راهنمای سفر به ایالت نگری سمبیلان

ایالت نگری سمبیلان واقع در کشور مالزی و در قاره آسیا است که در تور مالزی می‌توانید از آن بازدید کنید. این ایالت در ساحل غربی شبه‌جزیره مالایا قرار گرفته و از شمال با ایالت سلانگور، از شرق با ایالت پاهانگ و از جنوب با ایالات ملاکا و جوهور همسایه است. مرکز نگری سمبیلان، سرمبان نام دارد.

نگری سمبیلان یکی از ایالت‌های ساحلی در کشور مالزی‌ است. امروزه این ایالت با جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و سواحل هیجان‌انگیز به یکی از مقاصد توریستی تبدیل شده است.

جمعیت نگری سمبیلان حدود ۱ میلیون نفر و مساحت این ایالت، ۶,۶۸۶ کیلومترمربع است. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰، ۶۰٪ مردم این ایالت را مسلمانان و ۲۱٪ را بودایی‌ها‌ تشکیل می‌دهند. هندویسم با ۱۳٪ و مسیحیت با ۲.۵٪ در رده‌های بعدی قرار دارند. هرچند مردم ایالت نگری سمبیلان از نژادهای متفاوت هستند و هر کدام به زبان و گویش محلی خود صحبت می‌کنند؛ اما زبان رسمی مردم این ایالت مالای نگری سمبیلان است.

بر اساس قانون اساسی ایالت نگری سمبیلان، حاکم شهر و فرمانداران محلی صاحب تمام قدرت و رهبر مسلمانان در ایالت محسوب می‌شوند و سرچشمه تمامی افتخار و جلال نگری سمبیلان هستند. حاکم شهر برخلاف ایالت‌های دیگر مالزی تنها با رای فرمانداران محلی انتخاب می‌شوند و تنها ۴ تن از فرمانداران حق رای در این انتخابات را دارند.

از شهرهای مهم این ایالت می‌توان از پورت دیکسون، «باهائو» (Bahau)، نیلای و «سری منانتی» (Seri Menanti) که پایتخت سلطنتی است، نام برد.

سرمبان در سال ۱۸۷۳ دچار جنگ داخلی شد و ارتش انگلیس جهت حفظ منافع اقتصادی خود در این درگیری مداخله کرد. بدین ترتیب سرمبان زیر سلطه انگلستان رفت و پس از آن جلبو و بقیه شهرهای ایالت‌ در سال ۱۸۹۵، تحت حاکمیت انگلستان واقع شدند. بین سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ و مصادف با جنگ جهانی دوم، نگری سمبیلان توسط نیروهای ژاپنی اشغال شد و در سال ۱۹۴۸، به فدراسیون مالایا پیوست. این ایالت سرانجام در سال ۱۹۶۳ با عنوان ایالت نگری سمبیلان به رسمیت شناخته شد.

دست‌ساز‌های چوب صندل یکی از سوغاتی‌های خاص این ایالت است. همچنین کیف، کلاه و صندل‌های بومی را می‌توانید از بازارچه‌های محلی با قیمتی مناسب خریداری کنید. می‌توانید به «پالم مال» (Palm Mall) در سرمبان هم سر بزنید.

«موزه‌ سلطنتی سری منانتی» (Seri Menanti Royal Museum) یکی از دیدنی‌های نگری سمبیلان محسوب می‌شود. «موزه ایالت نگری سمبیلان» (Negeri Sembilan State Museum)، قصر آمپانگ تنگی، سواحل پورت دیکسون شامل بلو لاگون، تلوک کمانگ، باگان پینانگ و باگان لالانگ، «موزه ارتش» (Army Museum) و «فانوس دریایی کیپ راچادو» (Cape Rachado) از دیگرا جاذبه‌های نگری سمبیلان هستند.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map