راهنمای سفر به استان قم

استان قم را معمولا به‌عنوان شهری زیارتی با جاذبه‌های معنوی گردشگری از جمله حرم مطهر حضرت فاطمه‌ معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران می‌شناسیم. این استان با قرار گرفتن در ناحیه‌ی کویری کشور، آب و هوایی گرم و خشک دارد. به اعتقاد باستان‌شناسان و نتایج به دست آمده از کاوش‌ها و بررسی‌های آن‌ها، قدمت این شهر به بیش از ۷ هزار سال می‌رسد.

درباره استان قم بیشتر بخوانید:

درباره استان قم

آب و هوای استان قم

غذای محلی استان قم

جاهای دیدنی استان قم

درباره استان قم

حرم حضرت معصومه

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: Mohsenkho)

استان قم یکی از استان‌های مرکزی ایران است که در جنوب استان تهران، شمال استان اصفهان، شرق استان مرکزی و غرب استان سمنان واقع شده است. مرکز این استان، شهر قم است. استان قم از نظر وسعت پس از استان البرز کوچک‌ترین استان ایران است. استان قم تنها یک شهرستان دارد و شهرهای قم، جعفریه، پردیسان و سلفچگان مهم‌ترین شهرهای استان هستند. زبان مردم قم فارسی با لهجه‌ی قمی است. 

استان قم ۱۱,۲۴۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت استان قم در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱,۱۵۱,۶۷۲ نفر بوده‌ است. استان قم از شمال به جلگه ورامین و شهر ری متصل است و دریاچه نمک در شرق استان، محل سرریز رودهای سرچشمه گرفته از کوه‌های البرز مانند جاجرود است.

دریاچه حوض سلطان

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: مصطفی معراجی)

مهم‌ترین عامل موثر بر وضع اقتصادی استان، صنعت گردشگری و به‌ویژه توریسم مذهبی است و دلیل آن وجود حرم حضرت فاطمه معصومه (س) و مسجد جمکران و تعداد زیادی از مزارهای امامزاده‌ها و علویان در استان است که در تمام فصول سال، پذیرای زایران بسیاری از نقاط مختلف ایران و سایر کشورها است؛ البته این امر موجب رونق بازار کار و خدمات در این شهر نیز شده است. از همین‌ روی گستره متنوعی از هتل های استان قم، با کیفیت‌های مختلف و هزینه‌های گوناگون آماده‌ خدمت‌رسانی به گردشگران هستند.

این منطقه از ایران به‌دلیل وجود عمارت‌ها و بناهای برجای مانده از دوران کهن، یکی از نواحی تاریخی کشور است و برخی از باستان‌شناسان و مورخان این خطه را یکی از کهن‌ترین مناطق سکونت بشر معرفی کرده‌اند.

آب و هوای استان قم

کویر مسیله

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: مصطفی معراجی)

جنوب و غرب استان قم پوشیده از کوه‌های مرتفع است و آب و هوای معتدل دارد. مناطق شرقی، مرکزی و شمالی استان نیز پوشیده از بیابان‌های وسیع است که بزرگ‌ترین آن‌ها دشت مسیله نام دارد.

غذای محلی استان قم

سوهان قم

عکس از ایرنا (عکاس: نامشخص)

از شیرینی های سنتی قم سوهان، سوهان عسلی، سوهان بادامی، سوهان کنجدی، حلوا، حلوا شادونه، حلوا کنجدی، حلوای ارده، شیره انگور، کسمه هستند. برخی از غذاهای سنتی قم شامل آبگوشت هویج برگه، آش قونبیه، آش پتله، ماش ماشک، ماشاب، دمپختک قمی، مغزابه، پتله پلو، اشکنه‌ی سیب‌زمینی، قاقاناخ و کوفته‌ی قمی می‌شود که می‌توانید آن‌ها را در کنار دیگر غذاهای ایرانی و فست‌فودها در رستوران های استان قم نوش جان کنید.

جاهای دیدنی استان قم

مهم‌ترین جاذبه استان قم حرم حضرت معصومه (س) است. از دیگر جاهای دیدنی استان قم می‌توان به غار وشنوه، کاروانسرای دیر گچین، مقبره‌های باغ گنبد سبز، کاروانسرای پاسنگان و دریاچه حوض سلطان اشاره کرد.

عکس‌های گالری از ویکی‌مدیا (عکاسان: علیرضا خلیل نژاد، امیر پاشایی و مصطفی معراجی)

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map