رایگان شدن استفاده از اتوبوس های شهری یزد

سیامک احدی
سیامک احدی یکشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۰
رایگان شدن استفاده از اتوبوس های شهری یزد

به منظور کاهش مشکلات ترافیک، طرح رایگان شدن استفاده از اتوبوس‌های شهری به کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر یزد ارائه می‌شود.

«محمدرضا شفیعی» رییس سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری یزد اعلام کرد:

طرح رایگان شدن استفاده از اتوبوس‌های شهر یزد پس از واکاوی، بررسی و کارشناسی راهکارهای قانونی اجرایی شدن طرح در قالب لایحه پیشنهادی از سوی سازمان و شهردار محترم در صحن اصلی شورای شهر یزد ارائه می‌شود.

شفیعی گفت:

چنانچه لایحه مورد نظر پس از دفاع در صحن شورای شهر، رای موردنیاز را کسب کند و گامی به سوی اجرایی شدن بردارد، می‌توان عنوان کرد که یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان حمل و نقل شهرداری یزد محقق شده است.

این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد که با اجرایی شدن این طرح و استقبال بیشتر شهروندان از این خدمات و تردد کمتر خودروهای تک‌سرنشین در شهر، یکی از عمده‌ترین مشکلات شهر یزد که مسئله ترافیک است، خود به خود برطرف شود. همچنین مسافران با اجرای این طرح می‌توانند نسبت به برنامه‌ریزی و استفاده مطلوب‌تر از وقت و زمان گرانبهای خود مدیریت بهتری داشته باشند.

این مسئول در این باره تصریح کرد:

رایگان شدن سفرهای شهری با اتوبوس از هدر رفتن وقت و زمان شهروندان برای خرید یا شارژ کارت بلیط شهروندی جلوگیری می‌کند، همچنین مانع از ترافیک مسافر در هنگام پیاده و سوار شدن که باید از طریق تماس کارت خود به دستگاه کارت‌خوان، هزینه سفر درون شهری خود را نیز پرداخت کند، خواهد شد و همین اتفاقات ساده ولی مهم، در کنار هم باعث ایجاد سرعت، دقت و اطمینان مردم به مجموعه ناوگان حمل‌ و نقل شهری می‌شود.

شفیعی گفت:

امیدواریم با اجرای این طرح شاهد استقبال بیشتر شهروندان از وسایل حمل و نقل عمومی و به دنبال آن کاهش مشکلات ناشی از آلودگی‌های صوتی، هوا، محیط زیستی و بهداشتی و همچنین صرفه‌جویی زمانی در شهر یزد باشیم.

رییس سازمان حمل و نقل بار و مسافر یزد به دشواری‌های بعد ابلاغ اجرای شدن این طرح نیز اشاره کرد و گفت:

قطعاً هزینه‌ای که می‌بایست این سازمان یا بهتر بگویم شهرداری یزد در برابر اجرای طرح تامین و به بخش خصوصی پرداخت کند، چشم‌گیر خواهد بود؛ چرا که در حال حاضر ماهانه حقوق کلیه رانندگان اتوبوس‌های شهری مبلغی بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان است که باید به آن هزینه جاری اتوبوس‌ها که آن نیز حدود ۷ میلیون تومان است را نیز اضافه کرد که تامین این هزینه‌ها، پس از رایگان شدن، خود بار مالی اضافه‌ای را بر شهرداری یزد متحمل خواهد کرد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه