تقلیل جشنواره بین المللی اقوام به نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی

نیکی قره گوزلویان
نیکی قره گوزلویان جمعه، ۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
تقلیل جشنواره بین المللی اقوام به نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی

با گذشت ۱۲ دوره از جشنواره بین‌المللی اقوام در شهر گرگان استان گلستان، آمار گردشگران این استان افزایشی نداشته است.

جشنواره اقوام که در سال ۱۳۸۴ با هدف نمایش آئین، آداب و رسوم و فرهنگ اقوام ایران زمین در استان گلستان شروع به کار کرد، پس از مدتی کارکرد خود را از دست داده و به نمایشگاه و فروشگاهی از صنایع دستی و سوغات استان‌های مختلف، تقلیل پیدا کرده است.

کارشناسان عقیده دارند که با گذشت ۱۲ دوره از برگزاری جشنواره فرهنگ اقوام در شهرستان گرگان، این برنامه نه تنها کارکرد گردشگری ندارد، بلکه خروجی ملموسی نیز نداشته و تاثیری بر تعداد گردشگران داخلی یا خارجی استان نداشته است.

فاتح میرفندرسکی، رئیس انجمن حامیان بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی سرزمین گرگان معتقد است با وجود آنکه جشنواره اقوام قابلیت جذب گردشگر داخلی را دارد، اما به دلیل نگرش سطحی مدیران، این برنامه فرهنگی به فروشگاه مواد غذایی و صنایع دستی تبدیل شده است.

او در ادامه افزوده است:

در قسمت روستایی، به جز دو الی سه غرفه که رقص‌های بومی و محلی برگزار می‌شود، بقیه غرفه‌ها به فروش آش و نان محدود شده و در سالن صنایع دستی هم قریب به ۸۰ درصدغرفه‌ها مربوط به استان گلستان بودند.

مهدی سقایی، یک مدرس دانشگاه نیز درباره جشنواره بین‌المللی اقوام گفته است:

دولت هیچ وقت کارفرمای خوبی نیست، چرا که نهادها، برگزاری این جشنواره‌ها را تنها منوط به ارائه گزارش می‌دانند. افزایش مشارکت ملی نیازمند تعامل و تبادل بین استانی است؛ اقدامی که مسئولان استان باید برای آن قدم بردارند.

این مدرس دانشگاه معتقد است باید در این جشنواره به آداب،‌فرهنگ و سنن اقوام مانند لالایی‌ها، اشعار، نواها و بازی‌های بومی و محلی بیشتر توجه شود.

علی‌رغم نظر کارشناسان، ابراهیم کریمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان بر این باور است که برپایی جشنواره اقوام ظرف سه سال گذشته در جذب گردشگر بسیار موفق بوده است، تا جایی که اقامت ۳۰۴ هزار نفری استان در سال ۹۴ را به یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سال جاری رسانده است.

منبع عکس: ایرنا

مطالب مرتبط:

دیدگاه