تعطیلی موقت فرودگاه بین‌المللی «جزیره بالی» در پی فوران آتشفشان «آگونگ»

فاطمه رشیدی
فاطمه رشیدی دوشنبه، ۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۰
تعطیلی موقت فرودگاه بین‌المللی «جزیره بالی» در پی فوران آتشفشان «آگونگ»

فرودگاه بین‌المللی و داخلی «جزیره بالی» واقع در کشور اندونزی تحت تاثیر دودهای غلیظ حاصل از فوران آتشفشان، تمامی پروازهای خود به مبدا یا مقصد این جزیره را لغو کرده است.

به نقل از وب سایت Russia Today ، احتمال فوران آتشفشان کوه آگونگ در جزیره بالی اندونزی، امروز دوشنبه ۶ آذر ماه ۹۶ باعث شد که مقامات و مسئولان اندونزی به تمامی ساکنین و مسافران هشدار دهند که هر چه سریع‌تر این جزیره را ترک کنند؛ چرا که احتمال دارد این جزیره شاهد یکی از بزرگ‌ترین فوران‌های آتشفشانی در سال‌های اخیر باشد.

بنابر اعلام مقامات رسمی، ۱۰۰ هزار نفر باید این جزیره و مناطق تحت تاثیر کوه آتشفشانی آگونگ را ترک کنند. این در حالی است که تاکنون تنها ۴۰ هزار نفر این جزیره را ترک کرده‌اند.

کوه آتشفشانی آگونگ در شرق جزیره بالی واقع شده است.

این کوه بیش از ۳۰۰۰ متر ارتفاع داشته و آخرین فوران آتشفشان آن به سال ۱۹۶۳ میلادی باز می‌گردد که در آن حداقل ۱۰۰۰ نفر کشته شدند و چندین روستا نیز به طور کلی از بین رفت.

«جزیره بالی» یکی از مناطق توریستی جنوب شرقی آسیا به شمار می‌رود که در سال گذشته بالغ بر ۵ میلیون جهانگرد و توریست از این جزیره بازدید کرده‌اند.

هزاران مسافر و توریست در پی فوران کوه آتشفشان در نزدیکی جزیره بالی اندونزی، در فرودگاه‌های این جزیره گیر افتاده‌اند و برای بازگشت به مقاصد خود با مشکل و اختلال روبه رو شده‌اند.

مقامات این جزیره خطاب به ساکنین و مسافران جزیره بالی اعلام کرده‌اند که باید خانه‌های خود را هرچه سریع‌تر ترک کنند.

به دنبال افزایش دودهای غلیظ حاصل از شروع فوران کوه آتشفشان آگونگ، مقامات مربوطه و مسئولان تمامی پروازهایی که به مبدا یا مقصد این جزیره بودند را لغو کرده‌اند.

هرچند که فعالیت‌های توریستی در جزیره بالی از ماه سپتامبر سال جاری میلادی به دلیل لرزش‌های این کوه آتشفشان و احتمال دوباره فوران آن، مختل شده بود.

برآورد شده است که پرواز بالغ بر ۵۹ هزار مسافر و توریست در فرودگاه بین المللی «نگورارای» در روز دوشنبه صبح لغو شده است و مسافران و توریست‌های بسیاری در پی تشدید دودهای حاصل از فوران کوه آتشفشانی و هشدارهای پی در پی مقامات مسئول، از گیر افتادن در این جزیره بسیار ابراز نگرانی کرده‌اند.

طبق گزارش‌های منتشر شده، بسیاری از آن‌ها به منظور ترک سریع‌تر جزیره در فرودگاه چادر زده‌اند.

مقامات و مسئولان مربوطه، علت لغو تمامی پروازهای فرودگاه این جزیره را دودهای غلیظ حاصل از فوران آتشفشان توصیف کرده‌اند و در تشریح این موضوع بیان کرده‌اند که این دودها موجب ایجاد مشکل برای موتور هواپیما می‌شود و پرواز در این وضعیت، بسیار خطرآفرین است و طبق قوانین بین‌المللی، اجازه پرواز به هواپیماها داده نمی‌شود.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه