راهنمای سفر به مارماریس

مارماریس شهری ساحلی در کنار دریای مدیترانه و اژه است که به لطف طبیعت زیبا،‌ خط ساحلی معرکه و امکانات متعدد تفریحی، گزینه‌ای عالی برای تعطیلات به شمار می‌رود.

درباره مارماریس بیشتر بخوانید:

درباره مارماریس

تاریخچه مارماریس

بهترین زمان سفر به مارماریس

سوغات مارماریس

جاهای دیدنی مارماریس

درباره مارماریس

مارماریس (Marmaris)، شهری بندری در سواحل مدیترانه است که در جنوب غرب ترکیه و در استان موغله قرار دارد. این شهر از شمال به خليج گوکوا، از جنوب با دریای مدیترانه، از شرق با شبه‌جزیره داتچا و از غرب با دریاچه کوی جییز ارتباط دارد. قدمت شهر مارماریس به شش قرن قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد و در لیست شهرهایی است که بیشترین بازدیدکنندگان کشور ترکیه را به خود جذب می‌کند. این شهر همچنین با دو لنگرگاه اصلی و بندرهای متعدد خود، مرکزی برای کشتی‌رانی و غواصی نیز به شمار می‌رود. از مارماریس به‌طور منظم، کشتی‌های تفریحی به‌سمت جزیره یونانی رودِس در حرکت‌ هستند.

مارماریس

تعدد تفرجگاه‌ها در سواحل طولانی آن، بنادر بکر و زیبا، نزدیکی به شهرهای آنتیک، زیبایی‌های طبیعی، خط ساحلی با صخره‌هایی عظیم، غارهای زیبا، آب زلال و فیروزه‌ای، امکانات تور آبی، بنادر مدرن کشتی‌های تفریحی، امکانات مناسب سواحل برای انواع ورزش‌های آبی و... شهری رويایی را برای گردشگران به وجود آورده‌اند.

جمعیت مارماریس حدود ۴۰ هزار نفر است، در حالی که در زمان اوج سفرهای تابستانی این تعداد به نیم میلیون نفر هم می‌رسد. این شهر مساحتی معادل ۸۷۸ کیلومتر مربع دارد. واحد پول‌ لیر ترکیه و زبان رسمی، ‌ترکی است.

تاریخچه مارماریس

تاریخ دقیقی برای پیدایش سکونت بشر در منطقه‌ی فعلی مارماریس وجود ندارد؛ با این وجود اولین شهری که در این منطقه از آن نام برده شده است، در ۶ قرن پیش از میلاد مسیح، شهر «فیسکوس» (Physkos) است. مانند دیگر شهرهای این منطقه، مارماریس نیز در طول تاریخ با توجه به کشمکش‌های فراوان میان حکومت‌ها و امپراتوری‌های گوناگون، از جمله ایران، روم، یونان و عثمانی، دست به دست شده است. نام مارماریس از واژه‌ی «مارمارون» (Marmaron) به معنی «مرمر» گرفته شده و دلیل این نام وجود سنگ‌های مرمر در این منطقه است.

مارماریس

بهترین زمان سفر به مارماریس

مارماریس آب و هوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های بارانی و خنک دارد. میانگین دمای این منطقه در روزهای گرم سال ۴۰ درجه و در روزهای سرد سال ۱۱ درجه محاسبه شده است. بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند که در اوایل پاییز به‌خصوص ماه سپتامبر به این منطقه سفر کنند که دمای هوا خیلی گرم نیست. با توجه به شرایط این منطقه ورزش‌های آبی مانند قایق‌سواری و غواصی رونق داشته؛ البته کوهنوردی و سافاری نیز طرفداران خاص خود را دارند. از طرفی بهار هر سال مسابقات دوچرخه‌سواری جاده‌ای ترکیه در این منطقه برگزار می‌شود.

مارماریس

سوغات مارماریس

جواهرات، چرم، فرش، پوشاک، غذاها و نوشیدنی‌های محلی، وسایل ماهی‌گیری، اجناس چرم و جین عالی، لوازم مسی و برنجی، جواهرات و سایر اشیایی که از عقیق ساخته شده‌اند، صنایع دستی نظیر انواع سوزن کاری و عسل با طعم کاج و صنوبر جزو رایج‌ترین و معروف‌ترین سوغاتی‌هایی هستند که می‌توانید از مغازه‌های مارماریس تهیه کنید.

جاهای دیدنی مارماریس

از جاهای دیدنی مارماریس می‌توان به قلعه مارماریس، تفرجگاه ساحلی مارماریس، شهر قدیمی مارماریس، آرامگاه ساریانا،‌ مسجد قدیمی آقا ابراهیم، فواره‌های رقصان، مقبره‌های صخره‌ای کاریان، ساحل ایچملر و موزه مارماریس اشاره کرد که باید از آن‌ها دیدن کنید.

 

نویسنده: صدیقه شجاعی

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map