۲۷ آثر تاریخی ایران در انتظار ثبت در یونسکو

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
۲۷ آثر تاریخی ایران در انتظار ثبت در یونسکو

تعدادی از آثار فرهنگی، طبیعی ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو در حال بررسی شدن است.

چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو در حالی از دو روز پیش (یکشنبه ۲۰ تیر) آغاز شده که کشورهای گوناگون از سراسر جهان در تلاش‌اند به تعداد آثار خود در فهرست میراث جهانی یونسکو بیفزایند.

در این نشست که از تاریخ ۱۰ جولای آغاز شده و تا ۲۰ جولای (۳۰ تیر) ادامه خواهد داشت، اعضای کمیته علاوه بر بررسی شرایط اضافه شدن ۲۷ اثر طبیعی، فرهنگی و ترکیبی جدید به فهرست میراث جهانی یونسکو، شرایط حفظ و نگهداری ۱۰۸ اثر از پیش ثبت شده و همچنین ۲۸ اثر موجود در فهرست آثار در معرض خطر یونسکو را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند.

دشت لوت ایران یکی از محوطه‌های طبیعی است که به‌همراه ۸ محوطه دیگر از کشورهای چین، کانادا، فرانسه، مکزیک، تایلند، ترکمنستان، سودان و یک محوطه مشترک بین کشورهای قرقیزستان، قزاقستان و ازبکستان برای ثبت در فهرست میراث طبیعی جهانی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بررسی قنات‌های ایرانی نیز به‌عنوان یک اثر فرهنگی برای ثبت جهانی در کنار ۱۳ اثر دیگر از کشورهایی چون برزیل، یونان، ترکیه، اسپانیا، پاناما، هند؛ در دستور کار چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

کشورهای کانادا، چاد، هند و عراق نیز هرکدام یک اثر ترکیبی (طبیعی، فرهنگی) برای ثبت جهانی ارائه داده‌اند.

به گفته‌ محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری احتمالا ۲۴ و ۲۵ تیرماه  پرونده‌های ایران در یونسکو بررسی می‌شوند که در صورت بروز این اتفاق،  تعداد آثار ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی به  ۲۰ اثر در فهرست میراث فرهنگی و تاریخی و یک اثر در فهرست میراث طبیعی می‌رسد.

 

 

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه