راهنمای سفر به استان قوجاایلی

استان قوجاایلی در نزدیکی استانبول و در سواحل دریای سیاه و مرمره قرار دارد. مرکز اسکی کارتپه، ساحل صخره‌های صورتی و پارک سکا از دیدنی‌ های استان قوجاایلی به شمار می‌روند و آن را به یکی از مقاصد هیجان‌انگیز گردشگری در سفر به ترکیه تبدیل کرده‌اند. 

استان قوجاایلی را بیشتر بشناسید:

معرفی استان قوجاایلی

تاریخچه استان قوجاایلی

آب و هوای استان قوجاایلی

راهنمای سفر به استان قوجاایلی

سوغات استان قوجاایلی

جاهای دیدنی استان قوجاایلی

معرفی استان قوجاایلی

استان قوجاایلی یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. استان قوجاایلی در شرقی‌ترین قسمت دریای مرمره قرار دارد و از غرب با استان استانبول و دریای مرمره، از شمال با دریای سیاه، از شرق با استان سقاریه، از جنوب با استان بورسا و از جنوب‌غربی با استان یالوا همسایه است. مرکز این استان ازمیت نام دارد که گاهی با نام قوجاایلی نیز شناخته می‌شود.

جمعیت استان قوجاایلی ۱.۸ میلیون نفر و مساحت آن، ۳.۶ هزار کیلومتر مربع است. دین غالب مردم استان را اسلام تشکیل می‌دهد که خود به دو مذهب سنی و شیعه تقسیم می‌شود. زبان مردم قوجاایلی، ترکی است.

استان قوجاایلی در کنار بقیه استان‌های کشور ترکیه، زیر نظر حکومت مرکزی قرار دارد. این حکومت، پارلمانی دموکراتیک است و از قوه مقننه، مجریه و قضاییه تشکیل می‌شود. مجلس ملی کبیر ترکیه، قوه مقننه را در دست دارد، هیئت وزرا، قوه مجریه را اداره می‌کند و قوه قضاییه، سازمانی مستقل از دولت و مجلس است. رئیس‌جمهوری در صدر کشور و نخست وزیر در راس حکومت قرار می‌گیرد.

تاریخچه استان قوجاایلی

قوجاایلی

تا اواخر قرن یازدهم میلادی، قوجاایلی تحت سلطه امپراتوری بیزانس قرار داشت. این منطقه بارها توسط ترک‌های سلجوقی، امپراتوری بیزانس و ترک‌های عثمانی اشغال شد و سرانجام در سال ۱۹۲۱ و در طول جنگ‌ استقلال ترکیه، به ترکیه امروزی پیوست. در ۱۷ اوت ۱۹۹۹، زلزله‌ای با شدت ۷.۶ ریشتر، به‌مدت ۳۷ ثانیه ازمیت را لرزاند که بر اثر آن ۱۷ هزار نفر جان خود را از دست دادند و جمعیتی بالغ بر نیم میلیون نفر آواره شدند.

آب و هوای استان قوجاایلی

آب و هوای قوجاایلی گرم و معتدل گزارش شده است. بیشترین میزان بارندگی در فصول سرد سال صورت می‌گیرد و متوسط دما در طول سال از ۱۱ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند. تابستان‌های قوجاایلی گرم و مرطوب و زمستان‌های آن سرد و نمناک است.  

راهنمای سفر به استان قوجاایلی

قاجاایلی با ۵ بندر و ۳۵ لنگرگاه صنعتی، مرکزی مهم در حمل و نقل بین‌المللی به شمار می‌رود. بزرگراه D100 که اروپا را به آسیا متصل می‌کند و تا مرز‌های ترکیه-ایران امتداد می‌یابد از این استان عبور می‌کند. همچنین ایستگاه قطار ازمیت یکی از پررفت‌و‌آمدترین ایستگاه‌های ترکیه محسوب می‌شود. نزدیک‌ترین فرودگاه‌ها به استان قوجاایلی فرودگاه‌های بین‌المللی آتاتورک و فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن در استانبول به‌ترتیب در فاصله ۸۰ و ۴۵ کیلومتری از ازمیت قرار دارند.

از مهم‌ترین شهرهای استان قوجاایلی می‌توان به ازمیت و گبزه اشاره کرد.

سوغات استان قوجاایلی

قوجاایلی

ازمیت بیش از هر چیز به پشمک‌های خود شهرت دارد. ارزشمندترین قالی‌های ترکی نیز از سوغات استان قوجاایلی به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «اوت‌لت سنتر ازمیت» (Outlet Center Izmit) و «مرکز خرید سنتر گبزه» (Gebze Center Alisveris Merkezi) سر بزنید.

جاهای دیدنی استان قوجاایلی

جاذبه‌های طبیعی در صدر جاهای دیدنی استان قوجاایلی قرار دارند. این جاذبه‌ها شامل «پارک سکا» (Seka Park)، «پارک گیاه‌شناسی و باغ‌وحش فاروق یالچین» (Faruk Yalcin Zoo and Botanic Park)، «ساحل صخره‌های صورتی» (Pembe Kayalar)، «ساحل صخره‌های کرپه» (Kerpe Kayaliklari) و «مرکز اسکی کارتپه» (Kartepe Ski Center) می‌شود.

قوجاایلی

موزه‌های متعدد از دیگر دیدنی‌ های استان قوجاایلی است که از آن جمله می‌توان «موزه گایرت گمی» (Gayret Gemi Museum)، «مرکز علوم قوجاایلی» (Kocaeli Science Center)، «موزه و خانه عثمان حمدی بی» (Osman Hamdi Bey House and Museum)، «موزه باستان‌شناسی و قوم‌نگاری» (Museum of Archaeology & Ethnography) و «موزه عمارت سلطنتی» (Imperial Pavilion Museum) را نام برد.

نویسنده: صنم وفقی

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map