راهنمای سفر به کوفه

کوفه از شهرهای عراق است که در استان نجف قرار دارد و به خاطر وجود مسجد کوفه و منزل حضرت علی (ع) از اهمیت زیادی بین شیعیان برخوردار است.

کوفه را بهتر بشناسید:

معرفی کوفه

تاریخچه کوفه

جاهای دیدنی کوفه

معرفی کوفه

کوفه یکی از شهرهای کشور عراق است که در استان نجف و کنار رودخانه فرات واقع شده‌ است و در ۱۷۰ کیلومتری جنوب بغداد و ۱۰ کیلومتری شمال شرق شهر نجف قرار دارد. مسجد کوفه که در قرن ۷ میلادی ساخته شد از بناهای مهم این شهر و زیارتگاه شیعیان است. امام علی (ع) در سال ۳۶ هجری قمری این شهر را مرکز خلافت خود قرار داد و در همین شهر به شهادت رسید. علاوه بر این، بیشتر شیعیان در قرن نخست اهل شهر کوفه بوده‌اند.

کوفه

مذهب مردم کوفه، شیعه است و به زبان عربی صحبت می‌کنند، علاوه بر این، طبق آمار سال ۲۰۰۳، جمعیتی بالغ بر ۱۱۰ هزار نفر در این شهر آسیایی زندگی می‌کنند. در روایات شیعه، کوفه جایگاه والایی دارد و مرکز حکومت حضرت مهدی (عج) پس از ظهور دانسته شده است. اهمیت شهر کوفه بیشتر به دو قرن نخست هجری برمی‌گردد، اما پس از آشکار شدن مرقد امیرمومنان (ع) و گسترش شهر نجف، به‌تدریج از اهمیت و جایگاه کوفه کاسته و به اهمیت و جایگاه نجف افزوده شد.

تاریخچه کوفه

بنابر روایات، منطقه کوفه پیش از اسلام، آباد و مسکونی بوده و بعدها ویران شده است. طبق روایتی، حضرت نوح (ع) کشتی خود را در کوفه ساخت و قوم نوح در کوفه بت‌هایی گذاشته بودند. بر اساس نوشته مورخان، علت اصلی بنای شهر کوفه استقرار سپاه اعراب بوده‌ است و از آنجا که مداین محل مناسبی نبود و پشه و مگس آن سبب آزار اعراب می‌شد، سپاهیان به دستور عمر به کوفه کوچ کردند.

کوفه

اولین ساکنان شهر کوفه مجاهدان جنگ و فتح قادسیه بودند. آن‌ها از قبایل مختلف نزاری (اعراب عدنانی شمال شبه‌جزیره عربستان) و یمنی (اعراب قحطانی جنوب) تشکیل شده بودند. سعد بن ابی وقاص ابتدا دستور داد محلی برای مسجد در نظر گیرند، سپس به تیراندازی فرمان داد که از مرکز آن محل به چهار طرف تیر پرتاب کند، به این ترتیب محدوده مسجد کوفه تعیین شد. پس از تعیین حدود مسجد، سعد برای اسکان قبایل نزاری و یمنی قرعه کشید. بر اساس قرعه، یمنی‌ها صاحب زمین‌های مرغوب شرق مسجد شدند و نزاری‌ها در غرب آن سکنی گزیدند.

جاهای دیدنی کوفه

از جاهای دیدنی کوفه که اکثرا اماکن مذهبی هستند می‌توان به مسجد کوفه که در اواسط قرن هفتم ساخته شد و از قدیمی‌ترین مساجد دنیا به حساب می‌آید که محل دفن مسلم بن عقیل و مختار ثقفی نیز هست، مقبره زید بن علی، مسجد حنانه در کوفه محلی است که قسمتی از پوست سر حسین ابن علی که توسط دشمنانش پس از قتل او جدا شده بود در آن دفن شده‌ است، مسجد سهله در قرن اول هجری توسط قبایل عرب کوفه و در فاصله حدود دو کیلومتری شمال غربی مسجد کوفه ساخته شد و بنابر برخی روایات، محل زندگی امام دوازدهم شیعیان (عج) پس از ظهور، همین مکان است، خانه علی ابن ابیطالب، مقبره کمیل ابن زیاد و میثم تمار، مسجد صعصعه بن صوحان که عبادتگاه صعصعه بود و جماعتی، امام زمان (عج) را در ماه رجب در این مسجد و در حال عبادت مشاهده کرده‌اند.

 

نویسنده: صدیقه شجاعی

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map