نمایش آثار تاریخی کره جنوبی در موزه ملی ایران

سیامک احدی
سیامک احدی یکشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۱
نمایش آثار تاریخی کره جنوبی در موزه ملی ایران

نمایشگاهی با بیش از ۱۴۴ شی تاریخی و نفیس از کره جنوبی با نام «سیلا و پارس: خاطره مشترک» به‌زودی در موزه ملی ایران به نمایش در می‌آید.

قرار است نمایشگاهی از ۱۴۴ اثر تاریخی که از کاوش‌هایی که در شهر جهانی «کیان‌جو» کره جنوبی انجام شده، به دست آمده است، در موزه ملی ایران برپا شود.

«سیلا و پارس: یک خاطره مشترک» عنوان این نمایشگاه است که از روز شنبه ۱۳ آبان در موزه ملی ایران برپا شود و به‌مدت ۴۱ روز ادامه یابد.

بعد از نمایش «منشور کوروش» در ایران و حضور چند ماهه «پنه‌لوپه»ها از ایتالیا در موزه ملی ایران و همچنین نمایش ۱۰۳ اثر نفیس موزه تاریخ ارمنستان در این موزه، این چهارمین مجموعه‌ی تاریخیِ خارجی است که در موزه ملی ایران به نمایش در می‌آید.

«جبرئیل نوکنده» مدیرکل موزه ملی ایران، درباره‌ی برگزاری این نمایشگاه با تایید بر اینکه آثار موزه یک‌شنبه ۳۰ مهر به ایران رسید، گفت:

به‌دنبال حضور رئیس‌جمهوری سابق کره در موزه ملی ایران در سال گذشته و مطرح شدن پیشنهاد برگزاری نمایشگاهی از سوی ایران در آن کشور، اعلام کردیم که پیش از این ایران در کره‌ی جنوبی نمایشگاهی را برگزار کرده و بهتر است نخست نمایشگاهی از سوی کره جنوبی در ایران برگزار شود، یک روز بعد از این حضور، نمایندگانی از کره جنوبی با حضور در موزه‌ی ملی ایران این اتفاق را پیگیری کردند تا امروز که در حال چیدمان آثار کره جنوبی در موزه ملی ایران هستیم.

سیلا در فرهنگ کره به‌معنای به‌معنای سرزمینی است پربرکت که برکتش را در تمام قلمرو حاکمیت خود گسترش می‌دهد.

نوکنده افزود:

آثاری که از کره جنوبی به ایران فرستاده شده‌اند، در تاریخ کره متعلق به قرن چهارم تا نهم میلادی و هم‌دوره با تاریخ ایران دوره ساسانی تا پایان آل بویه است.

به گفته‌ وی، در این دوره‌ی تاریخی از نظر زمانی، ایران و کره‌ی جنوبی از راه دریا و از طریق تجارت دریایی و جاده ابریشم با یکدیگر ارتباط داشته‌اند.

او با اشاره به وجود مجسمه‌های سنگی در تدفین‌های به دست آمده در این بخش از کشور کره، بیان می‌کند:

برخی پژوهشگران کره‌ای حتی این مجسمه‌ها را «مجسمه‌های پارس» می‌نامند، از سوی دیگر در تدفین‌ها علاوه بر کشور کره، در ژاپن نیز اشیایی به دست امده که آن‌ها را شیشه‌های چکشی دوره ساسانی می‌نامیم. به‌گونه‌ای که فکر می‌کنیم این آثار روز گذشته از گیلان به دست آمده‌اند، آن‌ها را می‌توانیم به‌راحتی تشخیص دهیم.

وی ادامه داد:

در میان این آثار اشیای زرین و نفایس ملی و غیر ملی کره نیز وجود دارد، اما با توجه به محدودیت زمانی کشور کره، این آثار باید تا قبل از پایان سال میلادی به کره برگردانده شود، بنابراین مدت زمان نمایش این آثار تا ۲۴ آذرماه است.

مدیرکل موزه ملی ایران گفت:

این نمایشگاه قرار است فقط آثار تاریخی کره جنوبی از یک دوره تاریخی خاص را نمایش دهد و قرار است ایران نیز نمایشگاهی در حدود سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ در کره جنوبی برگزار کند.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه