فرودگاه تبریز؛ معرفی فرودگاه های ایران

مرتضی گودرزی
مرتضی گودرزی دوشنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۰
فرودگاه تبریز؛ معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز بزرگ‌ترین فرودگاه ناحیه شمال غرب کشور محسوب می‌شود که در حدود ۶۷ سال قبل تحت نظارت ضوابط سازمان جهانی هوانوردی ایکائو در محل کنونی تأسیس شد.

فرودگاه بین‌المللی تبریز به دلیل موقعیت استراتژیک خود، قرارگیری در مرز و کریدور هوایی ایران به اروپا و آسیای میانه و همجواری با پایگاه دوم شکاری، از مهم‌ترین فرودگاه‌های ایران محسوب می‌شود.

تاریخچه

فرودگاه شهید مدنی تبریز

فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز در سال ۱۳۲۹ با مأموریت ارائه خدمات هوایی، پروازهای برنامه‌ای و غیر برنامه‌ای، آموزشی و نظامی برای مسافران، متقاضیان و سایر ارگان‌های کشوری و تحت نظارت ضوابط سازمان جهانی هوانوردی در محل کنونی تأسیس شد.

برای اولین‌بار در سال ۱۳۲۶ دفتری با عنوان بی‌سیم هوایی در شهر تبریز در ساختمانی مشهور به بی‌سیم در انتهای خیابان ارتش فعلی فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۲۹ از بی‌سیم هوایی به ایستگاه هوایی تغییر عنوان یافت و باند پروازی خاکی در محل فعلی فرودگاه مورد استفاده قرار گرفت.

فرودگاه شهید مدنی تبریز

در سال ۱۳۳۵، با نصب دستگاه‌های ناوبری در محوطه فرودگاه و ایستگاه هوایی به ‌نام فرودگاه تبریز تغییر نام داده شد. در سال ۱۳۳۷ عملیات ساختمان ۳ طبقه و برج کنترل در طبقه چهارم در محوطه فرودگاه شروع شد و در سال ۱۳۳۸ مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

اداره فرودگاه، با راه اندازی دستگاه‌های مخابراتی و نصب یک دستگاه سانترال تلفن ۲۵ شماره‌ای داخلی و خرید و نصب یک رشته تلفن جهت ارتباط با شهر، از شهر به خود فرودگاه نقل مکان کرد. سرویس هوایی بین تبریز و تهران و بالعکس با هواپیمای DC۳ هفته‌ای ۲ پرواز توسط شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) دایر شد.

فرودگاه تبریز

در سال ۱۳۵۶ پرواز حجاج از این فرودگاه شروع و از سال ۱۳۷۰ با تصویب هیئت دولت به‌عنوان فرودگاه بین‌المللی نام‌گذاری شد و در سال ۱۳۷۸ به‌عنوان یکی از فرودگاه‌های درجه یک کشور انتخاب شد. از آن تاریخ، به‌عنوان یکی از چهار فرودگاه آسمان باز ایران خدمات هوایی خود را به پروازهای داخلی و خارجی و عبوری ارائه می‌کند.

این فرودگاه هم‌اکنون با داشتن حدود ۲۰۰ پرواز داخلی و ۲۰ پرواز خارجی ورودی و خروجی در هفته از نظر تعداد پرواز و تجهیزات ناوبری از جایگاه مناسبی در کشور برخوردار است و دارای یک فرودگاه اقماری به نام فرودگاه سهند است.

پایانه‌ها و امکانات رفاهی

فرودگاه تبریز

فرودگاه تبریز دارای پایانه‌ برای پروازهای داخلی، خارجی و حجاج بوده و از امکانات رفاهی به شرح زیر برخوردار است؛

 • غرفه‌های مختلفی از فروشگاه‌های معتبر در محوطه داخلی فرودگاه وجود دارند که شامل مواد غذایی، سوغاتی‌های شهر تبریز و صنایع دستی در محیط فرودگاه برپا است.
 • غرفه‌های لباس و پارچه و محصولات فرهنگی حج و زیارت در پایانه حجاج نیز فعال و دایر هستند.
 • بانک‌های ملی و ملت در سالن اصلی فرودگاه دارای شعبه هستند. همچنین دستگاه‌های خودپرداز بانک‌های ملی، تجارت، ملت، مهر اقتصاد، مؤسسه مالی و اعتباری مهر و بانک انصار در سالن اصلی فرودگاه جهت انجام کارهای بانکی مستقر است.
 • رستوران و غذاخوری فرودگاه با غذاهای مختلف و کافی شاپ فرودگاه با ارائه صبحانه، انواع فست فود و نوشیدنی‌ها در سالن اصلی پایانه فرودگاه دایر است.
 • غرفه آبمیوه در سالن ترانزیت داخلی و سالن پایانه حجاج فعال است.

از جمله سایر امکانات پایانه‌های فرودگاه تبریز می‌توان به اتاق‌های سیگار، بخش اشیای گمشده، بسته‌بندی بار، اتاق مادر و کودک، تسهیلات گمرک، سالن VIP، فوریت‌های پزشکی و خدمات ویژه افراد توانخواه اشاره کرد.

موقعیت جغرافیایی

فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی در زمینی به مساحت ۴۲۰ هکتار در شمال غرب کلان‌شهر تبریز قرار دارد. این فرودگاه از شمال و شرق به پایگاه دوم شکاری، از جنوب به بلوار بابایی و از سمت غرب به جاده ۱۴ (جاده تبریز-صوفیان) منتهی می‌شود.

دسترسی به فرودگاه

فرودگاه شهید مدنی تبریز

جهت تردد مسافران و مراجعان از فرودگاه به شهر تبریز و بالعکس اتوبوس‌های شهری سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری تبریز به‌صورت مرتب از داخل فرودگاه به مقصد بازار تبریز (راسته کوچه) و بالعکس فعال هستندخدمات تاکسیرانی فرودگاه توسط تاکسی‌رانی فرودگاه وابسته به سازمان تاکسی‌رانی شهرداری تبریز صورت می‌گیرد. دفتر و محل استقرار در خروجی پایانه داخلی بوده و به‌صورت شبانه روزی سرویس ارائه می‌کنداین فرودگاه دارای پارکینگ اختصاصی است که به‌صورت شبانه روزی جهت پارک خودروهای سواری در نظر گرفته شده است.

مشخصات

 • نوع فرودگاه: دو منظوره (همگانی و نظامی)
 • کد یاتا: TBZ
 • کد ایکائو: OITT
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۳۵۹ متر
 • قطب اصلی خط هوایی: هواپیمایی آتا (قطب اول)، هواپیمایی ایران ایرتور (قطب دوم)

فرودگاه تبریز

شماره‌های تماس فرودگاه تبریز

 • اطلاعات پرواز: ۴ - ۳۵۲۳۴۷۰۱ - ۰۴۱ و ۱۹۹
 • شماره فاکس:  ۳۵۲۶۰۴۱۴ - ۰۴۱
 • دفتر مدیرکل: ۳۵۲۶۰۴۰۰ - ۰۴۱
 • مرکز تلفن: ۳۵۲۶۰۴۰۵  - ۰۴۱
 • رئیس اداره حراست: ۳۵۲۳۴۷۱۰  - ۰۴۱
 • روابط عمومی:  ۳۲۶۰۶۱۳۶ - ۰۴۱
 • شماره سامانه پیام کوتاه: ۳۰۰۰۰۱۹۹
 • آدرس پستی: تبریز - فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز، کد پستی ۵۱۸۹۶۱۳۱۳۱
 • پست الکترونیکی:  tabriz.info@airport.ir

شرکت‌های هواپیمایی و مقصدهای پروازی فرودگاه تبریز

شرکت‌های هواپیمایی

مسیرهای پروازی
هواپیمایی آتافرودگاه بین‌المللی اهواز، فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین‌المللی آتاترک، فرودگاه بین‌المللی کیش، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد، فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
اطلس گلوبالفرودگاه آدانا
هواپیمایی کاسپینفرودگاه خلیج فارس، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
فلای‌دبیفرودگاه بین‌المللی دبی
ایران ایرفرودگاه بین‌المللی اهواز، فرودگاه بین‌المللی بغداد، فرودگاه بین‌المللی بندرعباس، فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز، فرودگاه شاهزاده محمد بن عبدالعزیز، فرودگاه بین‌المللی نجف، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، فرودگاه بین‌المللی حیدرعلی اف باکو 
هواپیمایی ایران ایرتورفرودگاه بین‌المللی مهرآباد
هواپیمایی آسمانفرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
کیش ایرفرودگاه خلیج فارس
هواپیمایی ماهانفرودگاه بین‌المللی بندرعباس، فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه کرمان، فرودگاه بین‌المللی نجف، فرودگاه بین‌المللی آیت الله هاشمی رفسنجانی کرمان ،فرودگاه بین‌المللی بغداد
هواپیمایی معراجفرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
هواپیمایی قشمفرودگاه بین‌المللی بغداد، فرودگاه بین‌المللی نجف
هواپیمایی سعودیفرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز، فرودگاه شاهزاده محمد بن عبدالعزیز
تیلویند ایرلاینزفصلی: فرودگاه آدانا
انور ایرفصلی: فرودگاه آدانا
پگاسوسفصلی: فرودگاه آدانا
ترکیش ایرلاینزفرودگاه بین‌المللی آتاترک، فرودگاه عدنان مندرس
هواپیمایی زاگرسفرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد

با استفاده از موتور جستجوی پرواز کجارو، می‌توانید در هر زمان بلیط هواپیما داخلی مورد نظر خود را از فروشنده‌های معتبر با پایین‌ترین قیمت خریداری کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه