راهنمای سفر به راس الخیمه

راس‌ الخیمه یکی از شهرها و شیخ‌نشین‌های هفت‌گانه امارات متحده عربی است که علاوه بر تفریحات هیجان‌انگیزی نظیر طولانی‌ترین زیپ‌لاین دنیا، با جاذبه‌های متعدد پذیرای گردشگران است.

با راس‌ الخیمه بیشتر آشنا شوید:

راس الخیمه کجاست؟

معرفی راس الخیمه

جاهای دیدنی راس الخیمه

راس الخیمه کجاست؟

راس الخیمه در امارات راس الخیمه قرار دارد و یکی از امارت‌های کشور امارات متحده عربی محسوب می‌شود. راس الخیمه از سمت شمال شرقی و جنوب در کنار عمان قرار گرفته و غرب آن به‌صورت زمین‌های کم‌ارتفاع و بیابان است و شمال آن رشته‌کوه‌هایی قرار دارند که در دهستان شعم به دریای خلیج فارس ختم می‌شوند. از روستاهای توابع راس‌ الخیمه می‌توان به شعم، الرمس، العربی، النخیل و الحدیبه اشاره کرد. خصب، فجیره و دبی، شهرهای اطراف این شهر  هستند.

از یک ‌طرف ساحل خلیج ‌فارس و از طرف دیگر کوه‌های «هاجر» (Hajar) راس الخیمه را محصور کرده و در فاصله کمی از آسمان‌خراش‌های پر زرق‌وبرق دبی قرار دارد؛ در واقع می‌توان در کمتر از یک ساعت به دبی رسید.

راس الخیمه

معرفی راس الخیمه

نام قدیمی راس الخیمه «جلفار» بوده و حکومت پادشاهی بر این شهر آسیایی حکمفرما است. جمعیتی معادل ۲۶۳,۲۱۷ نفر در مساحت ۱٫۶۸۴ کیلومتر مربعی این شهر ساکن هستند. در طی سال‌های اخیر در این منطقه اقامتگاه‌های بزرگی ساخته‌ و همچنین در طول ۶۰ کیلومتر ساحل رأس‌الخیمه جزایر مصنوعی جدیدی ایجاد شده است.

راس‌ الخیمه به واسطه بارندگی و جریان آب‌های زیرزمینی از کوه‌های عمان، دارای بیشترین خاک بارور در کشور است. این منطقه که در شمال امارات است، دارای بیابان‌های ماسه‌ای، کوه‌های زیبا و گیاهان سبز شادابی است که یک سری از تالاب‌ها و نهرها را احاطه کرده‌اند.

راس الخیمه

جاهای دیدنی راس الخیمه

برای تفریح در راس‌ الخیمه می‌توانید با یک ماشین شاسی‌بلند لوکس در بیابان‌های شنی گردش کنید یا در کوهستان‌های زیبا با «زیپ لاین» (Zip line) هیجان وصف‌ناشدنی را تجربه کنید. از کوهنوردی در کوه جیص (Jabel Jais) با زیپ‌لاین و مسیر کوه‌پیمایی آهن‌کوب شده یا کمپ صحرایی بادیه‌نشین گرفته تا گشت‌وگذار در منطقه حفاظت‌شده صحرای ال وادی (مناسب سوارکاری بر پشت شترها یا اسب‌های زیبا)، سافاری کوهستانی در کوه‌های هاجر، سافاری بیابان در روستای کویری باساتا، نمایش شاهین در «بنیان تری الوادی» (Banyan Tree Al Wadi) و... می‌تواند اوقات به‌یادماندنی را برایتان بسازد.

راس الخیمه

از جاهای دیدنی راس‌ الخیمه می‌توان به قلعه یا به عبارتی موزه ملی راس‌ الخیمه، قبرستان و آثار شهر تاریخی جلفار (julphar)، قلعه ضایه (Dhayah Fort)، چشمه‌های آبگرم خط (Khatt Hot Springs)، پارک آبی آیسلند (Iceland Waterpark)، پارک صقر (Saqr Park)، آثار قصر الزباء، بقایای قرون‌وسطایی قصر شیبا (Sheba)، الفلایه (Al Falayah)، الجزیره الحمرا (Al Jazirah Al Hamra)، بازار و شهر قدیمی، باب‌البحر (Bab Al Bahr) و... اشاره کرد. مرکز خرید منار را نیز از دست ندهید که با یک مجموعه‌ی تفریحی و خرید بزرگ، یک سینما، مرکز تفریحی خانوادگی و قسمت ورزش‌های آبی پذیرای گردشگران است.

نویسنده: صدیقه شجاعی

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map