مسجد جامع اردستان در نوبت ثبت جهانی یونسکو قرار گرفت

سیامک احدی
سیامک احدی یکشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۶
مسجد جامع اردستان در نوبت ثبت جهانی یونسکو قرار گرفت

پرونده درخواست ثبت جهانی مسجد جامع شهرستان اردستان استان اصفهان در یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) پذیرفته شد.

مسجد جامع اردستان بنایی تاریخی در شهر اردستان واقع در شمال استان اصفهان است. معمار بنا استاد محمود اصفهانی است. این مسجد در مرکز محله محال اردستان واقع شده و از کهن‌ترین مساجد ایران است که نخستین مسجد دوطبقه تاریخ اسلام و دومین مسجد چهار ایوانی جهان اسلام است که در دوره سلجوقی ایجاد شده است.

این مسجد قبلا آتشکده یا معبد بوده است و هلاکوی مغول در قرن ۷ هجری قمری به قتل و غارت ساکنان شهر پرداخت و آن را به‌صورت نیمه ویران درآورد و باید گفت مسجد اولیه با فرم شبستانی، دارای صحن مرکزی (میانسرا)، شبستان‌های ستون‌دار در ۴ سمت حیاط، دیوار خشتی محصور کننده و سر در بوده است.

«علیرضا غیور» فرماندار اردستان گفت:

این بنا شامل آب‌انبار، کاروان‌سرا، بازارچه، حسینیه، حمام و مدرسه علوم دینی نخستین مسجد ۲ طبقه و دومین مسجد چهار ایوانی جهان اسلام است که در سال ۵۵۳ هجری قمری بنا شده و در سال ۱۳۱۱ خورشیدی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مسجد جامع اردستان

غیور افزود:

این مسجد چهار دوره تاریخی ساسانیان، آل بویه، سلجوقی و صفویه را به خود دیده و به فرمان ابوطاهر حسین ابن غالی بن احمد و به دست استاد محمود اصفهانی بنا شده و ساز‌های آن از آجر، گچ، خشت و چوب است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان نیز در این زمینه گفت:

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به استناد پژوهش‌ها این مسجد را واجد شرایط ثبت جهانی دانست و پس از به روز‌رسانی طرح مطالعات آن در سال ۱۳۹۲ به‌عنوان یک اثر جهانی به یونسکو پیشنهاد شد.

مسجد جامع اردستان

وی بیان کرد که یونسکو با پیگیری‌های صورت گرفته در سال جاری، مسجد جامع اردستان را در نوبت ثبت جهانی اعلام کرده و در آینده نزدیک ارزیاب‌های آن‌ها از این بنا بازدید خواهند کرد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه