راهنمای سفر به استان قزوین

استان قزوین در بخش شمال غربی ایران واقع شده‌ است و با دارا بودن تنها ۱ درصد از مساحت کشور، نزدیک به ۵ درصد در اقتصاد و تولیدات ایران نقش دارد. مساحت این استان حدود ۱۵٬۸۲۰ کیلومتر مربع است و با استان‌های مازندران، گیلان، همدان، زنجان، مرکزی و البرز همسایه‌ است. جمعیت استان قزوین بر پایه آمار سال ۱۳۸۵ برابر ۱/۱ میلیون نفر است.

استان قزوین را بیشتر بشناسید:

درباره استان قزوین

صنایع دستی استان قزوین

غذای محلی استان قزوین

جاهای دیدنی استان قزوین

درباره استان قزوین

دروازه درب کوشک قزوین

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: امین فداکار)

استان قزوین از شمال به استان گیلان، از جنوب به استان مرکزی، از شرق به استان البرز و از غرب به استان زنجان و همدان محدود است و ۱,۳۰۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این استان با توجه به موقعیت جغرافیایی خود، مانند پلی پایتخت کشور را به مناطق شمالی و غربی و کشورهای قفقاز و اروپا متصل می‌کند و به‌دلیل موقعیت مناسب، ضمن توسعه کشاورزی، صنعتی و خدماتی، به یکی از قطب‌های مهم توسعه کشور تبدیل شده است.

استان قزوین بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، دارای ۲ شهرستان، ۱۰ بخش، ۱۲ شهر، ۳۷ دهستان و ۹۳۶ آبادی دارای سکنه است و شهرستان‌های قزوین و تاکستان مجموع شهرستان‌های آن را تشکیل می‌دهند. اگر راهی این استان هستید، بهتر است بدانید که بیشترین هتل های استان قزوین در مرکز آن واقع شده‌اند.

امروزه زبان مادری اکثریت مردم استان قزوین فارسی، تاتی یا ترکی است. لهجه قزوینی یکی از لهجه‌های زبان فارسی است که مردم شهر قزوین با آن تکلم می‌کنند. همچنین استان قزوین یکی از مناطق عمده تولید فندق، پسته، زغال‌اخته (درخت)، انگور و کشمش در ایران است.

صنایع دستی استان قزوین

نگارگری قزوین

عکس از تسنیم‌نیوز

سوزن دوزی، ابریشم دوزی، ملیله دوزی، گلابتون دوزی، جعبه‌های آینه‌دار، حکاکی و قلمزنی از مهم‌ترین صنایع دستی استان قزوین است که هرکدام از آن‌ها دارای قدمتی طولانی است. گلیم، جاجیم، چادرشب، فرش، سفالگری، چوب ساخته‌ها، خوشنویسی و نگارگری قزوین نیز معروف است.

غذای محلی استان قزوین

قیمه نثار

عکس از وب‌سایت qazvinam.ir (عکاس: نامشخص)

غذاهای معروف قزوین شامل قيمه نثار، فسنجان، کشمش پلو، خورشت باميه، ته چين، شويدپلو، ماش پلو و شيرين پلو است که می‌توانید آن‌ها را در رستوران های استان قزوین نوش جان کنید.

شیرینی های استان قزوین

باقلوای لوزینه

عکس از وب‌سایت tasvirezendegi.com (عکاس: نامشخص)

شیرینی‌های قزوین از معروف‌ترین و لذیذترین شیرینی‌های ایران است و به دو صورت كارگاهی و كاملا سنتی در منازل (به مناسبت ایام خاص سالانه) تهیه و طبخ می‌شود. انواع شیرینی‌های قزوین عبارت‌اند از: باقلوای لوزینه و پیچ، نان برنجی، نان برنجی زعفرانی، نان برنجی كاكائویی، نان نخودی، نازک پسته‌ای، نازک بادامی، نازک گردویی، لب پیچ، نان قندی، نان چایی، نان چرخی، نان بادامی، نان گردویی، كلوچه، اتابكی، ولیعهدی، پادرازی، توت زعفرانی، توت پسته‌ای، توت بادامی، نان نارگیلی، حاج كریمی، قرابیه، قطاب، بهشتی، كرمانشاهی، پنجره‌ای و بسیاری از موارد متنوع دیگر.

جاهای دیدنی استان قزوین

از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی استان قزوین می‌توان به بازار قزوین، کاخ موزه چهل ستون، حمام قجر قزوین کلیسای کانتور، قلعه الموت و بسیاری دیگر اشاره کرد.

عکس‌های گالری از ویکی‌مدیا (عکاسان: Parastoo.Atrsaei، Elaheabed و مصطفی معراجی)

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map