شهر قم، پایتخت مذهبی ایران و قطب فرهنگی، مدفن حضرت فاطمه معصومه (س)، دختر موسی بن جعفر، پیشوای هفتم شیعه بوده و عمده شهرت این شهر در بین گردشگران به خاطر بارگاه این بانوی مقدس است. این شهر دومین شهر زیارتی بعد از مشهد در ایران است. همچنین قم دارای بزرگ‌ترین حوزه علمیه ایران و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه‌ی ایران است.

قم مرکز استان قم و از کلان‌شهرهای ایران است که در ۱۲۵ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد. این شهر در کنار رودخانه قمرود و در دشت قم واقع شده است.

آب و هوای گرم و نیمه خشک در این شهر حاکم است. متوسط دمای آن ۱۴ تا ۱۹ درجه سانتی‌گراد است. جنوب شهر قم با اختلاف دمای ۵ درجه سانتی‌گراد از مناطق شمالی شهر سردتر است. این شهر ۹۳۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. قم تابستان‌هایی بسیار گرم و زمستان‌هایی بسیار سرد و خشک دارد. ماه‌های فروردین، اردیبهشت، شهریور و مهر بهترین زمان مسافرت به این شهر است. متوسط میزان بارندگی سالیانه قم ۱۵۰ میلی‌متر است.

پس می‌توان چنین گفت قدمت شهر قم و اطراف آن به زمان پیدایش تمدن در حدود ۱۰ هزار سال پیش بازمی‌گردد. آثاری از کوره‌های عصر آهن با قدمت حدود سه هزار سال، در حفاری‌های جدید در تپه قلی درویش در نزدیکی مسجد جمکران یافت شده است و حاکی از آن است این شهر که در گذشته درشرق محل فعلی بوده و در اثر تغییر مسیر قمرود به طرف غرب کشیده شده است.

محله «لب چال» هسته اولیه قم امروزی است. با توجه به یک سری از اسناد، قم قبل از ساسانیان تخریب می‌شود و قباد ساسانی پس از بازگشت از جنگ با هیاطله، فرمان تجدید آبادی این شهر را می‌دهد، به همین دلیل در تاریخ آن دوران این شهر به نام ویران آبادان کرد کواد (قباد) یعنی شهر ویرانی که قباد آنرا آباد کرد، شناخته می‌شود. این شهر در زمان خسرو پرویز هم شهری آباد بوده است.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت قم برابر با ۱٬۰۷۴٬۰۳۶ نفر بوده است. مردم قم به زبان فارسی و با لهجه قمی صحبت می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرت در ایران شهر قم است که طلبه‌های حوزه‌های علمیه و مراکز علمی و دانشگاهی، اتباع کشورهای همسایه ایران مثل عراق، سوریه، لبنان، افغانستان و کارگران شاغل اکثر این مهاجران را شامل می‌شوند. بیشتر این مهاجران همراه با خانواده‌های خود به قم مهاجرت می‌کنند.

ارزنده ترین قالی دست‌باف، خرمهره سازی، معرق‌کاری و مروار بافی از صنایع‌دستی قم است.

سوهان، حلوا، نان کسمه و نان‌شیرینی محلی قم از سوغات‌های شهر قم است که از میان آنها سوهان قم زبانزد خاصی در بین ایرانیان دارد.

شهر تاریخی و مذهبی قم سرشار از دیدنی‌های تاریخی و مذهبی است که از میان آنها می‌توان به حرم حضرت فاطمه‌ی معصومه (س)، مسجد مقدس جمکران، مسجد اعظم قم، مقابر گنبد سبز، مدرسه فیضیه قم، مسجد جامع قم، کوه خضر نبی (ع)، خانه یزدان پناه (موزه صنایع دستی)، خانه ملا صدرا، بازار قدیمی قم، کاروانسرای دیر گچین قم، خانه حاج علی خان زند (ساختمان شماره دو اداره میراث فرهنگی)، آب انبار سلماسی و حمام حاج عسگر خان اشاره کرد.

شهر قم، به خاطر وجود حرم حضرت معصومه (س) شهری مهم و مذهبی است که سالانه مورد بازدید هزاران توریست قرار می‌گیرد.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به قم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map

کجا چی بخوریم