بندر تنگ؛ سرزمین گل‌ فشان‌ های سیستان و بلوچستان

پویا جوانمرد
پویا جوانمرد دوشنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰
بندر تنگ؛ سرزمین گل‌ فشان‌ های سیستان و بلوچستان

بندر تنگ روستایی از توابع شهرستان کنارک در استان سیستان و بلوچستان است که با گل فشان‌ها و صیادی مردمانش، شناخته می‌شود.

شهرستان کنارک که در جنوب شرقی ایران و در سواحل زیبای دریای عمان قرار گرفته است، از دیرباز با اسکله صیادی بزرگ و فعالش یاد می‌شود. این شهرستان دارای بخش‌ها و روستاهایی کوچک‌تر در اطراف خود است که آن‌ها نیز با جاذبه‌های طبیعی بکر و کم‌نظیر شناخته می‌شوند. یکی از این بخش‌های کوچک بندر تنگ است که در این مقاله شما را با آن آشنا خواهیم ساخت.

موقعیت جغرافیایی

بندر تنگ روستایی در سمت غرب شهر کنارک است که با این شهر حدود ۸۰ کیلومتر راه زمینی دارد. برای رسیدن به این روستا، کافی است از کنارک، جاده بندر جاسک را طی کنید تا پس از طی حدود ۵۰ کیلومتر در سمت چپ جاده فرعی بندر تنگ را ببینید. یکی از عجایب طبیعی این منطقه که گل فشان‌ نام دارد نیز در این جاده فرعی است و قطعا تابلوی راهنمای آن را خواهید دید. با این حال برای رسیدن به خود روستای بندر تنگ، نیاز دارید تا جاده را تا انتها بپیمایید تا به ساحل دریای عمان و بندر صیادی تنگ برسید.

             

موقعیت بندر تنگ روی نقشه

گل‌فشان بندر تنگ؛ شاخص‌ترین جاذبه گردشگری منطقه

چند دقیقه‌ای که مسیر جاده فرعی به‌سمت بندر تنگ را بپیمایید، در سمت راست جاده سه تپه گلی را می‌بینید که در دشتی وسیع با فاصله از یکدیگر قرار دارند.

همگی ما کوه‌های آتشفشان را می‌شناسیم، ولی نکته جالبی که در مورد این تپه‌ها وجود دارد و باعث شده است که به آن‌ها گل افشان گفته شود، این است که از دهانه آن‌ها در فاصله‌های زمانی مختلفی، گل خاکستری رنگ به بیرون فوران می‌کند.

جاده روستای تنگ

جاده روستای تنگ ( گل فشان‌ها در اطراف این جاده قرار دارند)

البته در حال حاضر، فقط یکی از این تپه‌ها فعال هستند و دو تپه دیگر گل‌افشانی نمی‌کنند. گویی آن دو از سال‌ها گل پراندن خسته شده‌اند!

گل فشان بندر تنگ

برای بازدید از این پدیده کم‌نظیر باید پس از طی مسافتی روی دشت گلی، پیاده خود را به بالای این تپه برسانید. خب، گاهی اوقات برای دیدن یک صحنه خارق‌العاده باید کمی سختی صعود را هم چشید. پس از اینکه به بالای تپه رسیدید، دقایقی به دهانه آن خیره شوید تا فوران گل مذاب را تماشا کنید؛ بسته به شانس شما ممکن است این فوران گل شدت و ارتفاع متفاوتی داشته باشد. مواظب باشید گلی نشوید! نکته نه چندان جالب این است که امکانات رفاهی کمی در محوطه این اثر گردشگری موجود است.

گل فشان بندر تنگ

برای دلیل وقوع این پدیده جالب نظریه‌های زیادی مطرح شده است. به‌عنوان نمونه، یکی از آن‌ها نظریه «آنوبینی» است. او این‌ موضوع را مطرح کرد که با توجه به نزدیک بودن این منطقه به اقیانوس هند و نیز شکل خاص پوسته زمین در این ناحیه، پوسته اقیانوس با شیب بسیار تندی در زیر این منطقه به درون زمین فرو می‌رود که این امر موجب وارد آمدن فشارهای زیادی به پوسته زمین شده و این فشارها باعث خروج آب و گل و لای زیادی از داخل زمین به‌سمت بیرون می‌شود.

گل فشان بندر تنگ

پس از اینکه دهانه تپه را تماشا کردید، برگردید و به دشت مسطح و وسیعی که این گل‌فشان‌ را احاطه کرده است، دقت کنید. سطح این دشت کاملا پوشیده از گل‌های خشک شده است و این نشان می‌دهد که این بیابان هم در طول زمان با سرازیر شدن گل این تپه‌ها پوشش گلی به خود گرفته است. راندن خودرو روی این بیابان گلی تا رسیدن به نزدیک گل‌افشان و تحمل ناهمواری‌های زیاد آن که شما را درون خودرو ممکن است اذیت کند، هم خود مسئله‌ای است!

ساحل زیبا

پس از بازدید از گل‌افشان زیبای بندر تنگ، جاده را تا انتها بپیمایید تا به روستای تنگ واقع در ساحل دریای عمان برسید. در جنوب استان سیستان و بلوچستان علاوه بر وجود دو شهر بندری چابهار و کنارک، روستاهای زیادی هم در کنار دریای عمان وجود دارند که سواحل زیبا و کم‌نظیری برای گردشگران دارند. البته معمولا خیلی از این مناطق بسیار محروم هستند و امکانات رفاهی زیادی برای جذب گردشگر در آن‌ها یافت نمی‌شود. روستای تنگ هم یکی از این روستاها است که با توجه بیشتر به آن، می‌توان از زیبایی‌های ساحل آن برای جذب گردشگر استفاده کرد.

ساحل بندر تنگ

ماهیگیری و لزوم توجه به آن

منبع درآمد خیلی از مردم این روستاها از جمله روستای تنگ از طریق صیادی و ماهیگیری است و اگر به آنجا سر زدید، طبیعی است که ماهیگیران محلی زیادی را ببینید و این مسئولان را ایجاب کرد تا به فکر ساخت یک اسکله جدید در بندر تنگ باشند.

در سال ۱۳۹۰ بود که در خبرها اعلام شد که مطالعات لازم برای ساخت اسکله جدید در بندر تنگ به پایان رسیده است و قرار شد که در مدت چهار سال این اسکله ساخته شود، ولی متاسفانه با مشکل همیشگی کمبود بودجه روبه‌رو شد. چند سال بعد و در سال ۱۳۹۵، نماینده وقت مردم چابهار و کنارک در مجلس، خبر از این داد که با پیگیری‌های فراوان بودجه ساخت این اسکله آماده شده و به‌زودی ساخت آن آغاز خواهد شد.

اسکله صیادی بندر تنگ

درمجموع باید اذعان کرد که با توجه به ظرفیت بسیار بالای روستاهای ساحلی شهر کنارک همچون بندر تنگ در صنعت صیادی و شیلات، لزوم ساخت اسکله‌های مدرن در این مناطق واقعا حس می‌شود و جا دارد که مسئولان به این امر توجه بیشتری کنند.

همچنین بندر تنگ با ساحل زیبا و آرامش‌بخشی که دارد، اگر امکانات رفاهی خوبی داشته باشد، می‌تواند باعث شود که گردشگرانی که به‌سمت گل‌فشان‌ها می‌روند، به این روستا و سواحل زیبای آن هم سری بزنند و روزی پر خاطره را برای خود رقم زنند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه