تعداد گردشگران ترکیه به کمترین میزان در طول ۱۷ سال گذشته رسیده است

سعید میرزاپور | یکشنبه, ۹ خرداد ۹۵ ساعت ۱۵:۴۵

ترکیه یکی از کشور‌های منطقه است که سالانه گردشگران زیادی را میزبانی می‌کند. اما به‌دلیل مشکلات امنیتی اخیر در زمینه بمب‌گذاری و کشته شدن گردشگران، میزان مسافرانی که به این کشور سفر می‌کردند کاهش شدیدی به خود دیده و این کاهش در طول ۱۷ سال گذشته بی‌سابقه است. همراه کجارو باشید. 

بر اساس اطلاعات منتشر شده، در ماه آوریل تعداد گردشگرانی که به ترکیه سفر کردند ۲۸ درصد کاهش یافته است. عواملی نظیر وجود تنش با روسیه و نگرانی‌های امنیتی در خصوص بمب گذاری دلایل این موضوع هستند. البته باید توجه داشت که چنین کاهشی در طول ۱۷ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. کاهش میزان گردشگران برای اقتصاد این کشور مشکل آفرین است و دلیل این موضوع نیز کاهش صادرات و سرمایه‌گذاری‌های خصوصی است. برخی از اقتصادانان پیش‌بینی می‌کنند که درآمد ترکیه از صنعت گردشگری به ۸ میلیارد دلار یا یک چهارم فعلی خواهد رسید. این میزان حدود یک درصد از تولید ناخالص ملی را شامل می‌شود.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که سالانه از ماه مه تا اوت گردشگران زیادی به ترکیه می‌آیند و سواحل جنوبی این کشور محبوبیت زیادی دارد، اما احتمالا امسال شاهد گردشگران کمتری در این فصل خواهیم بود.

دنیز چیچک، اقتصادان Finansbank در این خصوص می‌گوید:

در حال حاضر به فصل سفر نزدیک می‌شویم و کاهش آمار حضور گردشگران نیز مشهودتر می‌ّشود.

در ماه آوریل میزان حضور گردشگران در ترکیه ۲۸.۰۷ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و تنها ۱.۷۵ میلیون نفر به ترکیه سفر کرده‌اند. این کاهش حضور گردشگران از سال ۱۹۹۹ تاکنون بی‌سابقه بوده است. لازم به ذکر است که در سال ۱۹۹۹ حزب کارگران کردستان (PKK)، عملیات بمب‌گذاری را آغاز کرده بودند و پس از دستگیری رهبر این گروه با نام عبدالله اوجالان، به گردشگران هشدار دادند تا از این کشور دوری کنند.

استانبول

با وجود اینکه کاهش زیادی را در زمینه ورود گردشگران به ترکیه شاهد هستیم، این میزان در زمینه حضور گردشگران روسی در ترکیه بسیار چشمگیرتر است و تا ۸۰ درصد کاهش پیدا کرده است. گردشگران روسی بعد از آلمان بزرگترین گروه مسافران ترکیه را شامل می‌شوند که این روند از سال گذشته، در جریان حمله به هواپیمای جنگی روسیه کاهش شدیدی داشته است. البته یک سوم از میزان گردشگران آلمانی هم که به ترکیه سفر می‌کردند کاهش یافته است.

دنیز چیچک می‌گوید:

کاهش شدید توریست در ترکیه محدود به گردشگران روس نمی‌شود و این کاهش مربوط به تمام شرکای گردشگری ترکیه است.

مشکلات اقتصادی

کاهش میزان گردشگران موضوعی است که دولت ترکیه را دچار مشکل کرده و این کشور سعی دارد توجه سرمایه‌گذاران را جلب کند. بسیاری از احساسات نگران مشکلات امنیتی و افزایش قدرت رئیس‌جمهوری، طیب اردوغان هستند. با وجود تغییرات هفته گذشته دولت ترکیه در خصوص نخست وزیر این کشور، همچنان نگرانی‌های زیادی (برای سرمایه‌گذاران و گردشگران) وجود دارد.

ترکیه امسال چندین بمب‌گذاری را تجربه کرد که دو مورد از آن‌ها در شهر استانبول که یکی از بزرگ‌ترین شهر‌های ترکیه و مرکز گردشگری-مذهبی آن است اتفاق افتاد. ماه ژانویه بود که در مرکز تاریخی شهر یک بمب انتحاری منفجر شد و در جریان آن ۱۲ گردشگر آلمانی کشته شدند. در ماه مارس نیز یک گردشگر ایرانی در بازار استانبول در جریان انفجار تروریستی کشته شد.

پ‌ک‌ک یک گروه مبارز کرد است که مسئولیت انفجار‌ ماه جاری ترکیه را برعهده گرفته است. در جریان این بمب‌گذاری ۷ تن کشته شدند. البته این گروه مسئول بمب‌گذاری دیگری نیز بود که در جریان آن ۶۶ نفر جانشان را از دست دادند.

حال اگر تنش با روسیه و بمب‌گذاری را ادامه پیدا نکند، ترکیه باید مدت زیادی منتظر بماند تا بلکه روند حضور گردشگران در این کشور صعودی شود. نظر شما در این خصوص چیست؟

مطالب مرتبط:

منبع reuters

دیدگاه