راهنمای سفر به ایالت ملاکا

ایالت ملاکا (Malacca) در کشور مالزی، در قاره آسیا قرار دارد. این ایالت که در قسمت جنوبی شبه‌جزیره مالایا واقع شده، از شمال و غرب با ایالت نگری سمبیلان و از جنوب با ایالت جوهور همسایه است. مرکز این ایالت شهر مالاکا نام دارد.

ایالت ملاکای مالزی به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده است. این ایالت با دیدنی‌های متنوع، مقصد بسیاری از گردشگران از تمامی کشورها است.

ایالت ملاکا ۸۷۲ هزار نفر جمعیت و مساحتی با ابعاد ۱٫۶ هزار کیلومترمربع دارد. ۶۶٪ مردم این ایالت را مسلمانان تشکیل می‌دهند و بعد از آن بودایی‌ها با ۲۴٪ قرار گرفته‌اند. پیروان هندویسم و مسیحیت در این ایالت کمتر از ۱۰٪ جمعیت را شامل می‌شوند. زبان رسمی ایالت ملاکا مالزیایی است و زبان انگلیسی نیز در بسیاری از ادارات و بخش‌های توریستی استفاده می‌شود.

پارلمان ایالت ملاکا، هیئت مقننه ایالت نام دارد و حزب قدرتمند وقت در این هیئت، شورای اجرایی را تشکیل می‌دهد. شورای اجرایی بیشترین قدرت تصمیم‌گیری را در ایالت دارد.  

آب و هوای ایالت ملاکا گرم و مرطوب است. بین ماه‌های اکتبر تا مارس، در این ایالت باران‌های استوایی می‌بارد. دمای روزها بین ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد و شب‌ها ۲۷ تا ۲۹ درجه است.

فرودگاه بین‌المللی ملاکا روزانه به پنانگ و اندونزی پرواز دارد و از فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور تا ایالت ملاکا را باید از طریق جاده طی کرد. در این ایالت دو ایستگاه قطار موجود است؛ یکی در پالائو سبانگ و دومی در باتانگ ملاکا. همچنین ایستگاه اتوبوس مرکزی ملاکا برای تمام شهرهای شبه‌جزیره مالایا و سنگاپور، خدمات اتوبوس‌رانی و تاکسی‌رانی ارائه می‌دهد.

تارت آناناس و شکلات‌های دودل از سوغاتی‌های خوراکی ملاکا محسوب می‌شود. اگر اهل سس‌های متفاوت هستید، حتما بلاکان را تست کنید. این سس از نوعی میگو تهیه شده است. از جمله سوغاتی‌های غیرخوراکی می‌توان به دمپایی‌های زنانه و کیف‌های دست‌ساز اشاره کرد.

برای خرید می‌توانید به «خیابان جانکر» (Jonker Street) و «داتاران پهلوان ملاکا مگامال» (Dataran Pahlawan Melaka Megamall) سر بزنید.

«موزه میراث بابا نیونیا» (Baba & Nyonya Heritage Museum) یکی از دیدنی‌های ایالت ملاکا به شمار می‌رود. این موزه در شهر ملاکا و در محوطه یونسکو واقع شده است. دلیل شهرت این موزه، کارهای چوبی بی‌نظیر، مبلمان و ظروف چینی است.

«معبد چنگ هون تنگ» (Cheng Hoon Teng Temple) از دیدنی‌های شهر ملاکا است. بنای پر زرق و برق این معبد، شامل تعدادی سالن برای نمازگزاران است و ۴٫۶ هزار متر مربع مساحت دارد.

از دیگر جاذبه‌های ایالت ملاکا می‌توان به «موزه فرهنگی چنگ هو» (Cheng Ho Cultural Museum)، «مسجد تنگه ملاکا» (Melaka Straits Mosque)، «کلیسای سنت پاول» (St. Paul's Church) و «محله چینی‌ها» (Chinatown) اشاره کرد.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map