته (۶/۱۷ میلی‌متر) حدود ۳۰ درصد افزایش، اما در مقایسه با میانگین بلند مدت بارش‌ها در این بازه زمانی (.۳/۳۲ میلی‌متر) حدود ۳۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گفته وی، آمارها نشان می دهد که در این مدت ۱۷ استان کشور بیشتر از ۴۰ درصد کمبود بارش دارند که در این میان وضعیت بارشی در ۵ استان یزد (با ۸۷ درصد کمبود)، مرکزی (با ۹۰ درصد کمبود)، اصفهان (با ۹۱ درصد کمبود)، خراسان جنوبی (با ۹۲ درصد کمبود) و قم (با ۹۹ درصد کمبود) از بقیه استانها شرایط دشوارتری را داشته‌اند.

وی افزود:

پهنه‌بندی خشکسالی بلند مدت در کل کشور حاکی از درگیر شدن خشکسالی است.

تمامی استان‌ها دست کم با یکی از درجات خشکسالی بلند مدت (خفیف، متوسط، شدید یا بسیار شدید) رو به رو هستند.

وی با بیان این که بررسی خشکسالی بلند مدت ۸۴ ماه کشور تا پایان آبان ماه ۱۳۹۶ بر مبنای شاخص SPEI بیانگر افزایش شدت و وسعت پهنه‌های درگیر با خشکسالی در بسیاری از مناطق کشور است، تصریح کرد:

در مقایسه با خشکسالی‌های کوتاه مدت، بر تعداد و همچنین وسعت مناطق درگیر با این پدیده افزوده شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بارش‌های استان تهران یادآور شد:

استان تهران در سال آبی جدید تا این تاریخ از بارش‌های مناسبی برخوردار نبوده است.

به طوری که از ابتدای مهرماه تا هفتم آذرماه سال جاری مجموع بارش استان تهران میزان ۴/۱۰ میلی‌متر بوده است که این مقدار در مقایسه با سال گذشته (۸/۲۰ میلی‌متر) حدود ۵۰ درصد کاهش و در مقایسه با میانگین بلند مدت بارش در این بازه زمانی ( ۸/۴۱ میلی‌متر) حدود ۷۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور تشریح کرد:

بررسی دمای کشور طی ماه گذشته نشان می‌دهد که آبان امسال همه استان‌ها و به تبع آن کل کشور شاهد افزایش دمای هوا نسبت به بلندمدت خود بودند، به طوری که در مجموع کشور با حدود ۸/۱ درجه سلسیوس گرم‌تر از شرایط طبیعی و بلندمدت بوده است.

به گفته پرهیزکار، در بین استان‌های کشور، استان البرز با ۷/۳ درجه سلسیوس، قزوین و زنجان با ۳/۳ درجه سلسیوس و تهران با ۱/۳ درجه سلسیوس بیشترین انحراف مثبت دمایی از میانگین بلند مدت خود را تجربه کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آخرین وضعیت خشکسالی کشور بیان کرد:

شاخص خشکسالی SPEI برای دوره کوتاه مدت دوازده ماه تا پایان آبان ماه ۱۳۹۶ حاکی از آن است که عمده مناطق کشور با درجات مختلفی از پدیده خشکسالی مواجه است که در برخی از مناطق از شدت بیشتری برخوردار بوده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور خاطرنشان کرد:

علاوه بر پهنه‌های بسیار وسیع خشکسالی خفیف و متوسط در اکثر مناطق کشور، درجه شدید و بسیار شدید آن در مناطقی از استان‌های خوزستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، اصفهان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، رضوی و شمالی، گلستان، گیلان، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی و کرمانشاه مشاهده می‌شود.

وی درباره پیش‌بینی بارش‌ها و دمای هوا برای ماه‌های آتی در سطح کشور تشریح کرد:

پیش‌بینی بارشی کشور در دوره آذر، دی و بهمن ۱۳۹۶ نسبت به میانگین بلند مدت حاکی از آن است که بارش در سطح کشور در محدوده نرمال خواهد بود، اما احتمال بارش بیش از نرمال برای نیمه جنوبی کشور وجود دارد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد:

پیش‌بینی‌های ما در خصوص دمای کشور در طی دوره آذر، دی و بهمن ۱۳۹۶ بیانگر آن است که دمای هوا در مناطق مرکزی و شرقی کشور در محدوه نرمال تا نیم درجه بیش از نرمال خواهد بود.

اما در این مناطق احتمال کاهش دمای هوا به کمتر از نرمال در مقیاس هفتگی تا ماهانه وجود دارد.

این مقام مسئول در سازمان هواشناسی کشور یادآورشد:

در این مدت استان‌های واقع در شمال‌ غرب و غرب کشور افزایش دمای هوا از نیم تا دو درجه نسبت به نرمال را تجربه خواهند کرد و تحلیل های هواشناسی حاکی است دمای کشور تا پایان سال عمدتا متمایل به نا‌هنجاری مثبت است.

اما احتمال وقوع ناهنجاری منفی دما به صورت کوتاه مدت در ماه‌های آذر و دی ماه سال جاری وجود دارد.

مطالب مرتبط:

منبع ایلنا

دیدگاه