راهنمای سفر به استان لوئی

استان لوئی یکی از کم‌جمعیت‌ترین استان‌های کشور تایلند به شمار می‌رود. پارک ملی فو کرادوئنگ، معبد تا خائک و موزه لوئی از دیدنی‌ های استان لوئی محسوب می‌شوند.

استان لوئی را بشناسید:

درباره استان لوئی

تاریخچه استان لوئی

آب و هوای استان لوئی

سوغات استان لوئی

راهنمای سفر به استان لوئی

جاهای دیدنی استان لوئی

درباره استان لوئی

استان لوئی (Loei Province) یکی از کم‌جمعیت‌ترین استان‌های کشور تایلند، واقع در قاره آسیا است. این استان با استان‌های نونگ خای، اودون تانی، خون کاین، پتچابون، نونگ بوا لامفو و فیتسانولوک مرز مشترک دارد و از شمال با استان‌های ساینیابولی و وینتیان در لائوس همسایه محسوب می‌شود. مرکز استان، لوئی نام دارد.

استان لوئی در یک نگاه

جمعیت استان لوئی حدود ۶۳۴ هزار نفر و مساحت آن کمتر از ۱۱٫۵ هزار کیلومتر مربع است. دین بیشتر ساکنان استان را بودیسم تشکیل می‌دهد و بعد از آن با درصد کمی ادیان اسلام، مسیحیت و هندویسم قرار گرفته‌اند. زبان مردم استان لوئی، تایلندی است.

استان لوئی در کنار دیگر استان‌های تایلند توسط حکومت یک‌پارچه و مرکزی کشور اداره می‌شود. نوع حکومت، پادشاهی مشروطه به شمار می‌رود و سیستم اداره آن به سیستم پارلمانی وستمینستر شباهت دارد. دولت تایلند ۱۷ شورا و ۳ قوهجداگانه مقننه، مجریه و قضایی را شامل میشود و سران ارتش در راس حکومت جای گرفتهاند.

تاریخچه استان لوئی

طبق روایت‌ها، لوئی توسط مردمان چیانگ سائن به‌عنوان پایتخت پادشاهی لانا پایه‌گذاری شد. خشکسالی و بیماری، روستانشین‌ را وادار به جابه‌جایی لوئی به مکان امروزی‌ آن کرد. در سال ۱۹۰۷، رامای پنجم از پادشاهی سیام، استان لوئی را بنا نهاد. 

استان لوئی در یک نگاه

آب و هوای استان لوئی

آب و هوای استان لوئی استوایی محسوب می‌شود. بیشترین میزان بارش باران در فصل تابستان صورت می‌گیرد و در فصول سردتر این میزان به‌شکل قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. متوسط دمای هوا در طول سال حدود ۲۵٫۸ درجه سانتی‌گراد و بارش میانگین ۱۲۰۹ میلی‌متر گزارش شده است.

سوغات استان لوئی

تمبر هندی شیرین، محصولات فستیوال اشباح (Phi Ta Khon) و پارچه‌های ابریشمی و کتان از سوغاتی‌های استان لوئی هستند. شما برای خرید می‌توانید به «خیابان واکینگ چیانگ خان» (Chiang Khan Walking street) مراجعه کنید. 

استان لوئی در یک نگاه

راهنمای سفر به استان لوئی

فرودگاه لوئی (Loei Airport) در مرکز استان قرار دارد و در آن پروازهایی با دو ایرلاین نوک ایر و تای ایرآسیا به بانکوک انجام می‌شود. با استفاده از اتوبوس می‌توان از شهرهای فیتسانولوک، خون کاین، اودون تانی و بانکوک به لوئی دسترسی داشت. همچنین به‌طور روزانه اتوبوسی از لوآنگ پرابانگ در کشور لائوس، به مقصد لوئی حرکت دارد. برای جابه‌جایی‌های درون‌شهری نیز اتوبوس‌های شهری، توک‌توک و سانگ‌تائو گزینه‌های خوبی شمرده می‌شوند.

جاهای دیدنی استان لوئی

از محبوب‌ترین جاهای دیدنی استان لوئی می‌توان به «پارک ملی فو کرادوئنگ» (Phu Kradueng National Park)، «پارک ملی فو روئیا» (Phu Ruea National Park)، «دریاچه هوای کراتینگ» (Huai Krathing Reservoir) و«استوپا پرا تات سی سونگ راک» (Phra That Si Song Rak) اشاره کرد.

دیگر دیدنی‌ های استان لوئی شامل «موزه فی تا خون دان سائی» (Phi Ta Khon Dan Sai Museum)، «پارک صخره‌ ای هین فا نام» (Hin Pha Ngam Park)، «معبد تا خائک» (Wat Tha Khaek) و «موزه لوئی» (Loei Museum) می‌شود. در سفر به استان لوئی «فستیوال فی تا خون» (Phi Ta Khon Festival) را در دان سای از دست ندهید. 

نویسنده: صنم وفقی

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map