بهترین زمان سفر به برزیل با توجه به علائق دوستداران سافاری (قسمت دوم)

مریم اصلانی
مریم اصلانی شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۰
بهترین زمان سفر به برزیل با توجه به علائق دوستداران سافاری (قسمت دوم)

گشت‌وگذار در برزیل جذابیت‌های بیشماری برای علاقه‌مندان سافاری دارد، البته این جذابیت دو چندان خواهد بود اگر از قبل، اهداف خود را از این سفر مشخص کرده باشید.

برزیل به‌دلیل نوع آب و هوا و شرایط اقلیمی، دارای شرایطی خاص به‌ویژه برای عاشقان سافاری است. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم پیش از سفر به این کشور جادویی، هدف واقعی خود را از مسافرت مشخص کنید. اینکه دوست دارید به تماشای حیوانات و بازدید طبیعت بروید؟ اوقات خوشی را در سواحل دلفریب بگذرانید؟ یا در کارناوال و فستیوال‌ های متعدد شرکت کنید؟

در ادامه همراه ما باشید تا اندکی بیشتر با ویژگی ماه‌های مختلف سال در برزیل آشنا شویم.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

ماه‌های آوریل و می از جمله اوقاتی هستند که برزیل رفته رفته روی خوش‌تری از خود را به طبیعت دوستان و عاشقان تجربه سافاری و ماجراجویی نشان می‌دهد. دمای بالای حاکم در ماه‌های گرم و تابستانی سال رفته رفته کاهش پیدا کرده و مسافرت را به‌ویژه برای آن دسته که از گرما بیزارند، دلپذیرتر می‌کند. در اعماق جنگل های آمازن و نیز تالاب پانتانال، البته هنوز فصل باران‌های موسمی برقرار است و این مسئله باعث شده تا همچنان از منظر تماشای حیات وحش، اوقات خوبی در انتظار سافاری دوستان نباشد.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

در آمازون فصل باران‌های موسمی از ماه دسامبر آغاز شده و تا ماه می ادامه دارد، اما با این وجود هنوز چیزهای متعددی برای تجربه کردن وجود دارد. مسافران می‌توانند در میان جنگل‌های سرسبز به گشت‌وگذار پرداخته و به‌ویژه در میان درختانی که در میان آب رودخانه جاخوش کرده‌اند، به قایق سواری بپردازند، هرچند به‌دلیل وجود این همه آب دردسترس، اکثر حیوانات ساکن جنگل زیاد آفتابی نشده و در معرض دید بازدیدکنندگان ظاهر نمی‌شوند. اما آسمانه هنوز هم جولانگاه ساکنان همیشگی خود است.

بالاتر از تنه‌های فرورفته در آب، تاج درختان یا همان آسمانه‌ی باشکوه مأمن هزاران گونه از پرندگان رنگارنگ و خوش رنگ و لعابی است که چشم بازدیدکنندگان را خیره خود می‌کنند. از سوی دیگر رودخانه آمازون هنوز هم بابت حضور دلفین‌های صورتی به خود می‌بالد. از سوی دیگر این زمان از سال موعد خوبی برای تماشای جگوارها روی شاخ و برگ درختان است که تا زمان پایین رفتن آب و خشک شدن کف جنگل، همچنان درختان را به‌عنوان محل عبور و مرور و زندگی خود انتخاب کرده‌اند.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

در تالاب پانتانال، فصل بارانی از ماه دسامبر آغاز شده و تا ماه مارس ادامه دارد و بعد از آن از ماه می تا اکتبر زمان فصل خشک سال از راه می‌رسد. با این حساب آوریل بین این دو فصل واقع شده و حال و هوای خاصی دارد، به این معنا که آب و هوا و حیات وحش غیرقابل پیش‌بینی بوده و نمی‌توان به برنامه‌ریزی‌های جاری اعتماد کرده و هر لحظه باید در انتظار غافلگیری بود. اکنون زمین‌ آرام آرام خشک می‌شود. یعنی علی‌رغم شرجی بودن هوا، حیات وحش شروع به نمایان کردن خود می‌کند. از سوی دیگر حیوانات آبزی این منطقه همچون سوسمار و مارهای آناکوندا حتی در این فصل هم به‌خوبی قابل‌مشاهده هستند. هرچند اگر دلیل اصلی سفر شما به این منطقه تماشای حیات وحش است، پیشنهاد می‌کنیم فعلا دست نگه دارید.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

آبشار ایگواسو باز هم در این ایام از سال از آن تب و تاب و قدرت فاصله بیشتری گرفته، اما همچنان تماشای مناظر اطراف و عبور از مسیرهای تعبیه شده در اطراف آبشار شگفت‌انگیز و تماشایی است. به همین خاطر ماه آوریل برای آن دسته که با هدف بازدید از آبشار به برزیل سفر می‌کنند، یکی از بهترین اوقات سال است. از سوی دیگر هم طبیعت و هم حیات وحش پیرامون این جاذبه طبیعی، تماشایی و قابل‌توجه بوده و بهترین موقع برای عکاسی کردن از آبشار و طبیعت منطقه است. توجه کنید که کشور همسایه یعنی آرژانتین نیز از این حیث مقصدی ایدئال است، چراکه مسیرهای بسیاری نیز در سمت آرژانتینی آبشار تعبیه شده و پذیرای گردشگران است.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

کشور پهناور برزیل هنوز هم سواحل و شهرهای جذابی دارد که باز هم ماه آوریل را برای گردشگران خاطره‌انگیز می‌کنند. البته هوا اکنون اندکی سردتر شده و فصل کارناوال‌ها نیز به پایان رسیده است، زمانی که اغلب شهرها و سواحل تاحدودی خلوت‌تر از سابق بوده و برای آن دسته که در پی گشت و گذاری توأم با آرامش هستند، زمان خوبی برای مسافرت است.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

اما بعد از آوریل یکی از بهترین ماه‌ها برای سفر از راه می‌رسد: ماه می آغاز فصل خشک سال در تالاب پانتانال است که به‌معنای درخشش دوباره حیات وحش بی‌نظیر کشور برزیل است. در این زمان از سال دما در شهر ریو چیزی در حدود ۲۵ درجه، در اطراف آبشار در حدود ۲۴ و در آمازون ۳۱ درجه است، یعنی درمجموع دمای هوا در بیشتر نقاط دیدنی این کشور زیر ۳۱ درجه است. از سوی دیگر سطح آب فروکش کرده، پس حیوانات در جست‌و‌جوی منابع آبی این سو و آن سو رفته و بیشتر در معرض دید قرار دارند.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

هرچند برای سافاری دوستان تالاب پانتانال، این فقط یک دست گرمی است، چراکه از ژوئن تا اکتبر فصل طلایی حیات وحش این منطقه از راه می‌رسد. اکنون اما خیل عظیم ماهی، پرندگان رنگارنگ و البته حشرات در این منطقه به وضوح قابل‌مشاهده‌اند و در کنار حیواناتی همچون سوسمار و آناکوندا، اکنون جگوارها نیز دیگر بار قدم روی سطح جنگل گذاشته و حضور خود را نشان می‌دهند. جنگل‌های آمازون هنوز هم مرطوبند؛ اما همچنان پذیرای گردشگرانی هستند که هم به‌وسیله قایق و هم کایاک در میان مسیرهای آبی آن به گشت‌وگذار می‌پردازند.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

ماه ژوئن یکی از خشک‌ترین ایام سال در تالاب پانتانال و نیز بهترین اوقات سال برای تماشای حیات وحش است. اکنون حیوانات در کناره‌های رودخانه و دیگر منابع آبی به کرات مشاهده می‌شوند، تنها کافی است با یک راهنمای خبره، سفری حیرت‌انگیز در طبیعت این منطقه داشته باشید تا در صورت خوش شانسی به تماشای جگوار و کاپی بارا، سمورهای آبی و سوسمارها بنشینید. طوطی‌های ماکائو، توکان، منقار قاشقی‌، لک‌لک و دیگر پرندگان گرمسیری نیز در این ایام حضوری پررنگ دارند. اسب‌سواری در میان تالاب از دیگر فعالیت‌های مفرح این ایام است.

همسو با تالاب، آمازون هم وارد فصل خشک سال شده است، هرچند این مسئله باعث شده تا شماری از فعالیت‌های تفریحی مختص فصول مرطوب سال، برای مدتی از دسترس خارج شوند، مثلا قایق سواری در میان جنگل. البته نگران نباشید، اکنون به‌جای قایق می‌توان به اسب‌سواری، راهپیمایی یا ماشین سواری پرداخت.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

اکنون شهر ریو روزهای خنک‌تری را سپری می‌کند، لذا بهترین زمان سال برای بازدید از این شهر پرهیاهو است که اکنون طراوت و خنکی خاصی دارد. حد واسط سواحل ریو و «Ilha Grande»، منطقه‌ای موسوم به «کاستاورده» (Costa Verde) واقع شده که به‌معنای «ساحل سبز» است و این زمان ازسال بهترین موقع برای گشت‌وگذار در این منطقه و گشت‌وگذار در کوهستان «Sugar Loaf»، بازدید از مجسمه عیسی مسیح و نیز باغ‌های گیاه‌شناسی باشکوه شهر ریو است. همچنین غواصی کردن در میان آب‌های کم‌عمق، استراحت در سواحل و خیابان‌گردی از دیگر فعالیت‌های مفرح این ایام است. حتی می‌توان به بازدید جنگل‌های بارانی در جزایر داخلی رفته یا با قایق به گشت‌وگذار در جزایر بکر و سواحل دست نخورده و زیبای این منطقه بروید. اگرچه در این ایام از سال شاهد بارش‌های مقطعی و پراکنده هستیم، اما خوشبختانه هنوز هم می‌توان آسوده خاطر به طبیعت‌گردی پرداخت.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

ماه ژوئیه علاوه بر تمامی امتیازات مثبت ماه ژوئن، بهترین زمان برای بازدید از شهرهای مستعمراتی این منطقه، تفریحگاه‌های لوکس و مجلل و نیز سواحل معروف برزیل است. اکنون تالاب پانتانال برای دوست‌داران حیات وحش بهشتی وصف‌ناپذیر است؛ زمانی که می‌توان حتی جگوارها را حین بازی یا جنگیدن با یکدیگر مشاهده کرد. در صورت خوش شانسی، بازدیدکنندگان شاید حتی موفق به تماشای شنا کردن آن‌ها در پایین دست رودخانه‌ها هم شوند. ماهیگیری دیگر فعالیت مفرح این ایام است که ممکن است با شکار پیرانا جذابیتی دوچندان پیدا کند. به‌دلیل خشکی زمین هنوز هم اسب‌سواری، پیاده‌روی و ماشین سواری در فهرست فعالیت‌های جاری این منطقه وجود دارند.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

آمازون اگرچه خشک، اما بسیار گرم است. حیات وحش این منطقه این روزها شاهد حضور کاپی‌بارا، آناکوندا، تنبل، سمورهای آبی،شیرطلایی تامارین، دلفین صورتی و بسیاری دیگر از جانوران است. در واقع در این ایام بیش از ۱.۵۰۰ گونه از پرندگان در این منطقه حضور دارند. کشتی‌های کروز رودخانه آمازون دیگر فعالیت تفریح این منطقه است که البته شماری از انواع لوکس آن‌ها امکانات قابل‌توجهی را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. کایاک سواری، شنا در اطراف دلفین‌های صورتی، شیرجه و راهپیمایی از دیگر فعالیت‌های مفرح این منطقه است.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

با فرارسیدن ماه اوت، نیلوفرهای آبی غول پیکر روی سطح تالاب پانتانال به گل می‌نشینند؛ در حالی که مارهای آناکوندا در زیر آن‌ها در رفت و آمدند، جگوارها از رودخانه آب می‌نوشند، سوسمار و کاپی‌باراها نیز این گوشه و آن گوشه حمام آفتاب می‌گیرند، آن هم‌زمانی که دسته دسته لک‌لک‌ها برفراز سرشان به پرواز درآمده‌اند. کلا گویی نوعی آرامش و رخوت برحیات وحشت تالاب سایه افکنده است. همین حالت بر منطقه آمازون و جنگل‌های انبوه بارانی نیز حکمفرما است، هرچند دمای هوا در این منطقه بالاتر و باراش باران نیز بیشتر است. البته با توجه به تراکم پوشش گیاهی، مشاهده حیوانات در جنگل نسبت به تالاب با دشواری‌های بیشتری همراه است، اما کایاک سواری و شنا در رودخانه آمازون به‌همراه بازدید شبانه از جنگل و شکار ماهی پیرانا همچنان برقرار بوده و اسباب سرگرم کردن مسافران را فراهم می‌کند. به‌طور کلی، اوت، ماه خوبی برای ترکیب حیات وحش، استراحت در سواحل و گشت‌وگذار در شهرها است.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

اما با فرا رسیدن ماه سپتامبر موعد بهار شهر ریو نیز از راه می‌رسد، هوا اندکی رو به گرمی می‌گذارد و مسافران می‌توانند از این هوای دلپذیر نهایت استفاده را برده و به بازدید تمامی جاذبه‌های شهر بروند. تالاب نیز در این زمان شاهد رفت و آمد بیشتر حیواناتی همچون مورچه خوار، کاپی بارا، جگوار و البته طوطی‌های ماکائو است. در این میان اکتبر طلایی‌ترین زمان سال برای بازدید حیات وحش غنی برزیل است، هرچند بعد از روزهایی دلپذیر و آسمان پاک و آبی، با فرا رسیدن نوامبر دوباره شاهد تراکم ابرها و آغاز بارش‌های موسمی هستیم به‌طوری که متوسط ریزش باران ممکن است تا ۱۱۳ میلی‌متر در یک ماه نیز برسد.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

همین وضعیت در تالاب و جنگل نیز حاکم است، هرچند بارش در این مناطق ممکن است از ۱۴۷ تا ۱۶۶  میلی‌متر متغیر باشد. دوباره بالا آمدن آب رودخانه‌ها، دوباره خروش ابشار و دوباره گرما و آب و هوای شرجی در انتظار مسافران است. در نهایت با آمدن ماه دسامبر دوباره رسما وارد تابستان شرجی برزیل می‌شویم، تجربه یک کریسمس متفاوت در سواحل سفید ماسه‌ای در حالی که در انتظار آتش بازی باشکوه ایام کریسمس هستید. اگرچه هنور هم فرصت بازدید از طبیعت و مشاهده حیوانات وجود دارد، ولی در واقع این آخرین فرصت‌های ممکن برای تجربه این بخش از سافاری در کشور برزیل است.

بهترین زمان برای سفر به برزیل

در اینجا به پایان این مطلب رسیدیم. امیدوارم آگاهی از این جزئیات به شما در انتخاب بهترین زمان سفر به این کشور کمک کرده باشد. فراموش نکنید نظرات، پیشنهادها و انتقادات سازنده خود را با ما نیز مطرح کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه