ایران برای لغو ویزا هدفمند می‌شود

سیامک احدی
سیامک احدی دوشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۵
ایران برای لغو ویزا هدفمند می‌شود

به گفته رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری‌، پروژه لغو ویزای ایران هدفمند می‌شود و تمرکز روی کشورهایی خواهد بود که لغو ویزا با آن‌ها به ورود بیشتر گردشگر منجر شود.

«علی‌اصغر مونسان» رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری‌ گفت:

ما خیلی گیرِ داستان لغو روادید ایران نیستیم، چون خوشبختانه در حال حاضر برای اتباع ۱۸۰ کشور، ویزای فرودگاهی با اعتبار ۹۰ روز صادر می‌شود؛ اما معمولا لغو ویزا امتیازی است که به جریان گردشگری کمک می‌کند.

مونسان افزود که لغو ویزا باید هدفمند انجام شود، چون بعضی وقت‌ها این کار به نفع ما نیست و باعث خروج بیشتر گردشگر و مسافر از کشور می‌شود؛ به هر حال لغو ویزا، سیاستی متقابل است. ما باید نخست کشورهای هدف‌مان را تشخیص دهیم و به شکلی سیاست‌گذاری کنیم که این موضوع برای ما برد-برد باشد، نه این‌که لغو ویزا انجام دهیم و خروج بیشتر گردشگر از کشور را موجب شویم.

مونسان تاکید کرد:

اگر لغو ویزا هدفمند باشد به رونق گردشگری کمک می‌کند.

رژیم لغو ویزا از دولت نهم مطرح شد؛ پیشنهاد نخست، اجرای سیاست متقابل با ۶۰ کشور بود که هیچ‌وقت نامشان مشخص نشد و این پروژه تحت تاثیر شرایط سیاسی ایران که مخالفانی هم در داخل داشت، هیچ‌گاه اجرا نشد، تا این‌که در اوایل دولت نهم، پروژه ویزای فرودگاهی که وزارت خارجه از آن به عنوان «برادر لغو ویزا» یاد می‌کرد، با افزایش اعتبار تا ۳۰ روز که بعدها به ۹۰ روز رسید، خیلی جدی اجرا شد.

با این حال سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در هر دوره‌ی مدیریتی صرفا آماری از کشورهایی داده که برای لغو ویزا با آن‌ها تمایل داشته است؛ کشورهایی که نامشان مشخص نشده؛ اما اشاره شده که بیشتر در زمره‌ی همسایگان ایران یا آن‌هایی که تحت تاثیر روابط خاص سیاسی و اقتصادی تمایل‌های دو جانبه‌ای وجود دارد، بوده‌اند؛ اما حالا این سازمان با چرخش نسبی در سیاست‌هایش، تصمیم گرفته روی کشورهایی متمرکز شود که در ورود گردشگر تاثیرگذارترند.

در سال‌های گذشته لغو با برخی کشورها و یا تسهیل ویزا برای اتباع ایرانی از سوی برخی دیگر، از جمله مالزی، گرجستان، ارمنستان، روسیه و از دیرباز ترکیه و به تازگی صربستان بیشتر به خروج گردشگر به سمت این کشورها منجر شده است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه