راهنمای سفر به سانتورینی

سانتورینی جزیره‌ای است در جنوب یونان که با سرزمین اصلی یونان ۲۰۰ کیلومتر فاصله دارد. این جزیره اروپایی در استان اژه جنوبی قرار گرفته و با جزیره مسکونی «تراسیا» (Therasia) و جزایر غیرمسکونی نئا کامنی، پالایا کامنی، اسپورنیسی و کریستینا همسایه است. صخره‌های آتشفشانی، سواحل سیاه و خانه‌های سفیدکاری‌ شده‌ی این جزیره، تورهای سانتورینی را در شمار خاص‌ترین تورهای گردشگری آورده است و غروب‌های رمانتیک و مناظر پانوراما، گردشگران را از سراسر جهان به این جزیره زیبا دعوت می‌کند.

جمعیت سانتورینی ۱۵,۵۵۰ نفر است و این جزیره مساحتی با ابعاد ۷۳ کیلومتر مربع دارد. دین اکثر مردم در این جزیره، مسیحیت ارتدوکس است و تنها جمعیت کمی از ساکنان را کاتولیک‌ها تشکیل می‌دهند. زبان رسمی مردم سانتورینی یونانی است و این جزیره تحت حکومت دموکراسی یونان قرار دارد.

سانتورینی شامل تعدادی شهر و روستا می‌شود که آکروتیری، «اویا» (Oia)، پیرگوس و «فیرا» (Fira) که مرکز سانتورینی است، از جمله‌ مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌روند.

بر اساس کاوش‌های انجام شده، اولین ساکنان این جزیره متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد بوده‌اند. با فوران آتشفشان در سال ۱۶۰۰ قبل از میلاد، این جزیره با مواد مذاب پوشانده شد و با سرازیر شدن آب به درون مواد مذاب، جزیره شکلی هلال مانند به خود گرفت. این جزیره در قرن سیزدهم قبل از میلاد، دوباره مسکونی شد؛ اما ساکنان آن برای بار دیگر در سال ۴۶ بعد از میلاد متحمل فوران اتشفشان شدند. برای آخرین بار نیز در سال ۱۹۵۶ زمین‌لرزه‌ای در این جزیره، فیرا و اویا را با خاک یکسان کرد.

یکی از سوغاتی‌های خاص سانتورینی شمع‌های دست‌سازی است که با استفاده ار مواد مذاب آتشفشانی ساخته‌ می‌شوند. همچنین صندل‌های چرمی، زیورآلات و برخی وسایل دست‌ساز و تزئینی دیگر را می‌توانید از مغازه‌های مخصوص سوغاتی تهیه کنید.

«موزه باستان شناسی فیرا» (The Archaeological Museum) یکی از دیدنی‌های سانتورینی است. «موزه پیش از میلاد ترا» (The Museum of Prehistoric Thera)، «نمایشگاه ونیشینگ سانتورینی» (Vanishing Santorini)، «موزه آلات موسیقی» (Museum of Musical Instruments)، یکی دیگر از دیدنی‌های سانتورینی است. از دیگر جاذبه‌های سانتورینی می‌توان به «روستای سنتی مگالوچوری» (Megalochori)، «صومعه پروفیتیس الیاس» (Monastery of Profitis Ilias)، «ساحل پریولوس» (Perivolos Beach) و «ترای باستان» (Ancient Thera) اشاره کرد.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به سانتورینی؛ جزیره ای یونانی در دریای اژه

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map