راهنمای سفر به کهگیلویه و بویراحمد

یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است و به گفته بسیاری پایتخت طبیعت ایران نامیده می‌شود. شهر کوچک، زیبا و کوهستانی «سی‌سخت» نیز در ۳۵ کیلومتری شمال غربی این شهر قرار دارد. ازاین‌رو هر دوی این شهرها با دارا بودن جاذبه‌های طبیعی بسیار از جمله دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، چشمه‌ها، مناطق کوهستانی، تاکستان‌ها، دشت‌های پرگل، پارک‌ها و چندین روستای زیبا، همه ساله گردشگران مشتاق زیادی را از سراسر کشور و به‌خصوص مناطق جنوبی به‌سمت خود جذب می‌کنند. همچنین وجود اقامتگاه‌های متعدد و گستره متنوعی از هتل های استان کهگیلویه و بویراحمد خیال گردشگران را برای اقامتی راحت آسوده می‌‌سازد. 

درباره استان کهگیلویه و بویراحمد بیشتر بخوانید:

آب و هوای استان کهگیلویه و بویراحمد

شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد

آب و هوای استان کهگیلویه و بویراحمد

آبشار تنگ آباده در کهگیلویه و بویراحمد

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: حسین رجبی)

کهگیلویه و بویراحمد به‌طور کلی استانی چهار فصل محسوب می‌شود که به دو بخش گرمسیر و سردسیر تقسیم شده است. یاسوج و سی‌سخت در منطقه‌ی سردسیر قرار دارند. در فصل بهار و به‌خصوص از ماه اردیبهشت که می‌توان آن را زیباترین ماه سال در این منطقه نامید، تا اواخر تابستان و نیمه‌ی اول مهرماه، هوای این دو شهر مطلوب و گرم است. رطوبت هوا کم و به‌جز اواسط تابستان، به‌ندرت با گرمایی آزاردهنده روبه‌رو می‌شویم. البته در محیط‌های داخلی شرایط فرق می‌کند و حتما نیاز به سیستم‌های خنک کننده خواهید داشت.

زمستان سی‌سخت در کهگیلویه و بویراحمد

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: سوریان Azitayan)

بقیه‌ی ماه‌های سال به‌خصوص اول دی تا اواسط اسفند با هوایی سرد و حتی بسیار سرد روبه‌رو هستیم، به همین دلیل جز برای استفاده از پیست اسکی، سفر به این دوشهر پیشنهاد نمی‌شود. البته باید در نظر گرفت سی‌سخت با قرار گرفتن در دامنه‌ی کوه‌های دنا، هوای سردتری را تجربه می‌کند. در این مدت باید انتظار بارش‌های فراوان باران و گاهی هم برف را داشته باشید. همچنین در فصل بهار ممکن است بارها بارش باران و تگرگ بهاری شما را غافلگیر کند، گرچه مدت این بارش‌ها کوتاه است و با کمی صبر می‌توانید از ادامه‌ی سفرتان لذت ببرید. اما در هرصورت بهتر است تجهیزات مناسبی به‌همراه داشته باشید.

درمجموع اگر قصد سفر به این دو شهر را دارید، اردیبهشت بهترین زمان است، اما در طول تابستان هم می‌توان به‌اندازه‌ی کافی لذت برد، به‌خصوص اگر در مناطق جنوبی کشور ساکن هستید. در سفر به این استان جذاب، خوردن غذاهای محلی را در رستوران های کهگیلویه و بویراحمد از دست ندهید.

شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد

طبیعت اطراف یاسوج

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: فرید عطار)

علاوه بر یاسوج، شهرهای استان شامل دوگنبدان، دهدشت، لیکک، چرام، لنده، باشت، سی‌سخت، سوق، دیشموک، سرفاریاب، قلعه ریسی، مارگون، پاتاوه، چیتاب و گراب سفلی نام برد.

جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد

آبشار یاسوج

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: H BN)

دو شهر لر نشین یاسوج و سی‌سخت با وجود قدمت سکونت چندین هزار ساله، متاسفانه از جاذبه‌های تاریخی کمی برخوردار هستند، ازاین‌رو شاید علاقه‌مندان مناطق تاریخی کمی ناامید شوند. اما اگر عاشق طبیعت هستید، بدون شک جاذبه‌های آن شما را پشیمان نخواهد کرد. یاسوج نسبت به سی‌سخت موقعیت استراتژیک‌تری دارد. رودخانه‌ بشار از میان این شهر می‌گذرد. ازاین‌رو پارک ساحلی زیبایی در کنار آن ساخته‌اند که محل خوبی برای چادر زدن محسوب می‌شود. 

از دیگر جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد می‌توان به تل خسرو، گنبد لیشتر، آبشار یاسوج و دهکده توریستی کریک اشاره کرد.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به کهگیلویه و بویر احمد

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map