بررسی میزان خسارات ناشی از زلزله کرمان زمان بر است

فاطمه رشیدی
فاطمه رشیدی شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۳
بررسی میزان خسارات ناشی از زلزله کرمان زمان بر است

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی کرمان اعلام کرد که در حال حاضر تیم‌های تعیین خسارت وارده به آثار و بناهای تاریخی، در شهرستان‌های کرمان و راور فعال هستند.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمان، «محمود وفایی» مدیرکل میراث‌فرهنگی این استان امروز ۱۱ آذر ۹۶ با بیان این‌که در حال حاضر نمی‌توان میزان دقیقی از خسارات وارده به آثار تاریخی اعلام کرد، افزود:

متأسفانه وقوع زلزله ۶٫۱ ریشتری از یک سو و به دنبال آن پس‌لرزه‌های متعدد بین ۲٬٫۲ تا ۵٫۵ ریشتری از سوی دیگر، این احتمال را به وجود می‌آورد تا هر لحظه بر افزایش خسارات ناشی از زلزله بیفزاید.

وفایی با اشاره به این که در نخستین لحظات زلزله منطقه هجدک راور، تیم‌های نظارتی میراث‌فرهنگی به مناطق مختلف کرمان و راور اعزام شدند، ادامه داد:

در حال حاضر نیز تعدادی قابل توجهی از نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی در مناطق زلزله‌زده حضور دارند و سایر نیروها نیز در حالت آماده‌باش به سر می‌برند.

او با بیان این‌که درصد قابل توجهی از آثار تاریخی استان کرمان در شهرستان‌های کرمان و راور واقع شده‌اند، بیان کرد:

براساس گزارش‌های اولیه، به تعدادی از آثار تاریخی در شهرستان راور آسیب جدی وارد شده و در شهرستان کرمان نیز برخی آثار نیازمند مرمت و بازسازی هستند.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمان با تأکید بر اینکه هنوز زود است در خصوص میزان خسارات وارده ناشی از زلزله دیروز صحبت کرد، افزود:

گستردگی و کثرت بناهای تاریخی در این دو شهرستان باعث شده که کار بررسی و اعلام میزان خسارات زمان‌بر شود.

او از رسانه‌ها خواست اظهارات غیرکارشناسی افراد غیرمسئول درخصوص میزان خسارات احتمالی زلزله اخیر راور را منعکس نکنند و تصریح کرد:

تنها مرجع انعکاس هرگونه خبر و گزارش در خصوص میزان خسارات زلزله اخیر روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمان است.

دیروز نیز مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمان اعلام کرده بود که در اثر زلزله برج تاریخی روستای گزک فرو ریخت و به بیش از ۱۰۰ قنات در مناطق زلزله‌زده بخش کوهساران شهرستان راور آسیب وارد شده است.

همچنین برخی از آن‌ها به‌صورت کامل کور و دچار گرفتگی شده است.

برج تاریخی روستای گزک شهرستان راور نیز فرو ریخت.

او همچنین اعلام کرده بود که احتمالا به ۱۰ تا ۳۵ درصد اکثر بافت‌های تاریخی روستاهای منطقه کوهساران شهرستان راور در استان کرمان آسیب‌های جدی وارد شده است.

در مرکز زلزله بخش کوهساران و شهرستان راور نیز گزارش‌هایی دال بر خسارت به تعدادی ابنیه و‌ کاروانسرا وجود دارد که جزئیات آن در دست بررسی است.

 

مطالب مرتبط:

دیدگاه