راهنمای سفر به ایالت پنانگ

پنانگ، ایالتی در کشور مالزی و مشهور به مروارید شرق است. بخش عمده‌ای از پنانگ در یک جزیره واقع شده است. سفر به پنانگ، یک تجربه‌ فرهنگی، تاریخی و طبیعی جذاب و متفاوت است.

درباره ایالت پنانگ بیشتر بخوانید:

معرفی ایالت پنانگ

اطلاعات ضروری ایالت پنانگ

آب‌ و‌ هوای ایالت پنانگ

بهترین زمان سفر به ایالت پنانگ

هزینه‌ های سفر به ایالت پنانگ

جاهای دیدنی ایالت پنانگ

رژیم غذایی در ایالت پنانگ

معرفی ایالت پنانگ

چشم‌اندازی از پنانگ

عکس از وب‌سایت airbnb.gy (عکاس: نامشخص)

پنانگ، یکی از ایالت‌های کشور مالزی است که آن را با عنوان مروارید شرق می‌شناسند. جرج‌ تاون، مرکز این ایالت، یک شهر بزرگ و متنوع است که ساکنانی از اقوام و ملت‌های گوناگون دارد و در واقع آن را می‌توان یک شهر بین‌المللی نامید. این تنوع فرهنگی را می‌توان در آشپزی، فرهنگ و جاذبه‌های تاریخی این منطقه به وضوح مشاهده کرد. علاوه بر سنت‌های اقوام گوناگون، در مرکز جزیره‌ پنانگ، سبک زندگی و فرهنگ مدرن هم وجود دارد. رویدادهای هنری، فستیوال‌های جذاب، مراکز خرید و رستوران‌های بی‌نظیر از جاذبه‌های مدرن پنانگ است که جذابیت آن را برای گردشگران دوچندان می‌کند.

راهنمای سفر به پنانگ، شما را با این ایالت و جاذبه‌های گردشگری آن بیشتر آشنا می‌کند و با کمک این راهنمای سفر می‌توانید سفری بهتر به پنانگ داشته باشید.

اطلاعات ضروری ایالت پنانگ

اختلاف ساعت با تهران

مالزی در منطقه‌ زمانی UTC/GMT +8 قرار دارد و ۴ ساعت و نیم از تهران جلوتر است.

زبان رسمی

مالایی

واحد پول

رینگیت

هر رینگیت

نوع برق شهری

برق شهری در مالزی ۲۴۰ ولت و ۵۰ هرتز است. دوشاخه‌ها و پریزها از نوع G است که در ادامه تصویر آن را مشاهده می‌کنید:

پریز برق نوع G

عکس از وب‌سایت netio-products.com

کد کشور

+۶۰

شماره‌های اضطراری

پلیس و آمبولانس ۹۹۹، با موبایل ۱۱۲

آتش‌نشانی و امداد و نجات ۹۹۴، با موبایل ۱۱۲

جهت رانندگی

چپ

فرودگاه‌های بین‌المللی

    فرودگاه بین‌المللی پنانگ

آب‌ و‌ هوای ایالت پنانگ

سواحل پنانگ

عکس از unsplash (عکاس: rem Tadeo)

در ماه‌های اوت، سپتامبر و اکتبر و نوامبر، وضعیت آب و هوا در پنانگ در مطلوب‌ترین شرایط است و میانگین دمای هوا، کاملا برای گشت‌وگذار مناسب است. درمجموع، میانگین دمای هوا بالا است و بارندگی در ماه‌های مارس، آوریل، مه، ژوئن، اوت و سپتامبر، اکتبر، نوامبر و دسامبر بسیار زیاد است. پنانگ، آب و هوای استوایی دارد.

بهترین زمان سفر به ایالت پنانگ

نمایی از معابد پنانگ

عکس از unsplash (عکاس: Adrian Pranata)

در تمام طول سال می‌توانید به پنانگ سفر کنید و از این بابت محدودیت ندارید.

از نوامبر تا ژانویه: این زمان بهترین زمان سفر به پنانگ است، چون آب و هوا بسیار مطبوع و برای گشت‌وگذار مناسب است. از آنجایی که این زمان موقع برگزاری جشن‌های سال نو و کریسمس است، پنانگ حال و هوای دیگری دارد و بسیار پرجنب و جوش است. کافه‌ها و رستوران‌ها پر از آدم‌هایی است که برای لذت بردن از تعطیلات، از خانه بیرون زده‌اند و از جشن‌ها و حال و هوای شهر لذت می‌برند.

 از فوریه تا آوریل: این موقع از سال هم برای سفر به پنانگ مناسب است، چون بسیاری از گردشگران بعد از تعطیلات سال نو، پنانگ را ترک کرده و به شهرهای خود برگشته‌اند. در واقع این فصل، برای سفر خلوت‌تر است. اگر می‌خواهید شهر را در خلوت‌ترین زمان خود ببینید، در این ایام به پنانگ سفر کنید. می‌توانید با خیال راحت در جرج تاون بگردید و از جاذبه‌ها در کمال آرامش لذت ببرید.

از مه تا اکتبر: این فصل، مرطوب‌ترین فصل سال در پنانگ است و تعداد گردشگران به کمترین مقدار خود می‌رسد. در نتیجه اگر می‌خواهید سفری خلوت و آرام داشته باشید این زمان را برای سفر انتخاب کنید، البته در نظر داشته باشید که مقدار بارندگی این فصل بسیار زیاد است. از آنجایی که فصل خلوت گردگشگری در پنانگ است، قیمت اقامتگاه‌ها و پروازها بسیار ارزان است. حتما چتر و بارانی همراه ببرید.

هزینه‌ های سفر به ایالت پنانگ

هزینه اقامت

Jawi Peranakan Mansion جرج تاون

عکس از booking (عکاس: نامشخص)

اقامت در خوابگاه هاستل‌ها شبی ۲۵ تا ۵۰ رینگیت هزینه دارد، البته این قیمت با توجه به امکانات و موقعیت مکانی هاستل ممکن است بیشتر هم بشود. اتاق خصوصی در هاستل‌ها شبی ۷۵ رینگیت هزینه دارد. صبحانه و وای‌فای رایگان از امکانات معمول هاستل‌ها است و البته باید در نظر داشته باشید که بیشتر هاستل‌ها آشپزخانه ندارند، در نتیجه اگر قصد دارید خودتان آشپزی کنید، نمی‌توانید روی آن حساب کنید. اگر چادر مسافرتی همراه دارید، می‌توانید در پارک‌های عمومی چادر بزنید. هزینه‌ اقامت در نمونه‌های ارزان میان هتل‌ های ایالت پنانگ با امکاناتی مثل وای‌فای، صبحانه و تهویه مطبوع، از شبی ۷۵ رینگیت بابت اتاق دوتخته شروع می‌شود. البته اگر هتل‌های زنجیره‌ای مشهور را انتخاب کنید، باید حداقل شبی ۲۰۰ رینگیت در نظر بگیرید. یکی دیگر از انتخاب‌هایی که برای پیدا کردن محل اقامت دارید، استفاده از سایت Airbnb است. در این وب‌سایت، اماکن اقامتی از شبی ۵۰ رینگیت شروع می‌شوند. اگر تصمیم دارید یک خانه یا آپارتمان کامل را کرایه کنید، باید شبی ۲۵۰ رینگیت بپدازید.

هزینه غذا

بهترین غذاهای پنانگ

عکس از penang-insider.com (عکاس: نامشخص)

غذاهای خیابانی از ۵ رینگیت شروع می‌شوند و به‌ندرت بیش از ۱۵ رینگیت هزینه دارند. غذاهای فست فودی مثل مک‌دونالد در حدود ۱۴ رینگیت قیمت دارند. در رستوران برای خوردن یک وعده غذای محلی باید ۱۰ تا ۲۰ رینگیت بپردازید که این هزینه برای غذاهای غربی بیشتر می‌شود. برای اینکه یک وعده غذای خوب در رستوران میان‌رده بخورید، باید نفری ۲۵ رینگیت بابت هر وعده در نظر بگیرید. اگر تصمیم دارید خودتان آشپزی کنید، هزینه‌ خرید مواد غذایی مورد نیاز برای یک هفته بین ۹۰ تا ۱۵۰ رینگیت می‌شود. برای خرید محصولات غذایی حتما مواد و محصولات محلی بخرید، چون مواد غذایی وارداتی غربی هزینه‌های بسیار بیشتری دارند.

هزینه حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی در پنانگ

عکس از unsplash (عکاس: Yaopey Yong)

برای سفر با اتوبوس ساعتی ۵ تا ۱۵ رینگیت باید هزینه کنید. تاکسی وسیله‌ای گران برای حمل و نقل است، مگر اینکه کسی را پیدا کنید که با شما همسفر شود؛ در غیر این صورت باید کرایه‌ ۴ نفر را حساب کنید. حتما قبل از سوار شدن سر قیمت به توافق برسید.

هزینه فعالیت‌های تفریحی

بیشتر جاذبه‌های گردشگری در مالزی بسیار ارزان هستند؛ مگر فعالیت‌هایی مثل غواصی که ۲۵۰ تا ۳۰۰ رینگیت هزینه دارند. تورهای رودگردی ۲۰۰ رینگیت و ورودی بیشتر پارک‌های ملی کمتر از ۲۰ رینگیت است.

میانگین هزینه‌ روزانه‌ پیشنهادی: ۱۳۰ تا ۱۸۰ رینگیت

البته این هزینه در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید و بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. اگر در هتل‌های بهتر اقامت کنید و در رستوران‌های شیک‌تر غذا بخورید، هزینه‌ سفرتان به مراتب بیشتر از این مقدار خواهد شد.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

استفاده از تاکسی

تاکسی‌های پنانگ

عکس از penangairport.com (عکاس: نامشخص)

اگر تصمیم دارید با تاکسی جایی بروید، حتما از قبل با راننده در مورد قیمت به توافق برسید.

چادر زدن

برای اینکه در هزینه‌ سفرتان صرفه‌جویی کنید، می‌توانید در پارک‌ها چادر بزنید و آنجا اقامت کنید؛ البته در صورتی که قوانین و شرایط چادر زدن و زندگی در طبیعت را بدانید. هزینه‌ ورودی کمپ‌ها برای چادر زدن حدود شبی ۵ رینگیت است.

غذای خیابانی محلی

غذاهای خیابانی در پنانگ

عکس از getoutwithkids.com.au (عکاس: نامشخص)

در غرفه‌های غذای خیابانی می‌توانید با کمترین هزینه بهترین غذاهای خیابانی و محلی را نوش جان کنید. اگر خوردن غذاهای محلی را دوست داشته باشید، این روش بهترین کار برای کاهش هزینه‌های سفر است، چون غذاهای خیابانی ارزان‌ترین غذاهایی هستند که می‌توانید پیدا کنید.

تورهای پیاده‌روی رایگان

در بسیاری از شهرهای دنیا تورهای پیاده‌روی رایگان برپا می‌شود. این تورها فرصتی عالی برای گشت‌وگذار در شهر و آشنایی با سبک زندگی اهالی شهر است.

جاهای دیدنی ایالت پنانگ

خانه تاریخی Yeap Chor Ee

خانه تاریخی ییپ چور ای پنانگ

عکس از وب‌سایت houseyce.com (عکاس: نامشخص)

این خانه‌ تاریخی در قرن نوزدهم میلادی ساخته شده و اکنون به یکی از موزه‌های پنانگ تبدیل شده است که توسط بازماندگان صاحب این خانه اداره می‌شود. در این خانه‌ تاریخی می‌توانید تلاش‌های مهاجران چینی را از نزدیک ببینید. این موزه در صد و چهلمین گرامیداشت سالروز تولد  Yeap Chor Ee، تاجر و خیر مشهور، افتتاح شد و بخشی از موزه و رستوران Sire است.

معبد Kek Lok Si ، بزرگترین معبد بودایی جنوب شرقی آسیا

معبد کک لوک سی

عکس از وب‌‌سایت yesnomads.com (عکاس: نامشخص)

این معبد یکی از چشم‌گیرترین جاهای دیدنی ایالت پنانگ است که از جذاب‌ترین بخش‌های آن می‌توان به گرافیتی‌های روی دیوار اشاره کرد. یکی از چیزهای که در این معبد توجهتان را جلب می‌کند، فرهنگ تیپیکال چینی است. در سال نوی چینی، این مکان با نورپردازی‌های زیبا، فانوس‌ها و تزیینات کاغذی دیدنی، به زیبایی تمام تزیین می‌شود. این معبد به لرد بودا تقدیم شده و بر فراز یک تپه‌ بلند قرار دارد که با چند پله می‌توانید خود را به آن برسانید.

تپه‌ پنانگ، بالاترین نقطه‌ پنانگ

تپه‌ پنانگ در جزیره‌ پنانگ قرار دارد، در منطقه‌ای که با نام Air Itam شناخته می‌شود و ۶ کیلومتر از شهر فاصله دارد. ارتفاع این تپه‌ بلند به ۸۲۳ متر بالای سطح دریا می‌رسد و در بخش شمالی پنانگ قرار دارد. گردشگران به خاطر دیدن مناظر زیبا، استفاده از آب و هوای پاک و دیدن آثار تاریخی به این منطقه سر می‌زنند.

خانه تاریخی Khoo Kongsi

جاذبه های گردشگری پنانگ

در این خانه‌ تاریخی زیبا می‌توانید فرهنگ بومی چینی را تجربه کنید. این خانه دو قرن پیش به‌عنوان اقامتگاه خاندان Khoo ساخته شده است. بخش‌های مختلفی این مجموعه‌ تاریخی را تشکیل می‌دهد، از جمله استیج اپرا، تالار پذیرایی، معبد، فروشگاه و امکانات آموزشی. این عمارت تاریخی یکی از متمایزترین نمونه‌های خانه‌های خاندان‌های چینی مالزی است.

عمارت تاریخی Cheong Fatt Tze، نمونه‌ معماری باشکوه چینی

جاذبه های گردشگری پنانگ

این عمارت تاریخی چینی در جرج‌تاون قرار دارد و اقامتگاه یکی از چینیان سرشناس، سیاستمدار و تاجر مشهوری به نام Cheong Fatt Tze بوده است. این عمارت توسط ماهرترین کارگران و متخصصان چینی ساخته شده و دارای ۳۸ اتاق، ۲۲۰ پنجره، ۷ پلکان بزرگ و ۵ محوطه‌ سنگ‌فرش شده با گرانیت است. شیشه‌های رنگی، پنجره‌هایی به سبک گوتیک و حکاکی‌های روی چوب به سبک چینی از ویژگی‌های جذاب این خانه‌ تاریخی است.

معبد Wat Chayamangkalaram

معابد پنانگ

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: CEphoto, Uwe Aranas)

این معبد در خیابان Burma قرار دارد و یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های آن، تندیسی بزرگ و خوابیده از بودا است که با پوشش طلایی پوشیده شده و ۳۳ متر طول دارد. این معبد در سال ۱۸۴۵ ساخته شده و بسیار بزرگ است.

هنر خیابانی در جرج تاون

جاذبه های گردشگری پنانگ

هنگام گشت‌وگذار در خیابان‌های جرج‌تاون، حتما از تماشای هنر خیابانی زیبا و چشم‌گیر لذت ببرید. این آثار هنری دیدنی روی دیوارهای ساختمان‌های قدیمی شهر با هنرمندی Ernest Zacharevic ایجاد شده‌اند و حال و هوای دیگری به این منطقه داده‌اند. خیابان‌هایی که بر دیوارهای آن می‌توانید این گرافیتی‌های جذاب را تماشا کنید، عبارت‌اند از خیابان‌های Acheen، کانن، Ah Quee و خیابان Armenian.

موزه اسباب‌بازی

موزه اسباب بازی پنانگ

عکس از وب‌سایت travelyourself.ca (عکاس: نامشخص)

این موزه مجموعه‌ای از اسباب‌بازی‌های قدیمی است و حال و هوایی نوستالژیک و جذاب دارد. این اسباب‌بازی‌ها در دسته‌بندی‌های مختلف در موزه به نمایش درآمده‌اند. بازدید از این موزه هم برای بچه‌ها و هم برای بزرگترها، تفریحی جذاب و سرگرم‌کننده است.

معبد Dharmikarama

معبد دارمیکاراما پنانگ

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: CEphoto, Uwe Aranas)

ساخت و پایه‌گذاری این معبد به سال ۱۸۰۳ برمی‌گردد. در این معبد چندین بخش مخصوص مراسم مذهبی وجود دارد و نقاشی‌های دیواری متعددی دارد که زندگی بودا را به تصویر می‌کشد. علاوه بر نقاشی‌ها و معماری معبد، آنچه که توجه همه‌ بازدیدکنندگان را جلب می‌کند، تندیس‌های زیبایی است که با ظرافت و دقت تمام، حکاکی و ساخته شده‌اند.   

مسجد Kapitan Keling

جاذبه های گردشگری پنانگ

این مسجد در جرج‌تاون قرار دارد و ورودی آن رایگان است. برای ورود به مسجد باید لباس مناسب و پوشیده داشته باشید، البته در ورودی مسجد، لباس مناسب برای بازدیدکنندگان وجود دارد. در مرکز اطلاعات مسجد می‌توانید در تورهای همراه با راهنما شرکت کنید. یک معمار آلمانی به نام Henry Alfred Neubronner طراحی این بنا را بر عهده داشته است. گنبدهای مسجد طراحی مغولی دارند و با طرح‌هایی از ستاره‌ و ماه، تزیین شده‌اند. طاق‌هایی به سبک مورویی، گوتیک و رومی در این مسجد وجود دارد که زیبایی آن را دوچندان کرده است. 

معبد هندوی Balathandayuthapani

معبد هندوها در پنانگ

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Visnu92)

این معبد از سال ۱۸۵۰ ساخته شده و از آن زمان محلی برای برگزاری جشن‌های سالانه‌ تایپوسام در پنانگ است. بازسازی‌های زیادی در این مجموعه صورت گرفته است. اطراف معبد را فضای سبز زیبا و آرامی احاطه کرده که بخشی از جذابیت این معبد دیدنی است.

خیابان کویین و فرهنگ هندو

فضاهای شهری پنانگ

عکس از unsplash (عکاس: Abdelrahman Ismail)

خیابان کویین یکی از دیدنی‌ترین و بهترین خیابان‌های پنانگ برای گشت‌وگذار است. مسافران زیادی از این خیابان و خیابان‌های فرعی متصل به آن دیدن می‌کنند. نام این خیابان به افتخار ملکه شارلوت همسر جرج سوم نامگذاری شده است. در گوشه و کنار آن می‌توانید فرهنگ هندو را از نزدیک لمس کنید.

موزه ایالتی پنانگ

جاذبه های گردشگری پنانگ

در ورودی این موزه تندیسی برنزی از Francis Light قرار دارد. این موزه در جرج‌تاون قرار دارد و در سال‌های اخیر به یکی از مقصدهای گردشگری محبوب شهر تبدیل شده است. گالری‌های متعدد این موزه به تاریخ اقلیت‌ها و قوم‌های مختلف ساکن در پنانگ اختصاص دارد. با سر زدن به موزه می‌توانید با رویدادهای تاریخی خاصی که در پنانگ اتفاق افتاده است، بیشتر آشنا شوید و تاریخ و فرهنگ این منطقه را بهتر بشناسید. بخش‌های مختلف این موزه عبارت‌اند از بخش لباس‌های سنتی، گلدوزی سنتی، لوازم و وسایل قدیمی چینی و اسناد تاریخی.

عمارت تاریخی Peranakan

عمارت پراناکان پنانگ

عکس از وب‌سایت penangfoodie.com (عکاس: نامشخص)

در این عمارت تاریخی می‌توانید فرهنگ و معماری مالزیایی آمیخته با فرهنگ چینی را نظاره کنید. صاحبان اصلی این عمارت، خاندان Peranakan بودند و این خانه، سبک زندگی خاص این خاندان را نشان می‌دهد و نمادی از معماری مالایی با تاثیراتی از معماری اروپایی است.

معبد Han Jiang Ancestral

جاذبه های گردشگری پنانگ

این معبد، تنها معبد در جرج تاون است که سبک معماری Teochew دارد. اخیرا عملیات بازسازی این مجموعه‌ قدیمی آغاز شده تا به‌خوبی حفظ و نگهداری شود.

باغ گیاه شناسی پنانگ

باغ گیاه شناسی پنانگ

عکس از وب‌سایت timeout.com (عکاس: Gardens by the Bay)

اگر از علاقه‌مندان به طبیعت و گل و گیاه هستید، مطمئنا از سر زدن به این باغ لذت می‌برید. این مجموعه که با نام باغ آبشار هم شناخته می‌شود، در سال ۱۸۸۴ توسط بریتانیایی‌ها ساخته شده است. زیبایی و آرامش این باغ، توجه هر بازدیدکننده‌ای را جلب می‌کند. علاوه بر این، این مجموعه، جایی برای حفاظت از گونه‌های گیاهی و برگزاری دوره‌های آموزشی گیاه‌شناسی است.

خانه تاریخی Suffolk

جاذبه های گردشگری پنانگ

این خانه‌ تاریخی بیش از ۲۰۰ سال پیش ساخته شده و محل اقامت حکمران سابق پنانگ بوده است. این خانه‌ تاریخی یکی از میراث ارزشمند پنانگ است که گردشگران و اهالی منطقه زیاد از آن بازدید می‌کنند، ولی از طریق خیابان اصلی قابل دسترسی نیست. البته در فضای داخلی خانه چیز زیادی برای بازدید وجود ندارد، ولی یک رستوران عالی دارد که نباید از دست بدهید. در این رستوران، ترکیبی از آشپزی شرقی و غربی را تجربه خواهید کرد.

گورستان قدیمی پروتستان‌ها

جاذبه های گردشگری پنانگ

این گورستان قدیمی در سال ۱۸۲۱ پایه‌گذاری شده است. زمین این گورستان توسط شرکت British East India برای دفن کردن پروتستان‌های منطقه خریداری شد. یک کلیسای کوچک، دو بنای یادبود در این مجموعه قرار دارد.

معبد Sri Mariamman

معابد هندو در پنانگ

عکس از وب‌سایت tourtoreview.com (عکاس: نامشخص)

این معبد علاوه بر اینکه یکی از جاذبه‌های شهر است، یک مکان مذهبی آرام است که می‌توانید ساعتی در آن از شلوغی شهر فاصله بگیرید. در ورودی معبد یک برج تزیینی نمادین وجود دارد. هر سال در ماه اکتبر فستیوالی به نام Theemithi در این معبد برگزار می‌شود.

رژیم غذایی در ایالت پنانگ

رژیم غذایی در پنانگ

عکس از وب‌سایت asianinspirations.com.au (عکاس: نامشخص)

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، پنانگ از نظر فرهنگ و اقوام گوناگون، تنوع قابل‌توجهی دارد. به غیر از ساکنان بومی، مسافران و مهاجران زیادی از سراسر دنیا در پنانگ دیده می‌شوند. بنابراین تعجبی ندارد که آشپزی این منطقه، تحت‌تاثیر فرهنگ‌ها و سنت‌های گوناگون قرار دارد.

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های پنانگ برای گردشگران سایر نقاط دنیا، غرفه‌های غذاهای خیابانی است. در این غرفه‌ها می‌توانید بهترین غذاهای محلی را امتحان کنید و از چشیدن طعم‌های متفاوت، لذت ببرید. به غیر از این غرفه‌ها، رستوران‌های لوکس و مجلل زیادی در سراسر پنانگ وجود دارد. با توجه به بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، می‌توانید جایی را برای غذا خوردن پیدا کنید.

اگر می‌خواهید هزینه‌ سفرتان به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کند، حتما غذاهای خیابانی را برای خوردن انتخاب کنید. این کار مزیت‌های فراوانی دارد. علاوه بر اینکه هزینه‌ سفرتان بسیار کاهش می‌یابد، فرصتی پیدا می‌کنید که سبک زندگی اهالی را از نزدیک ببینید. وارد اقشار مختلف جامعه بشوید و از مناطق توریستی فاصله بگیرید و تجربه‌ای بومی‌تر از سفر به پنانگ داشته باشید. غذا خوردن در غرفه‌های غذاهای خیابانی بین اهالی مالزی بسیار رایج است. اگر از نظر هزینه سفر محدودیتی ندارید، می‌توانید غذا خوردن را در رستوران‌های لوکس و مجلل تجربه کنید که البته تجربه‌ خوبی است، ولی کاملا توریستی است و از فرهنگ بومی فاصله دارد. در رستوران‌ های ایالت پنانگ بیشتر از همه، گردشگرانی از سراسر دنیا را خواهید دید و فرصت آشنایی با اهالی شهر و فرهنگ بومی آن‌ها را از دست می‌دهید.

در ادامه با تعدادی از غذاهای محلی پنانگ آشنا می‌شویم که در سفر به پنانگ، در رستوران‌ها یا در غرفه‌های غذای خیابانی می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید.

سوپ Assam Laksa

سوپ آسام لاکسا در مالزی

عکس از وب‌سایت newmalaysiankitchen.com (عکاس: نامشخص)

این غذا یکی از مشهورترین غذاهای پنانگ است که در سراسر دنیا آن را می‌شناسند. این سوپ پرادویه و لذیذ با ماهی، میگو، تمرهندی و ورمیشل تهیه شده از برنج پخته می‌شود. این سوپ رتبه‌ هفتم را در بین صد غذای برتر دنیا دارد، بنابراین در سفر به پنانگ فرصت امتحان کردن آن را از دست ندهید. از آنجایی که غذایی بسیار مشهور و محبوب است، به‌راحتی در هر رستوران و خیابانی می‌توانید آن را پیدا کنید.

نودل Mee Goreng

نودل می گورنگ در مالزی

عکس از وب‌سایت gluten-free.cooking (عکاس: نامشخص)

اگر از طرفداران نودل باشید، مطمئنا از خوردن این غذا لذت می‌برید. البته در کشورهای اطراف مالزی هم این غذا رایج است و با نودل زردرنگ تهیه می‌شود که آن را همراه با سیر، پیاز و موسیر سرخ می‌کنند. مقداری گوشت یا مرغ به آن اضافه می‌کنند. در نهایت با افزودن مواد دیگری مثل تخم‌مرغ، کلم و انواع چاشنی‌ها، غذایی تهیه می‌کنند که معمولا همه‌ ذائقه‌ها می‌پسندند.

نودل Char Kway Teow

نودل‌های خوشمزه مالزی

عکس از وب‌سایت rasamalaysia.com (عکاس: نامشخص)

یکی دیگر از غذاهای لذیذ تهیه‌شده از نودل، همین غذا است که با وجود استفاده از شاه‌میگو، می‌توان آن را در دسته‌ غذاهای دریایی قرار داد. دستور تهیه‌ این غذا از هر فروشنده‌ای به فروشنده‌ دیگر متفاوت است و هر کسی دستور خاصی برای تهیه‌ آن دارد که باعث می‌شود عطر و طعم متفاوتی داشته باشد. در همه‌ این دستورهای متفاوت این مواد غذایی مشترک است؛ لوبیا، نودل برنج، سس سویا، تخم‌مرغ، میگو، چیلی و...

Hokkien Hae Mee

Hokkien Hae Mee، از غذاهای دریایی در پنانگ

عکس از وب‌سایت cookeatshare.com (عکاس: نامشخص)

این غذا یکی از محبوب‌ترین غذاهای دریایی منطقه است و یکی از غذاهای خیابانی محبوب که همه در مورد آن حرف می‌زنند و در وبلاگ‌های سفر می‌توانید نام آن را در فهرست بهترین غذاهای خیابانی پنانگ پیدا کنید. برای تهیه‌ این غذا از میگو، مرغ و اسفناج استفاده می‌کنند. این غذای رایجی است که به‌راحتی می‌توانید آن را همه جا پیدا کنید.

Laksa Lemak

لاکسا لماک، از غذاهای پنانگ مالزی

عکس از وب‌سایت indorockcooking.com (عکاس: نامشخص)

اگر می‌خواهید در رستوران‌های شیک یک وعده غذای خوب بخورید، این غذا همیشه بهترین انتخاب است. رستوران‌های عالی با بهترین مواد اولیه و تازه‌ترین مواد موجود در بازار این غذا را گاهی با تغییرات جزیی و خلاقانه، برای مهمانان خود سرو می‌کنند. این غذا در حقیقت نوعی سوپ نودل آب‌دار است که از ادویه‌ زیاد در تهیه‌ آن استفاده می‌شود. قطعات ماهی و میگو و طعم‌دهنده‌هایی مثل گشنیز و چیلی از اصلی‌ترین مواد تشکیل‌دهنده‌ این سوپ است.

نودل Wanton Mee

نودل وانتون می در مالزی

عکس از وب‌سایت asianinspirations.com.au (عکاس: نامشخص)

این غذا یکی دیگر از نودل‌های مشهور پنانگ است. در زبان چینی «وانتون» به‌معنای دامپلینگ و «می» به‌معنای نودل است. این غذا با سسی داغ و لذیذ سرو می‌شود و روی آن را با برگ سبزیجات مختلف می‌پوشانند. برای طعم دادن به غذا از چاشنی‌هایی مثل ترشی چیلی سبز، پیاز، قارچ و... استفاده می‌کنند. گاهی همراه این غذا صدف خوراکی هم سرو می‌شود. البته این دستور کلی تهیه‌ این غذا است، ولی هر ایالتی دستور و روش خاصی برای تهیه‌ آن دارد.

Nasi Lemak

ناسی لماک، از غذاهای مالزی

عکس از وب‌سایت asianinspirations.com.au (عکاس: نامشخص)

این غذای مشهور با برنج تهیه می‌شود و آن را تقریبا برای همه‌ وعده‌های صبحانه، ناهار و شام، سرو می‌کنند. برای تهیه‌ آن، برنج را در شیر نارگیل می‌پزند و برای اینکه با همان عطر و طعم خاص خود سرو شود، آن را در برگ موز سرو می‌کنند. نوعی ماهی مخصوص، بادام زمینی و ادویه‌های خاص، از دیگر مواد تشکیل‌دهنده‌ این غذا است.

روتی کانای (Roti Canai)

روتی کانای، نان مالزیایی

عکس از وب‌سایت myfoodblog.nl (عکاس: نامشخص)

روتی کانای نوعی نان تخت مالزیایی است که آن را به‌شکل دایره یا مربع می‌پزند. این نان را برای وعده‌های مختلف به‌خصوص صبحانه می‌توانید با مواد غذایی، چاشنی‌ها و مرباهای مختلف نوش جان کنید.

کیک هویج Char Koay Kak

این کیک سنتی مالزی، یکی از غذاهای محبوب این منطقه است که طرفداران زیادی دارد و البته انواع مختلفی از آن تهیه می‌شود. مثلا نوعی کیک هویج که آن را با آرد برنج می‌پزند. تخم‌مرغ، سس سویا، چیلی، جوانه لوبیا و... از دیگر مواد تشکیل‌دهنده‌ این غذا است.

Oh Chien

املت مخصوص مالزیایی

عکس از وب‌سایت seasaltwithfood.com (عکاس: نامشخص)

همان طور که قبلا هم گفتیم، پنانگ ترکیبی از فرهنگ‌های گوناگون است. یکی از نمونه‌های تاثیر آشپزی سایر ملت‌ها بر آشپزی پنانگ، همین غذا است. نوعی املت چینی که با نشاسته مانیوک تهیه می‌شود. از دیگر مواد تشکیل‌دهنده‌ این املت لذیذ می‌توان به چیلی، تخم‌مرغ، سیر و موسیر و نوعی صدف خوراکی اشاره کرد.

Popiah

پوپیاه، از غذاهای مالزی

عکس از وب‌سایت blog.seasonwithspice.com (عکاس: نامشخص)

این غذا را می‌توان اسپرینگ رول آسیایی نامید. غذایی که با نوعی کرپ خوشمزه و تاپینگ‌های متفاوت تهیه می‌شود. دانه‌ سویا، تخم‌مرغ، سبزیجات و کاهوی چینی از مواد اولیه‌ مورد نیاز برای تهیه‌ این غذا است. همه‌ این مواد را در کرپ می‌پیچند و با انواع سس نوش جان می‌کنند.

سالاد Pasembur

این سالاد، نوعی سالاد ترکیبی مالزیایی، هندی است و با موادی مانند خیار، توفو، شلغم، خرچنگ سرخ شده و... تهیه می‌شود و آن را با یک سس تند و پرادویه سرو می‌کنند. این غذا در واقع ترکیبی از غذاهای دریایی و سبزیجات ترد است و طعمی ترش و شیرین دارد. یکی از غذاهای سالمی که می‌توانید امتحان کنید، البته به شرطی که غذای دریایی دوست داشته باشید.

پنانگ روجاک (Penang Rojak)

سالاد پنانگ روجاک

عکس از وب‌سایت misstamchiak.com (عکاس: نامشخص)

این سالاد سنتی آسیایی با ترکیبی از میوه‌ها و سبزیجات بومی تهیه می‌شود. در کشورهای اطراف مالزی هم می‌توانید شبیه آن را پیدا کنید. در تهیه‌ آن از انواع میوه‌ها مثل انبه، سیب سبز، گواوا، آناناس، خیار و گوجه فرنگی استفاده می‌شود. آن چیزی که باعث طعم متفاوت این غذا می‌شود، سس خاصی است که همراه با آن سرو می‌کنند.

Ice Kacang

دسر مخصوص مالزیایی

عکس از وب‌سایت enterarena.blogspot.com (عکاس: نامشخص)

این دسر سنتی مخصوص مالزی است، ولی در شهرها و کشورهای اطراف آن هم پیدا می‌شود. درست کردن این دسر در خانه، کار راحتی نیست چون نیاز به یک ماشین مخصوص دارد. از مواد تشکیل‌دهنده‌ این دسر می‌توان دانه‌ پالم، ذرت شیرین، آگار آگار و... را نام برد. تاپینگ شیر نارگیل، این دسر لذیذ را کامل می‌کند.

نویسنده: حمیده کریمی

از کجا شروع کنیم

کارهایی که باید در سفر به پنانگ انجام داد

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map